Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
MHD v Praze zdarma na půl roku navrhuje hnutí ANO
Metro v Praze. Foto: Jan Puci

MHD v Praze zdarma na půl roku navrhuje hnutí ANO

Hnutí ANO navrhlo na květnovém jednání pražského zastupitelstva speciální letní tarif MHD, který měl zavést na červen až srpen veřejnou dopravu za poloviční cenu. Neuspělo, návrh se nedostal ani na program schůze. Nyní jde opoziční subjekt ještě dál. Příští týden chce většinu zastupitelů přesvědčit, aby až do konce letošního roku byla MHD pro všechny zdarma. Informoval o tom předseda ANO v metropoli Ondřej Prokop.

V květnu ANO navrhlo, aby ve speciálním tarifu Pražané místo současných 555 korun (plnocenná měsíční předplatní jízdenka, pozn. aut.) měsíčně platili v červnu, červenci a srpnu 235 korun měsíčně. Zároveň chtělo, aby Praha také vstoupila do jednání se Středočeským krajem a zlevněný tarif se pokusila rozšířit i tam. 

„Pražská asociální koalice návrh hnutí ANO nepodpořila. Jelikož se ekonomická situace výrazně zhoršuje a mnoho Pražanů se propadá do chudoby, MHD stále není plné, budeme příští týden navrhovat MHD zcela zdarma až do konce roku 2022,“ uvedl Prokop.

V Praze vládne koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). V opozici jsou ANO a ODS.

„MHD v Praze po koronavirové epidemii stále není naplněna a mnoho vozů jezdí prázdných nebo poloprázdných a je třeba pozitivně motivovat Pražany k využití hromadné dopravy. Pražané se potýkají s energetickou a inflační krizí stejně jako zbytek republiky. Například v sousedním Německu k těmto krokům došli už před časem,“ řekl Prokop.

Podle prezentace organizace Ropid na nedávném jednání magistrátního výboru pro dopravu využívá pražské metro v současné době v průměru zhruba milion cestujících denně, což je proti době před začátkem pandemie covidu-19 zhruba o 150 000 lidí méně.

Anketa

Může si podle vás Praha dovolit zavést MHD na půl roku zdarma?

41.4%
(41.4%)
58.6%
(58.6%)
Povrchovou dopravu využívá proti normálu zhruba o devět procent cestujících méně, sdělil Ropid. 

„Praha má aktuálně na účtech přes 70 miliard korun volné hotovosti, kterou teď znehodnocuje šestnáctiprocentní inflace. Pro pražský dopravní podnik bude jízdné zdarma důvod k hledání úspor a Pražanům to výrazně pomůže překlenout nejtěžší krizové období,“ dodal Prokop.

Navrhované opatření je podle něj ekologické a přivede do často poloprázdné MHD více Pražanů z aut a tím se uvolní ulice kolabující kvůli letním uzavírkám a opravám.

Podle poslance a zastupitele za ANO Patrika Nachera by „tento typ zcela mimořádného a časově omezeného opatření působil motivačně a navíc protiinflačně.“

Jak se již dříve vyjádřil pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), MHD zdarma si může dovolit nějaké menší město, ale Praha s takovou velkou aglomerací ne. Před dvěma lety naopak navrhnul zdražení MHD, nicméně po kritice to dále neprosazoval. 

Od konce února mají MHD v Praze zdarma uprchlíci z Ukrajiny, ale jen do soboty 11. června včetně.


Autor: Jan Puci

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Další články
Nahoru