Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Mezinárodní týden darování krevní plazmy je tu! O plazmě se více dozvíte na Chodově nebo Černém Mostě
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Krevní plazma. Foto: Pirke / Shutterstock.com

Mezinárodní týden darování krevní plazmy je tu! O plazmě se více dozvíte na Chodově nebo Černém Mostě

Darovali jste již někdy krevní plazmu? Co byste o dárcovství měli vědět, jak odběr probíhá, komu tím můžete zachránit život a jakou odměnu získáte? Udělejte si tento týden čas a dostavte se k odběru krevní plazmy. Právě tento týden, tedy od 3. do 7. října, totiž probíhá Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy. Napadá vás snad lepší způsob, jak jej oslavit?

Základní informace o krevní plazmě

Než se vydáte navštívit dárcovská centra krevní plazmy, měli byste vědět několik věcí. V prvé řadě to, co to ta krevní plazma vlastně je. Krevní plazma je tekutou složkou krve a činí přibližně 55 % jejího obsahu. Převážně je tvořena vodou a obsahuje přes 120 proteinů, které mají životně důležité funkce. Odběru krevní plazmy se říká plazmaferéza. Během tohoto procesu je z krve oddělována krevní plazma a zbylé složky krve, tedy bílé a červené krvinky a krevní destičky, se vrací do oběhu dárce. 

K čemu krevní plazma slouží? 

Když už víte, co to ta krevní plazma je, určitě jste zvědaví, kdy se dá využít. Lékaři ji využívají při chirurgických zákrocích, léčbě infekčních onemocnění i při vážných popáleninách. V případě, že při nějaké operaci dochází k ohromné ztrátě krve, pomáhá udržet životní funkce a rovněž stabilizuje objem krve. 

Dárci musí splnit několik podmínek

Dárcem krevní plazmy se nemůže stát úplně každý. Proto existují podmínky pro darování krevní plazmy, které je nutné dodržet. Dárce by měl splňovat určitý váhový a věkový limit, musí být v dobrém zdravotním stavu a nesmí trpět infekčními nemocemi. Nezáleží na to, jakou krevní skupinu dárce má, protože krevní plazmy je neustále nedostatek a každá krevní skupina je vítána s otevřenou náručí. Protože je dárcovství krevní plazmy zcela dobrovolné, odběrová centra za každý jednotlivý odběr nabízejí finanční ohodnocení. 

Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy

Pokud chce udělat dobrý skutek a zachránit někomu život, zastavte se v rámci Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy v některém z odběrových center na pražském Chodově nebo Černém Mostě. Navštívit odběrová centra můžete i v případě, že máte k darování plazmy dotazy a zajímá vás, jak celý proces odběru probíhá a jak to v centrech vypadá. 

V rámci týdne dárcovství krevní plazmy se totiž můžete zúčastnit také prohlídky odběrového centra na Chodově či Černém Mostě, kterou vás provede školený personál a odpoví na každou vaši otázku. Pokud se po prohlídce rozhodnete darovat krevní plazmu, dostanete kromě finanční odměny také malý dárek. 

Pomozte lékařům zachraňovat lidské životy a využijte Mezinárodního týdne darování krevní plazmy k tomu, že se stanete dárci.


Celostátní kolo Zeměpisné olympiády opět po roce na Albertově

20. dubna 2024 ve 13:09

Ve školním roce 2023/2024 se koná již 26. ročník Zeměpisné olympiády, soutěže pro nadané žáky v zeměpise (geografii). Ve dnech 25. a 26. dubna se pak v prostorách Přírodovědecké fakulty UK na Albertově uskuteční celostátní kolo soutěže, ve kterém se úspěšní řešitelé krajských kol se utkají...

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru