Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 24°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Mezinárodní týden darování krevní plazmy je tu! O plazmě se více dozvíte na Chodově nebo Černém Mostě
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Krevní plazma. Foto: Pirke / Shutterstock.com

Mezinárodní týden darování krevní plazmy je tu! O plazmě se více dozvíte na Chodově nebo Černém Mostě

Darovali jste již někdy krevní plazmu? Co byste o dárcovství měli vědět, jak odběr probíhá, komu tím můžete zachránit život a jakou odměnu získáte? Udělejte si tento týden čas a dostavte se k odběru krevní plazmy. Právě tento týden, tedy od 3. do 7. října, totiž probíhá Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy. Napadá vás snad lepší způsob, jak jej oslavit?

Základní informace o krevní plazmě

Než se vydáte navštívit dárcovská centra krevní plazmy, měli byste vědět několik věcí. V prvé řadě to, co to ta krevní plazma vlastně je. Krevní plazma je tekutou složkou krve a činí přibližně 55 % jejího obsahu. Převážně je tvořena vodou a obsahuje přes 120 proteinů, které mají životně důležité funkce. Odběru krevní plazmy se říká plazmaferéza. Během tohoto procesu je z krve oddělována krevní plazma a zbylé složky krve, tedy bílé a červené krvinky a krevní destičky, se vrací do oběhu dárce. 

K čemu krevní plazma slouží? 

Když už víte, co to ta krevní plazma je, určitě jste zvědaví, kdy se dá využít. Lékaři ji využívají při chirurgických zákrocích, léčbě infekčních onemocnění i při vážných popáleninách. V případě, že při nějaké operaci dochází k ohromné ztrátě krve, pomáhá udržet životní funkce a rovněž stabilizuje objem krve. 

Dárci musí splnit několik podmínek

Dárcem krevní plazmy se nemůže stát úplně každý. Proto existují podmínky pro darování krevní plazmy, které je nutné dodržet. Dárce by měl splňovat určitý váhový a věkový limit, musí být v dobrém zdravotním stavu a nesmí trpět infekčními nemocemi. Nezáleží na to, jakou krevní skupinu dárce má, protože krevní plazmy je neustále nedostatek a každá krevní skupina je vítána s otevřenou náručí. Protože je dárcovství krevní plazmy zcela dobrovolné, odběrová centra za každý jednotlivý odběr nabízejí finanční ohodnocení. 

Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy

Pokud chce udělat dobrý skutek a zachránit někomu život, zastavte se v rámci Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy v některém z odběrových center na pražském Chodově nebo Černém Mostě. Navštívit odběrová centra můžete i v případě, že máte k darování plazmy dotazy a zajímá vás, jak celý proces odběru probíhá a jak to v centrech vypadá. 

V rámci týdne dárcovství krevní plazmy se totiž můžete zúčastnit také prohlídky odběrového centra na Chodově či Černém Mostě, kterou vás provede školený personál a odpoví na každou vaši otázku. Pokud se po prohlídce rozhodnete darovat krevní plazmu, dostanete kromě finanční odměny také malý dárek. 

Pomozte lékařům zachraňovat lidské životy a využijte Mezinárodního týdne darování krevní plazmy k tomu, že se stanete dárci.


Praha 13: Den zdraví na Slunečním náměstí

Dnes ve 14:29

Ve středu 14. června se koná v Praze 13 jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Další články
Nahoru