Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
MHD zůstává zdarma pro ukrajinské uprchlíky, nově ale musí při kontrole ukázat vízum strpění
I cestování metrem je pro uprchlíky zdarma. Foto: Jan Puci

MHD zůstává zdarma pro ukrajinské uprchlíky, nově ale musí při kontrole ukázat vízum strpění

Uprchlíci z Ukrajiny mohou i nadále cestovat bezplatně pražskou veřejnou dopravou, nicméně revizorům musí při kontrole ukázat vízum, které dostali na některém z registračních míst při příjezdu do Česka. O změně informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.  

Když vedení Prahy zavedlo čtyři dny po začátku ruské invaze na Ukrajinu bezplatné cestování v MHD pro občany Ukrajiny, stačilo při kontrole k prokázání nároku předložit platný cestovní pas nebo občanský průkaz Ukrajiny.

Dnes byla pravidla s okamžitou platností změněna. Cílem je, aby nárok měli lidé postižení konfliktem, a ne třeba Ukrajinci, kteří zde žijí dlouhodobě.

Nově je nutné doložit nárok na přepravu zdarma buď cestovním pasem Ukrajiny s vízem strpění vydaným Ministerstvem vnitra nebo Policií ČR nebo hraniční průvodkou s vlepeným vízovým štítkem s vízem strpění.

Pro překlenutí doby od příjezdu uprchlíků z Ukrajiny do získání potřebného víza v České republice bude uznáno i razítko s datem překročení hranice EU v cestovním pase, avšak ne s datem starším než 23. února 2022, a to po dobu maximálně 30 dnů od vstupu na území EU.

„Dosud vydané jízdenky pro hosta včetně jejich variant zůstávají i nadále v platnosti. Nově už při splnění výše uvedených podmínek není nutné o jízdenku pro hosta žádat,“ sdělil Hofman.

Bezplatná přeprava je za těchto podmínek umožněna ve všech dopravních prostředcích na linkách Pražské integrované dopravy na území Prahy a Středočeského kraje vyjma vlaků, tam se řídí obdobnými pravidly jednotlivých železničních dopravců.

Všichni ostatní občané Ukrajiny, kteří nesplňují nové podmínky, necestují zdarma a přepravují se podle platného tarifu.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru