Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Meziuniverzitní AI program má 18 nových absolventů

V pražské Rezidenci primátora formálně obdrželo ve čtvrtek 5. října 18 studujících prestižní certifikát programu prg.ai Minor, který nabízí kurikula ČVUT v Praze a Univerzity Karlovy. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili vedoucí představitelé hlavního města Prahy a všech zapojených fakult.

„V rámci Prahy, ať už úřadu nebo firem, potřebujeme neustále nové kvalifikované lidi, kteří rozumí vlastní technologii AI, ale navíc také rozumí společnosti, pro níž má ona technologie mít přínos. Jsem přesvědčený, že mezioborový program, jako je prg.ai Minor, je ohromným nástrojem pro vytváření lidí právě s takovou neocenitelnou kompetencí. Kompetencí, díky níž absolventi získávají povědomí o umělé inteligenci i o tom, jak ji lze a jak ji neradno aplikovat,“ řekl při předávání Daniel Mazur (Piráti), pražský radní pro oblast ICT, Smart City, vědy, výzkumu a inovací.

Certifikát si z jeho rukou za přítomnosti děkanů i fakultních garantů programu převzalo za letošek deset absolventů a čtyři absolventky, stejně jako dva loňští absolventi. Úspěšnými absolventy se oficiálně stala také čtveřice jejich kolegů a kolegyň, která se osobně zúčastnit nemohla. Lukáš Kačena, ředitel prg.ai, neopomenul zmínit, že program prg.ai Minor již úspěšně zakončilo celkem 47 absolvujících. Dalších 108 studujících je zároveň v programu zapsáno.

Letošní absolvent Matej Šutý z Fakulty informačních technologií ČVUT sdílel svůj pohled: „Po ukončení studia mohu svobodně říci, že čas, který jsem investoval do prg.ai Minor v kurzech a aktivitách, jako jsou neformální setkání, workshopy s firmami z oboru a společná práce na projektech, byl na vysoké škole tím nejlépe investovaným. Kdo hledá, najde v programu mnoho otevřených dveří a obzorů. A další se mu otevřou.“

prg.ai Minor kombinuje teoretické a praktické znalosti. Kromě technických dovedností studenti získávají i hluboké porozumění sociálním a etickým aspektům umělé inteligence. Nedílnou součástí programu jsou networkingové akce a odborná setkání s předními zástupci byznysu. V minulém měli studenti možnost podebatovat a načerpat informace od zástupců firem jako Datamole, DNAi a Valeo nebo od Jana Šedivého z CIIRC.

„Studenti jsou velmi často limitováni svými studijnímu programy a je velmi obtížné získat podporu k absolvování předmětů, které jsou externí. Proto oceňuji, že prg.ai Minor poskytuje možnost obejít tyto překážky, a navíc studenty vtáhne do dění české AI scény množstvím vzdělávacích akcí a networkingem s AI odborníky i studenty dalších fakult,“ dodala Anežka Lhotáková z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Program prg.ai Minor je otevřen všem studentům zapojených univerzit – zejména, ale ne výlučně z FEL ČVUT, FIT ČVUT, FSV UK a MFF UK. Každý rok program přijímá přes čtyři desítky nových talentů, zájem přitom stávající kapacitu násobně převyšuje. Přihlašování do nové kohorty probíhá vždy na jaře, projevit zájem je nicméně možné průběžně na webových stránkách prg.ai/minor.


Autor: Alo

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru