dnes
Úterý - jasno
26°C
zítra
Středa - skorojasno
26°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
29°C
Víkendové tipy

Mezinárodní den archeologie: Přednášky, výtvarné dílny, hudební show

Mezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.

O tom, že archeologie je všude kolem nás se přesvědčíte v sobotu 15. října. Zjistíte, co práce archeologa obnáší, jak se určují kosterní pozůstatky, vyzkoušíte starověkou kosmetiku, uvidíte středověký šerm, drcení obilí, tkaní na stavu a připraveny jsou zajímavé přednášky.  

Své brány pro návštěvníky otevřou Filozofická fakulta, Náprstkovo muzeum nebo Rotunda sv. Václava

Filozofická fakulta UK

Od 10 do 16 hodin Žijeme archeologií – společný program pražských archeologických institucí. 

Práce archeologa v terénu: výzkum nanečisto, dokumentace pravěkého hrobu, určování kosterních pozůstatků a ukázka nemocných kostí, archeologická laboratoř. Určování stáří nádob, originály i kopie archeologických nálezů z našeho území, archeologický poklad z Týnce nad Labem.

Olympiáda z dob starověkého Řecka, výroba odlitku antického nálezu a další předměty z dob starého Řecka a Říma.

Keltská móda s možností vyzkoušení oděvů i starověká kosmetika. Textilní a barvířské techniky napříč historií, tkaní na stavu či s karetkami, výroba přeslenů či šperků.

Malá škola jeskynního umění pro každého, výroba pravěké sošky ražba keltských mincí.

Tajemství kuchyní, které dávno pohltil čas. Drcení obilí na drtidle i kamenném mlýnku.

V 11, 13 a 15 hodin „archeologické jednohubky“ – bloky minipřednášek  a projekcí na zajímavá témata. V úvodu jednotlivých bloků se pomocí videomostů přenesete na archeologické výzkumy za kolegy do Egypta a na Slovensko.

Ve 14 hodin proběhne autogramiáda knih Jaroslava Bašty.

Od 13 do 15 hodin pravěká hudební show v podání Altsteinzetliche Knochenklangbilder

Pro děti je připravena „pravěká“ výtvarná dílna a stezka mladého archeologa s úkoly, oceněná diplomem.

Pro návštěvníky akce v Celetné ulici je připravena nabídka zdarma navštívit Zahrady pod Pražským hradem.

Celetná 20, Praha 1.

Náprstkovo muzeum:

10 až 16 hodin: Workshopy zaměřené na kulturu a život faraonského Egypta (staroegyptská mumifikace, hieroglyfická písařská dílna, staroegyptské hry).

Od 10 do 15:30 hodin: Přednáškový cyklus pro veřejnost, přednášky se budou týkat starověkého Egypta a života v antickém období.

Betlémské nám. 1, Praha 1.

Muzeum hlavního města Prahy:

Volný vstup pro všechny návštěvníky. V 10 a ve 14 hodin komentovaná prohlídka expozice Praha v pravěku.

Na Poříčí 52, Praha 8.

Rotunda sv. Václava:

Komentované prohlídky zpřístupněné románské rotundy s Dr. Jarmilou Čihákovou z Národního památkového ústavu v Praze, časy prohlídek budou upřesněny.

Praha 1, Malostranské náměstí.

Archeologický park Liboc:

Tradiční Středověká slavnost se bude konat od 14 do 18 hodin. Program bude doplněn ukázkami středověkého šermu a scénkami ze života našich předků. K vidění bude kovářské umění a možnost vyzkoušet si středověké zbraně i zbroj, střelbu z repliky historického luku, výrobu keramiky na hrnčířském kruhu, stříhání ovcí, tesání dřeva i tvoření ve výtvarných dílničkách.

K poslechu bude hrát středověká hudba a nebude chybět ani tradiční krmě a nápoje (dobové zelňáky, grilované maso, preclíky a koláčky, pivní speciál atd.).

Prohlédněte si také archeologický park, v němž jsou na základě rekonstrukcí prezentovány výsledky archeologických výzkumů.

V domcích 29, Praha 6.

Labrys, o.p.s.:

Od 10 do 16 hodin si především děti budou moci vyzkoušet postup prací na archeologickém výzkumu včetně zpracování nálezů a zahrát si tematické hry. Pro dospělé jsou připraveny zajímavé přednášky.

Hloubětínská 16/11, Praha 9.


Malý Mikuláš se loučí s Prahou

Dnes v 17:26

Villa Pellé otevírá poslední týden úspěšné výstavy francouzského ilustrátora a humoristy Jeana-Jacquse Sempého. Přijďte se rozloučit s Mikulášem a jeho kamarády, celá parta odjíždí z pražských prázdnin zpět do Paříže už příští týden. Poslední možnost navštívit výstavu máte tuto neděli, 19. srpna...

Parky, sady, zahrady – Ze Strahova na Malou Stranu

Včera ve 14:10

Během vycházky v sobotu 18. srpna si projdete některé zahrady Strahovského kláštera, připomenete si plastiku Panny Marie v Exilu a celou řadu osobností spojených s těmi to místy – např. Eliška Junková, Raoul Wallenberg, Nicolas Winton, dále domek, kde žil a pracoval Cyril Bouda, navštívíte...

Kryt na Folimance se otevře v sobotu 18. srpna

Včera v 08:31

Městská část Praha 2 zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jako obvykle každý měsíc v sobotu od 9 do 15 hodin.

Zvětšenina v Letním kině

10. srpna 2018 v 07:40

Jedno z nejslavnějších děl světové kinematografie, Zvětšenina, v Letním kině v Riegrových sadech.

Anežka Live zve: Procházka po anežsko-haštalské čtvrti

10. srpna 2018 v 07:32

Prozkoumejte v neděli 12. srpna s Maxem Hutarem bývalou chudinskou čtvrt včetně její architektury, bývalých pohřebišť, vazeb na klášter a na literaturu Jaroslava Foglara, Karla Hynka Máchy, Gézy Včeličky a Františka Langera.

Na Prague Pride jede Oskar

10. srpna 2018 v 07:18

Bibliobus Oskar se zítra, 11 srpna, zúčastní Jarmarqu na Letenské pláni. Můžete se těšit na spoustu knih, filmů i audioknih, deskové hry, omalovánky a plackovač na výrobu vlastních placek, magnetek a zrcátek.

Sekáč a antikvariát u kočiček. Dobročinný blešák oblečení a knih

10. srpna 2018 v 07:13

Šaty, boty, knížky. Přijďte si dát od 10. do 12. srpna kávu, pomuchlat kočičky a odnést si nějaký ten hadřík, nebo něco ke čtení.

Vlasy na střeše Veletržáku

10. srpna 2018 v 07:09

Letní retrokino na střeše Veletržního paláce dnes ve 21 hodin. Vlasy, jeden z nejvýznamnějších muzikálů druhé poloviny 20. století. Výpravný film s choreografickými čísly, moderní hudbou a provokujícími texty, ale především svými přesahy za obvyklé hranice...

Praguemarket léto: design & handcraft market

9. srpna 2018 ve 12:15

Náměstí Republiky bude 11. a 12. srpna od 10 do 19 hodin patřit vybraným tvůrcům z Čech i zahraničí, kteří představí své výrobky.

Malování s Lucií Crocro v Ornamentální zahradě

8. srpna 2018 v 15:27

Dříme ve vás umělecký duch? Probuďte jej pod vedením akademické malířky Lucie Crocro na uměleckém kurzu pod širým nebem v trojské botanické zahradě.  

Rodinný pétanque v Rajské zahradě

8. srpna 2018 v 09:27

V neděli 12. srpna odpoledne si můžete zahrát rodinné klání na turnaji v pétanque. Hrát mohou rodiče, prarodiče i děti, prostě všichni a v různém věkovém složení týmů. Týmy sestavíte na místě.

Praha 9 zve na další závod Bike Ranch Cup 2018

7. srpna 2018 v 10:33

Bike Ranch Cup 2018 pokračuje dalším závodem v parku Višňovka v neděli 12. srpna. Závody budou odstartovány v 10 hod ráno dětskými kategoriemi.

Další články
Nahoru