Dnes Pátek - jasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Meziuniverzitní AI program má 18 nových absolventů

V pražské Rezidenci primátora formálně obdrželo ve čtvrtek 5. října 18 studujících prestižní certifikát programu prg.ai Minor, který nabízí kurikula ČVUT v Praze a Univerzity Karlovy. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili vedoucí představitelé hlavního města Prahy a všech zapojených fakult.

„V rámci Prahy, ať už úřadu nebo firem, potřebujeme neustále nové kvalifikované lidi, kteří rozumí vlastní technologii AI, ale navíc také rozumí společnosti, pro níž má ona technologie mít přínos. Jsem přesvědčený, že mezioborový program, jako je prg.ai Minor, je ohromným nástrojem pro vytváření lidí právě s takovou neocenitelnou kompetencí. Kompetencí, díky níž absolventi získávají povědomí o umělé inteligenci i o tom, jak ji lze a jak ji neradno aplikovat,“ řekl při předávání Daniel Mazur (Piráti), pražský radní pro oblast ICT, Smart City, vědy, výzkumu a inovací.

Certifikát si z jeho rukou za přítomnosti děkanů i fakultních garantů programu převzalo za letošek deset absolventů a čtyři absolventky, stejně jako dva loňští absolventi. Úspěšnými absolventy se oficiálně stala také čtveřice jejich kolegů a kolegyň, která se osobně zúčastnit nemohla. Lukáš Kačena, ředitel prg.ai, neopomenul zmínit, že program prg.ai Minor již úspěšně zakončilo celkem 47 absolvujících. Dalších 108 studujících je zároveň v programu zapsáno.

Letošní absolvent Matej Šutý z Fakulty informačních technologií ČVUT sdílel svůj pohled: „Po ukončení studia mohu svobodně říci, že čas, který jsem investoval do prg.ai Minor v kurzech a aktivitách, jako jsou neformální setkání, workshopy s firmami z oboru a společná práce na projektech, byl na vysoké škole tím nejlépe investovaným. Kdo hledá, najde v programu mnoho otevřených dveří a obzorů. A další se mu otevřou.“

prg.ai Minor kombinuje teoretické a praktické znalosti. Kromě technických dovedností studenti získávají i hluboké porozumění sociálním a etickým aspektům umělé inteligence. Nedílnou součástí programu jsou networkingové akce a odborná setkání s předními zástupci byznysu. V minulém měli studenti možnost podebatovat a načerpat informace od zástupců firem jako Datamole, DNAi a Valeo nebo od Jana Šedivého z CIIRC.

„Studenti jsou velmi často limitováni svými studijnímu programy a je velmi obtížné získat podporu k absolvování předmětů, které jsou externí. Proto oceňuji, že prg.ai Minor poskytuje možnost obejít tyto překážky, a navíc studenty vtáhne do dění české AI scény množstvím vzdělávacích akcí a networkingem s AI odborníky i studenty dalších fakult,“ dodala Anežka Lhotáková z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Program prg.ai Minor je otevřen všem studentům zapojených univerzit – zejména, ale ne výlučně z FEL ČVUT, FIT ČVUT, FSV UK a MFF UK. Každý rok program přijímá přes čtyři desítky nových talentů, zájem přitom stávající kapacitu násobně převyšuje. Přihlašování do nové kohorty probíhá vždy na jaře, projevit zájem je nicméně možné průběžně na webových stránkách prg.ai/minor.


Autor: Alo

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

19. června 2024 ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Další články
Nahoru