dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
MHD zdarma ke snížení exekucí. I to zaznělo ve sněmovně
Ilustrační foto: archiv

MHD zdarma ke snížení exekucí. I to zaznělo ve sněmovně

Třetina z jednoho milionu exekucí je kvůli dluhům za MHD, respektive je způsobená černými jízdami. V rámci semináře k MHD zdarma, který se nedávno uskutečnil v Poslanecké sněmovně, to uvedl poslanec Marek Černoch (Úsvit). „Dlužíte za jízdenku a přijde vám exekuce na 30, 40 i 50 tisíc. Lidé si kvůli tomu sáhnou i na život,“ řekl. Dlužníkům přijde vyměření pokuty pozdě a platí vysoké penále.

Seminář zorganizoval Kryštof Rímský ze sdružení Za levnější MHD. Podle něj je MHD veřejná služba podobná veřejnému osvětlení, placenému z daní. V rámci semináře byly diskutovány i konkrétní příklady, kde je veřejná doprava, za jistých pravidel, zdarma. V České republice je to Frýdek-Místek, v zahraničí třeba estonský Tallin či polské město Źora.

Anketa

Co si myslíte o návrhu na MHD zdarma?

47.7%
(47.7%)
22.7%
(22.7%)
29.6%
(29.6%)
Poradkyně starosty Źory Anna Ujma uvedla, že v tomto šedesátitisícovém městě šlo na dopravu původně až 72 % městského rozpočtu, tedy přibližně jako v Praze. Nyní, když tam je MHD zdarma, to je podle jejích slov méně. Všechny autobusy, které byly vyrobené letos, tam jsou navíc klimatizované. MHD zdarma vede tedy v konečném důsledku k úsporám.

Podle Jiřího Koželouha z Hnutí Duha žije v ČR 66 % lidí v místech, kde je vysoký výskyt rakovinotvorného benzopyrenu. „MHD zdarma je součástí energetické koncepce nevládních organizací Chytrá energie. K tomu, aby došlo ke snížení provozu osobních automobilů, je potřeba zajistit v MHD dostatek míst k sezení, četnost spojů, vyšší komfort a zapojení vlaků do dopravního systému,“ uvedl. K tomu je ale potřeba dotací od státu.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru