Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Mezinárodní týden darování krevní plazmy je tu! O plazmě se více dozvíte na Chodově nebo Černém Mostě
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Krevní plazma. Foto: Pirke / Shutterstock.com

Mezinárodní týden darování krevní plazmy je tu! O plazmě se více dozvíte na Chodově nebo Černém Mostě

Darovali jste již někdy krevní plazmu? Co byste o dárcovství měli vědět, jak odběr probíhá, komu tím můžete zachránit život a jakou odměnu získáte? Udělejte si tento týden čas a dostavte se k odběru krevní plazmy. Právě tento týden, tedy od 3. do 7. října, totiž probíhá Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy. Napadá vás snad lepší způsob, jak jej oslavit?

Základní informace o krevní plazmě

Než se vydáte navštívit dárcovská centra krevní plazmy, měli byste vědět několik věcí. V prvé řadě to, co to ta krevní plazma vlastně je. Krevní plazma je tekutou složkou krve a činí přibližně 55 % jejího obsahu. Převážně je tvořena vodou a obsahuje přes 120 proteinů, které mají životně důležité funkce. Odběru krevní plazmy se říká plazmaferéza. Během tohoto procesu je z krve oddělována krevní plazma a zbylé složky krve, tedy bílé a červené krvinky a krevní destičky, se vrací do oběhu dárce. 

K čemu krevní plazma slouží? 

Když už víte, co to ta krevní plazma je, určitě jste zvědaví, kdy se dá využít. Lékaři ji využívají při chirurgických zákrocích, léčbě infekčních onemocnění i při vážných popáleninách. V případě, že při nějaké operaci dochází k ohromné ztrátě krve, pomáhá udržet životní funkce a rovněž stabilizuje objem krve. 

Dárci musí splnit několik podmínek

Dárcem krevní plazmy se nemůže stát úplně každý. Proto existují podmínky pro darování krevní plazmy, které je nutné dodržet. Dárce by měl splňovat určitý váhový a věkový limit, musí být v dobrém zdravotním stavu a nesmí trpět infekčními nemocemi. Nezáleží na to, jakou krevní skupinu dárce má, protože krevní plazmy je neustále nedostatek a každá krevní skupina je vítána s otevřenou náručí. Protože je dárcovství krevní plazmy zcela dobrovolné, odběrová centra za každý jednotlivý odběr nabízejí finanční ohodnocení. 

Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy

Pokud chce udělat dobrý skutek a zachránit někomu život, zastavte se v rámci Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy v některém z odběrových center na pražském Chodově nebo Černém Mostě. Navštívit odběrová centra můžete i v případě, že máte k darování plazmy dotazy a zajímá vás, jak celý proces odběru probíhá a jak to v centrech vypadá. 

V rámci týdne dárcovství krevní plazmy se totiž můžete zúčastnit také prohlídky odběrového centra na Chodově či Černém Mostě, kterou vás provede školený personál a odpoví na každou vaši otázku. Pokud se po prohlídce rozhodnete darovat krevní plazmu, dostanete kromě finanční odměny také malý dárek. 

Pomozte lékařům zachraňovat lidské životy a využijte Mezinárodního týdne darování krevní plazmy k tomu, že se stanete dárci.


Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Nepřítel našich očí? Dlouhé podzimní večery

22. listopadu 2022 v 10:48

Dny se postupně zkracují a stmívá se stále dříve. I z toho důvodu jsme nuceni trávit více času na umělém osvětlení. Ať už pracujeme do večerních hodin, koukáme se na televizi, nebo si před spaním čteme knížku s lampičkou, nevědomky tím ubližujeme především našim očím. Víte, co vše může zrak...

Lidé si mohou nechat zkontrolovat plíce

19. listopadu 2022 v 10:24

„Letos nabízíme měření funkce plic, tzv. spirometrii, ve třech obchodních centrech – v Hradci Králové, Praze a Olomouci. Snažíme se lidem co nejvíce přiblížit. Vidíme totiž, že se potýkají s chronickým kašlem, únavou, zadýchávají se, ale k lékaři nejdou. Podobné akce pomáhají odhalovat příčiny...

Další články
Nahoru