dnes
Pondělí - jasno
12°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - oblacno
10°C
Víkendové tipy

Mezinárodní den archeologie: Přednášky, výtvarné dílny, hudební show

Mezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.

O tom, že archeologie je všude kolem nás se přesvědčíte v sobotu 15. října. Zjistíte, co práce archeologa obnáší, jak se určují kosterní pozůstatky, vyzkoušíte starověkou kosmetiku, uvidíte středověký šerm, drcení obilí, tkaní na stavu a připraveny jsou zajímavé přednášky.  

Své brány pro návštěvníky otevřou Filozofická fakulta, Náprstkovo muzeum nebo Rotunda sv. Václava

Filozofická fakulta UK

Od 10 do 16 hodin Žijeme archeologií – společný program pražských archeologických institucí. 

Práce archeologa v terénu: výzkum nanečisto, dokumentace pravěkého hrobu, určování kosterních pozůstatků a ukázka nemocných kostí, archeologická laboratoř. Určování stáří nádob, originály i kopie archeologických nálezů z našeho území, archeologický poklad z Týnce nad Labem.

Olympiáda z dob starověkého Řecka, výroba odlitku antického nálezu a další předměty z dob starého Řecka a Říma.

Keltská móda s možností vyzkoušení oděvů i starověká kosmetika. Textilní a barvířské techniky napříč historií, tkaní na stavu či s karetkami, výroba přeslenů či šperků.

Malá škola jeskynního umění pro každého, výroba pravěké sošky ražba keltských mincí.

Tajemství kuchyní, které dávno pohltil čas. Drcení obilí na drtidle i kamenném mlýnku.

V 11, 13 a 15 hodin „archeologické jednohubky“ – bloky minipřednášek  a projekcí na zajímavá témata. V úvodu jednotlivých bloků se pomocí videomostů přenesete na archeologické výzkumy za kolegy do Egypta a na Slovensko.

Ve 14 hodin proběhne autogramiáda knih Jaroslava Bašty.

Od 13 do 15 hodin pravěká hudební show v podání Altsteinzetliche Knochenklangbilder

Pro děti je připravena „pravěká“ výtvarná dílna a stezka mladého archeologa s úkoly, oceněná diplomem.

Pro návštěvníky akce v Celetné ulici je připravena nabídka zdarma navštívit Zahrady pod Pražským hradem.

Celetná 20, Praha 1.

Náprstkovo muzeum:

10 až 16 hodin: Workshopy zaměřené na kulturu a život faraonského Egypta (staroegyptská mumifikace, hieroglyfická písařská dílna, staroegyptské hry).

Od 10 do 15:30 hodin: Přednáškový cyklus pro veřejnost, přednášky se budou týkat starověkého Egypta a života v antickém období.

Betlémské nám. 1, Praha 1.

Muzeum hlavního města Prahy:

Volný vstup pro všechny návštěvníky. V 10 a ve 14 hodin komentovaná prohlídka expozice Praha v pravěku.

Na Poříčí 52, Praha 8.

Rotunda sv. Václava:

Komentované prohlídky zpřístupněné románské rotundy s Dr. Jarmilou Čihákovou z Národního památkového ústavu v Praze, časy prohlídek budou upřesněny.

Praha 1, Malostranské náměstí.

Archeologický park Liboc:

Tradiční Středověká slavnost se bude konat od 14 do 18 hodin. Program bude doplněn ukázkami středověkého šermu a scénkami ze života našich předků. K vidění bude kovářské umění a možnost vyzkoušet si středověké zbraně i zbroj, střelbu z repliky historického luku, výrobu keramiky na hrnčířském kruhu, stříhání ovcí, tesání dřeva i tvoření ve výtvarných dílničkách.

K poslechu bude hrát středověká hudba a nebude chybět ani tradiční krmě a nápoje (dobové zelňáky, grilované maso, preclíky a koláčky, pivní speciál atd.).

Prohlédněte si také archeologický park, v němž jsou na základě rekonstrukcí prezentovány výsledky archeologických výzkumů.

V domcích 29, Praha 6.

Labrys, o.p.s.:

Od 10 do 16 hodin si především děti budou moci vyzkoušet postup prací na archeologickém výzkumu včetně zpracování nálezů a zahrát si tematické hry. Pro dospělé jsou připraveny zajímavé přednášky.

