Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - oblacno 3°C
Úterý 25. 1. 2022
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
MHD v Praze využívá o 60 procent méně cestujících
Při cestování v metru musí mít lidé nasazeny respirátory. Foto: JP

MHD v Praze využívá o 60 procent méně cestujících

Pražskou veřejnou dopravu využívá v současné době ve všední dny proti normálu zhruba o 60 procent méně cestujících. Důvodem jsou opatřením proti šíření nemoci covid-19. Největší pokles je v metru.

Největší úbytek cestujících zatím byl loni v březnu. Vyplývá to z dokumentu organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Dokument vytvořila pro magistrátní výbor pro dopravu. Provoz MHD byl loni na začátku pandemie omezen a jen dopravní podnik (DPP) očekává propad tržeb za loňský rok až 1,4 miliardy korun.

Poptávka po cestování metrem se snížila podle dokumentu o 68 procent. Zatímco před pandemií se uskutečnilo zhruba 1,16 milionu cest, v současné době je to v průměru 368 000 cest.

V případě tramvají a autobusů klesl počet cestujících shodně o 63 procent. U tramvají je to z 1,105 milionu cest na 407 000 a u autobusů z předcovidových 1,015 milionu na 380.000.

Za celé období pandemie bylo nejméně lidí v MHD loni v březnu. Pokles v metru tehdy dosáhl 82 procent, konkrétně z 1,17 milionu cest na 205 000. Přesné údaje u tramvají a autobusů nejsou dostupné, neboť tehdy vozy ještě neměly dostatek funkčních automatických sčítačů, píše se v materiálu.

Veřejná doprava nyní funguje v omezeném režimu. Metro jezdí podle prázdninových jízdních řádů a provoz je postupně ukončován okolo 22:30. Tramvaje mají ve špičkách rovněž prázdninové řády a denní provoz je ukončován mezi 22:15 až 22:30.

U autobusů je nastavena kombinace takzvaných poloprázdninových a prázdninových řádů. Denní provoz je ukončen ve stejnou dobu jako u tramvají. Omezen je provoz i příměstské dopravy.

Kromě upravených jízdních řádů stále platí v Praze zákaz nástupu předními dveřmi a je zrušen prodej jízdenek u řidičů městských autobusů. Všichni cestující musí mít v MHD zakrytý nos a ústa, a to včetně tramvajových a autobusových zastávek.


Autor: ČTK

Výstava Minulá budoucnost ve vestibulu metra Na Knížecí

18. ledna 2022 ve 20:43

Při příležitosti znovuotevření vestibulu ve stanici Anděl – Na Knížecí připravilo hlavní město prostřednictvím Dopravního podniku hl. m. Prahy a Galerie hl. m. Prahy výstavu Minulá budoucnost / Previous Future. Jejím hlavním tématem je pražské metro a ve zrekonstruovaných vitrínách přímo ve...

Rekonstrukce křižovatky na náměstí Osvoboditelů

17. ledna 2022 ve 14:31

Od 20. ledna začne další etapa prací na rekonstrukci křižovatky na náměstí Osvoboditelů v Radotíně.

Další články
Nahoru