dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Mezinárodní konference přiblíží význam Jana Husa, zúčastnit se můžete i vy. Účast je zdarma
Husův pomník na Staroměstském náměstí. Foto: Øyvind Holmstad / Wikimedia Commons

Mezinárodní konference přiblíží význam Jana Husa, zúčastnit se můžete i vy. Účast je zdarma

Kdo byl Jan Hus a jaký odkaz nám zanechal, připomene mezinárodní konference pořádaná k 600. výročí jeho mučednické smrti. Bude se konat v Praze ve dnech 9. až 12. dubna a promluví na ní čeští i zahraniční odborníci z řad teologů a historiků. Akce se můžete zúčastnit bezplatně i vy, registrace končí za necelé dva týdny.

Život a dílo Jana Husa představí medievalista Dušan Coufal z Akademie věd ČR, o významu tohoto muže pro dnešní společnost pohovoří profesorka latinské medievalistiky z Masarykovy univerzity v Brně Jana Nechutová. O současném českém ekumenickém kontextu promluví kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český.

Další příspěvky se dotknou například současné sekularizované společnosti. Nebude chybět koncert hudby s úryvky z oratoria „Johan Hus“ od Carla Loewého nebo procházka Prahou v Husových stopách. Konferenčními jazyky budou čeština, němčina a angličtina.

„Mistr Jan Hus svým životem a smrtí podnítil v Českých zemích reformní hnutí, které o století předběhlo reformaci evropskou, jejíž iniciátoři, předně Martin Luther, se v Husovi zhlédli. Mistr Jan Hus zůstává symbolem, který nás od té doby provází dějinami, a vztah k němu bývá často demonstrací určitého dobového sebenazření,“ říká Jonáš Plíšek, referent ekumenického odd., Ústředí Českobratrské církve evangelické.

Akci pořádá Českobratrská církev evangelická a Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci s Církví československou husitskou. Zúčastnit se může odborná i laická veřejnost. Účast na konferenci je zdarma, zájemci si hradí případně jen stravu a ubytování. Uzávěrka přihlášek je 15. března. Kontakt: ekumena@e-cirkev.cz.

program-konference-hus-nahled

* program konference si zvětšíte prokliknutím


Další články
Nahoru