Hloubětínská 16/11, Praha 9.


Modelka bude mít křtiny

15. února 2019 v 19:22

Mládě žirafy severní núbijské narozené 25. ledna bude mít v neděli 17. února křtiny. Jméno samičky, zatím přezdívané Modelka pro její zálibu v pózování fotografům, slavnostně odhalí její kmotra, herečka Iva Pazderková, ve 13 hodin v Africkém domě v severní části...

Malé masopustní zabíjačkové hody na náplavce

15. února 2019 v 11:29

Jitrnice a jelítka, tlačenku světlou i tmavou, vepřový guláš a černou kroupovou polévku – tzv. prdelačku, ovar, světlý a tmavý prejt, škvarky a také uzená masa – uzenou krkovičku, bůček, ocásky a žebírka nabídne v sobotu 16. února na náplavce na trhu Kvardovo...

Sobota: Bazar v Hlídárně

15. února 2019 v 07:57

V soboru 16. února budou maminky prodávat věci, které už nepotřebují. Na bazárku najdete jak dětské, tak i dospělácké věci. Především oblečení, ale i hračky, knížky a dekorace.

Suchdolský Masopust 2019

12. února 2019 v 06:59

Masopustní veselí v Suchdole začne v sobotu 16. února od 13. hodiny strojením masek a malováním na obličej v přízemí radnice.

Popletená sobota v Praze 9

11. února 2019 v 15:28

V únorovém kurzu šití v Obecním domě ve Vysočanech si vyzkoušíte neobvyklou a originální metodu pletení. S pomocí silných jehlic upletete kabelu do ruky nebo přes rameno z tlusté bavlněné příze.

Asijská sobota na Plechárně

11. února 2019 v 10:30

Pivo z Japonska, polévka z Thajska, bagety z Vietnamu. Ochutnejte v sobotu 16. února na Plechárně celou Asii.

Výstavou Světlo a život projdete s průvodcem

11. února 2019 v 10:22

V sobotu 16. února projdete přírodovědeckou výstavou, která vysvětluje klíčovou roli slunečního světla pro život na Zemi. Začíná se v jeskyních, kde žijí zvířata přizpůsobená pro život bez slunečních paprsků. Navštívíte travnaté pláně zalité světlem, které dávají potravu nejen stádům kopytníků,...

Sobota: Kryt na Folimance bude otevřen

11. února 2019 v 09:23

Městská část Praha 2 zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jednou měsíčně, vždy v sobotu od 9 do 15 hodin. V únoru to bude šestnáctého. Podzemní bunkr Folimanka byl vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století v ulici Pod Karlovem. Má pancéřované dveře, vlastní studny a vlastní...

Výstava: Fenomén Igráček

7. února 2019 v 08:48

Igráček námořník s lodičkou hraje hlavní roli v rámci Putovní výstavy Fenomén Igráček, kterou od 1. do 28. února hostí Restaurace a kavárna Korkorán v prvním patře secesního pavilonu bývalé vršovické vodárny.

Kbelský masopust 2019

6. února 2019 v 09:38

V sobotu 9. února bude od 13 hodin v Centrálním parku Kbely pro návštěvníky připraven bohatý program, soutěže i tvořivá dílna. 

Masopustní masky si děti vyrobí v řemeslných dílnách

6. února 2019 v 08:34

Připomenout si masopustní zvyky a tradice můžete v sobotu 9. února od 14 do 16 hodin v Kinského zahradě 98, Praha 5.

Malvazineckým hřbitovem s Kateřinou Konečnou

5. února 2019 ve 13:44

Sraz zájemců o komentovanou procházku hřbitovem je v sobotu 9. února ve 14 hodin.

Procházka: Ďáblickým hřbitovem

4. února 2019 ve 13:41

Procházka Ďáblickým hřbitovem v sobotu 9. února. Hřbitovem vás provede Kateřina Konečná. Sraz před hlavním vchodem.  

Masapustý Den s techniky

4. února 2019 v 08:36

Přijďte na Masapustý Den s techniky. Kromě jízd pro veřejnost tramvajového a železničního kolejiště, dřevodílny, výtvarných a řemeslných dílen a dalších libůstek vás v sobotu 9. února potěší i divadlo Koník s představením „Co se stalo o masopustu“.

Další články
Nahoru