Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
MHD v Praze zdarma na půl roku navrhuje hnutí ANO
Metro v Praze. Foto: Jan Puci

MHD v Praze zdarma na půl roku navrhuje hnutí ANO

Hnutí ANO navrhlo na květnovém jednání pražského zastupitelstva speciální letní tarif MHD, který měl zavést na červen až srpen veřejnou dopravu za poloviční cenu. Neuspělo, návrh se nedostal ani na program schůze. Nyní jde opoziční subjekt ještě dál. Příští týden chce většinu zastupitelů přesvědčit, aby až do konce letošního roku byla MHD pro všechny zdarma. Informoval o tom předseda ANO v metropoli Ondřej Prokop.

V květnu ANO navrhlo, aby ve speciálním tarifu Pražané místo současných 555 korun (plnocenná měsíční předplatní jízdenka, pozn. aut.) měsíčně platili v červnu, červenci a srpnu 235 korun měsíčně. Zároveň chtělo, aby Praha také vstoupila do jednání se Středočeským krajem a zlevněný tarif se pokusila rozšířit i tam. 

„Pražská asociální koalice návrh hnutí ANO nepodpořila. Jelikož se ekonomická situace výrazně zhoršuje a mnoho Pražanů se propadá do chudoby, MHD stále není plné, budeme příští týden navrhovat MHD zcela zdarma až do konce roku 2022,“ uvedl Prokop.

V Praze vládne koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). V opozici jsou ANO a ODS.

„MHD v Praze po koronavirové epidemii stále není naplněna a mnoho vozů jezdí prázdných nebo poloprázdných a je třeba pozitivně motivovat Pražany k využití hromadné dopravy. Pražané se potýkají s energetickou a inflační krizí stejně jako zbytek republiky. Například v sousedním Německu k těmto krokům došli už před časem,“ řekl Prokop.

Podle prezentace organizace Ropid na nedávném jednání magistrátního výboru pro dopravu využívá pražské metro v současné době v průměru zhruba milion cestujících denně, což je proti době před začátkem pandemie covidu-19 zhruba o 150 000 lidí méně.

Anketa

Může si podle vás Praha dovolit zavést MHD na půl roku zdarma?

40.3%
(40.3%)
59.7%
(59.7%)
Povrchovou dopravu využívá proti normálu zhruba o devět procent cestujících méně, sdělil Ropid. 

„Praha má aktuálně na účtech přes 70 miliard korun volné hotovosti, kterou teď znehodnocuje šestnáctiprocentní inflace. Pro pražský dopravní podnik bude jízdné zdarma důvod k hledání úspor a Pražanům to výrazně pomůže překlenout nejtěžší krizové období,“ dodal Prokop.

Navrhované opatření je podle něj ekologické a přivede do často poloprázdné MHD více Pražanů z aut a tím se uvolní ulice kolabující kvůli letním uzavírkám a opravám.

Podle poslance a zastupitele za ANO Patrika Nachera by „tento typ zcela mimořádného a časově omezeného opatření působil motivačně a navíc protiinflačně.“

Jak se již dříve vyjádřil pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), MHD zdarma si může dovolit nějaké menší město, ale Praha s takovou velkou aglomerací ne. Před dvěma lety naopak navrhnul zdražení MHD, nicméně po kritice to dále neprosazoval. 

Od konce února mají MHD v Praze zdarma uprchlíci z Ukrajiny, ale jen do soboty 11. června včetně.


Autor: Jan Puci

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Včera v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

24. června 2022 v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice

24. června 2022 v 08:42

V pondělí 4. července 2022 zahájí Technická správa komunikací (TSK) první fázi opravy Hornoměcholupské ulice.

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Oprava uzavře Kosteleckou ulici

22. června 2022 v 15:20

Technická správa komunikací (TSK) provede v období od 2. do 10. července opravu Kostelecké ulice v úseku mezi ulicemi Tupolevova (kruhový objezd) a Cukrovarská (železniční přejezd).

Dnes v noci se uzavře Zlíchovský tunel

20. června 2022 v 11:27

Od 20. června od 23 hodin do 21.června do 5 hodin bude uzavřen západní tubus – směr Barrandovský most, a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru