Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
MHD v Praze zdarma na půl roku navrhuje hnutí ANO
Metro v Praze. Foto: Jan Puci

MHD v Praze zdarma na půl roku navrhuje hnutí ANO

Hnutí ANO navrhlo na květnovém jednání pražského zastupitelstva speciální letní tarif MHD, který měl zavést na červen až srpen veřejnou dopravu za poloviční cenu. Neuspělo, návrh se nedostal ani na program schůze. Nyní jde opoziční subjekt ještě dál. Příští týden chce většinu zastupitelů přesvědčit, aby až do konce letošního roku byla MHD pro všechny zdarma. Informoval o tom předseda ANO v metropoli Ondřej Prokop.

V květnu ANO navrhlo, aby ve speciálním tarifu Pražané místo současných 555 korun (plnocenná měsíční předplatní jízdenka, pozn. aut.) měsíčně platili v červnu, červenci a srpnu 235 korun měsíčně. Zároveň chtělo, aby Praha také vstoupila do jednání se Středočeským krajem a zlevněný tarif se pokusila rozšířit i tam. 

„Pražská asociální koalice návrh hnutí ANO nepodpořila. Jelikož se ekonomická situace výrazně zhoršuje a mnoho Pražanů se propadá do chudoby, MHD stále není plné, budeme příští týden navrhovat MHD zcela zdarma až do konce roku 2022,“ uvedl Prokop.

V Praze vládne koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). V opozici jsou ANO a ODS.

„MHD v Praze po koronavirové epidemii stále není naplněna a mnoho vozů jezdí prázdných nebo poloprázdných a je třeba pozitivně motivovat Pražany k využití hromadné dopravy. Pražané se potýkají s energetickou a inflační krizí stejně jako zbytek republiky. Například v sousedním Německu k těmto krokům došli už před časem,“ řekl Prokop.

Podle prezentace organizace Ropid na nedávném jednání magistrátního výboru pro dopravu využívá pražské metro v současné době v průměru zhruba milion cestujících denně, což je proti době před začátkem pandemie covidu-19 zhruba o 150 000 lidí méně.

Anketa

Může si podle vás Praha dovolit zavést MHD na půl roku zdarma?

41.5%
(41.5%)
58.5%
(58.5%)
Povrchovou dopravu využívá proti normálu zhruba o devět procent cestujících méně, sdělil Ropid. 

„Praha má aktuálně na účtech přes 70 miliard korun volné hotovosti, kterou teď znehodnocuje šestnáctiprocentní inflace. Pro pražský dopravní podnik bude jízdné zdarma důvod k hledání úspor a Pražanům to výrazně pomůže překlenout nejtěžší krizové období,“ dodal Prokop.

Navrhované opatření je podle něj ekologické a přivede do často poloprázdné MHD více Pražanů z aut a tím se uvolní ulice kolabující kvůli letním uzavírkám a opravám.

Podle poslance a zastupitele za ANO Patrika Nachera by „tento typ zcela mimořádného a časově omezeného opatření působil motivačně a navíc protiinflačně.“

Jak se již dříve vyjádřil pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), MHD zdarma si může dovolit nějaké menší město, ale Praha s takovou velkou aglomerací ne. Před dvěma lety naopak navrhnul zdražení MHD, nicméně po kritice to dále neprosazoval. 

Od konce února mají MHD v Praze zdarma uprchlíci z Ukrajiny, ale jen do soboty 11. června včetně.


Autor: Jan Puci

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Další články
Nahoru