Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
MHD v roce 2024: Vyjede nový trolejbus, zlepšit se má aplikace Lítačka
Zkušební provoz nového trolejbusu pro Prahu. Foto: Petr Hejna / DPP

MHD v roce 2024: Vyjede nový trolejbus, zlepšit se má aplikace Lítačka

V pražské MHD vyjede v příštím roce nová trolejbusová linka na Letiště Václava Havla, vylepšit se má mobilní aplikace MHD a na zastávkách přibudou digitální informační tabule. Testovat se bude nový navigační systém a na železnici vyjedou nové vlaky. ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. V pražské integrované dopravě (PID) se pak budou ve středních Čechách například vyměňovat stojany s jízdními řády. PID sdružuje pražskou a středočeskou veřejnou dopravu.

V prvním čtvrtletí bude zprovozněna trolejbusová linka číslo 59 od stanice metra A Nádraží Veleslavín na Letiště Václava Havla. Jezdit na ní budou nové tříčlánkové trolejbusy pro 179 cestujících, z toho 54 sedících.

Na nynější trolejbusové lince 58 z Palmovky do Miškovic bude po dodání nových vozidel zaveden plnohodnotný provoz, který nahradí autobusovou linku 140. V plánu je také zapojení dalších autobusových linek k obchodním centrům do systému PID.

Vylepšena má být mobilní aplikace PID lítačka. „Po Novém roce spustíme ve spolupráci s Operátorem ICT novou vylepšenou verzi s novým multimodálním plánovačem tras," uvedl Drápal.

To znamená, že cestující by v aplikaci neměli najít pouze trasu vozů MHD, ale doporučí jim třeba i cestu k nejbližší zastávce. „Pokračovat budeme také v certifikaci zařízení pro automatické sčítání cestujících ve vozidlech," uvedl mluvčí.

Na zastávkách tramvají a autobusů přibudou digitální odjezdové panely. Ropid již vysoutěžil dodávku 150 kusů, které nechá postupně nainstalovat. Nyní jsou na 15 zastávkách, a to například na Budějovické, Andělu, Spojovací nebo Brumlovce.

V případě autobusových terminálů chystá organizace nový zastávkový mobiliář na Roztylech a pokračovat bude v drobných vylepšeních na Černém Mostě, kde plánuje obohatit prostor terminálu uměleckými instalacemi.

V projektu Čitelná Praha bude Ropid zkoušet další nové prvky navigačního systému v metru, na zastávkách tramvají a autobusů i na železnici. Nový navigační systém bude i pro pěší.

„Testovat budeme také novou podobu map, schémat a dalších informačních materiálů, novou grafiku," uvedl Drápal. Testovat se budou také nové obrazovky ve vozech nebo prototypy nového zastávkového označníku.

V projektu Bezba doprava se v létě rozšíří počet mikrobusů na objednání, které vozí po metropoli vozíčkáře. Přibude osm vozů, kdy jich pak bude celkem 43. Tato rozšířená služba nahradí nevyužívanou speciální autobusovou linku H1, kterou využívá minimum lidí. „Zlepšení bezbariérovosti také očekáváme na jaře zprovozněním nového výtahu ve stanici metra A Jiřího z Poděbrad," uvedl Drápal.

V prosinci 2024 vyjedou na městskou vlakovou linku S49 i na novou linku S61 z Vršovic do Běchovic nové elektrické vlaky, které bude provozovat nově vysoutěžený dopravce.

„Nové jednopodlažní elektrické jednotky začnou jezdit také na vlakové lince S4 do Kralup nad Vltavou nebo na spěšných vlacích do Kutné Hory. V průběhu roku bude postupně celá linka S6 zajištěna novými motorovými jednotkami RegioFox," uvedl Drápal.

Společně se středočeským IDSK bude Ropid obnovovat a doplňovat zastávkové stojany s jízdními řády v kraji. Praha společně se Středočeským krajem také vyhlásí soutěže na provoz vlaků PID od roku 2029 a připravovat budou nové smlouvy s dopravci formou přímého zadání.


Autor: ČTK

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru