dnes
Středa - prehanky-snih
4°C
zítra
Čtvrtek - jasno
2°C
pozítří
Pátek - skorojasno
1°C
Víkendové tipy

Mezinárodní den archeologie: Přednášky, výtvarné dílny, hudební show

Mezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.

O tom, že archeologie je všude kolem nás se přesvědčíte v sobotu 15. října. Zjistíte, co práce archeologa obnáší, jak se určují kosterní pozůstatky, vyzkoušíte starověkou kosmetiku, uvidíte středověký šerm, drcení obilí, tkaní na stavu a připraveny jsou zajímavé přednášky.  

Své brány pro návštěvníky otevřou Filozofická fakulta, Náprstkovo muzeum nebo Rotunda sv. Václava

Filozofická fakulta UK

Od 10 do 16 hodin Žijeme archeologií – společný program pražských archeologických institucí. 

Práce archeologa v terénu: výzkum nanečisto, dokumentace pravěkého hrobu, určování kosterních pozůstatků a ukázka nemocných kostí, archeologická laboratoř. Určování stáří nádob, originály i kopie archeologických nálezů z našeho území, archeologický poklad z Týnce nad Labem.

Olympiáda z dob starověkého Řecka, výroba odlitku antického nálezu a další předměty z dob starého Řecka a Říma.

Keltská móda s možností vyzkoušení oděvů i starověká kosmetika. Textilní a barvířské techniky napříč historií, tkaní na stavu či s karetkami, výroba přeslenů či šperků.

Malá škola jeskynního umění pro každého, výroba pravěké sošky ražba keltských mincí.

Tajemství kuchyní, které dávno pohltil čas. Drcení obilí na drtidle i kamenném mlýnku.

V 11, 13 a 15 hodin „archeologické jednohubky“ – bloky minipřednášek  a projekcí na zajímavá témata. V úvodu jednotlivých bloků se pomocí videomostů přenesete na archeologické výzkumy za kolegy do Egypta a na Slovensko.

Ve 14 hodin proběhne autogramiáda knih Jaroslava Bašty.

Od 13 do 15 hodin pravěká hudební show v podání Altsteinzetliche Knochenklangbilder

Pro děti je připravena „pravěká“ výtvarná dílna a stezka mladého archeologa s úkoly, oceněná diplomem.

Pro návštěvníky akce v Celetné ulici je připravena nabídka zdarma navštívit Zahrady pod Pražským hradem.

Celetná 20, Praha 1.

Náprstkovo muzeum:

10 až 16 hodin: Workshopy zaměřené na kulturu a život faraonského Egypta (staroegyptská mumifikace, hieroglyfická písařská dílna, staroegyptské hry).

Od 10 do 15:30 hodin: Přednáškový cyklus pro veřejnost, přednášky se budou týkat starověkého Egypta a života v antickém období.

Betlémské nám. 1, Praha 1.

Muzeum hlavního města Prahy:

Volný vstup pro všechny návštěvníky. V 10 a ve 14 hodin komentovaná prohlídka expozice Praha v pravěku.

Na Poříčí 52, Praha 8.

Rotunda sv. Václava:

Komentované prohlídky zpřístupněné románské rotundy s Dr. Jarmilou Čihákovou z Národního památkového ústavu v Praze, časy prohlídek budou upřesněny.

Praha 1, Malostranské náměstí.

Archeologický park Liboc:

Tradiční Středověká slavnost se bude konat od 14 do 18 hodin. Program bude doplněn ukázkami středověkého šermu a scénkami ze života našich předků. K vidění bude kovářské umění a možnost vyzkoušet si středověké zbraně i zbroj, střelbu z repliky historického luku, výrobu keramiky na hrnčířském kruhu, stříhání ovcí, tesání dřeva i tvoření ve výtvarných dílničkách.

K poslechu bude hrát středověká hudba a nebude chybět ani tradiční krmě a nápoje (dobové zelňáky, grilované maso, preclíky a koláčky, pivní speciál atd.).

Prohlédněte si také archeologický park, v němž jsou na základě rekonstrukcí prezentovány výsledky archeologických výzkumů.

V domcích 29, Praha 6.

Labrys, o.p.s.:

Od 10 do 16 hodin si především děti budou moci vyzkoušet postup prací na archeologickém výzkumu včetně zpracování nálezů a zahrát si tematické hry. Pro dospělé jsou připraveny zajímavé přednášky.

Hloubětínská 16/11, Praha 9.


Začínají Vánoce v zookoutku, zvířatům můžete nadělit dárky

Dnes v 10:59

V sobotu 15. prosince ve 14 hodin začínají v zookoutku v Malé Chuchli slavnostní Zvířátkové Vánoce. Výjimečně se pro návštěvníky zookoutku otevřou brány do výběhů, aby se mohli na chviličku proměnit v Ježíšky a předat natěšené zvěři malý vánoční dárek.

Tradiční Vánoce v Národopisném muzeu

Dnes v 10:59

Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Národopisného muzea, kde se v sobotu 15. prosince od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend. Návštěvníci se mohou naladit na vánoční atmosféru prostřednictvím nejrůznějších tradičních aktivit a poslechem cimbálové...

Kryt na Folimance se letos otevře naposledy

Včera v 08:36

Městská část Praha 2 letos zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jednou měsíčně, vždy v sobotu od 9 do 15 hodin. Poslední letošní prohlídka bude 15. prosince.

Neděle: Komentovaná procházka Olšanskými hřbitovy

Včera v 08:06

Vánoční ulička

Včera v 07:03

Cukroví, svařák, nákup i vlastnoruční výroba dárků a skvělá atmosféra. Přijďte oslavit třetí adventní neděli do Vánoční uličky do Vnitroblocku.   

Adventní rybí polévka 2018 na náměstí Jiřího z Poděbrad

Včera v 06:56

Tradiční rozlévání rybí polévky na náměstí Jiřího z Poděbrad v sobotu 15. prosince od 11 hodin.

Starobohnické vánoční těšení zve na živý betlém, dobroty na jarmarku a koncert Báry Basikové

10. prosince 2018 v 18:22

V neděli 16. prosince se od 12 do 18 hodin koná na náměstí před kostelem sv. Petra a Pavla jubilejní desátý ročník Starobohnického vánočního těšení.

Tradiční vánoční Lemarket v Mánesu

10. prosince 2018 v 11:42

Vánoční Lemarket s vybranými lokálními značkami, službami i projekty. Těšit se můžete na více než 200 prodejců, mini hostinu, koncerty i workshopy.

Setkání před Betlémem v kostele sv. Ignáce

10. prosince 2018 v 10:17

V sobotu 15. prosince setkání s Víťou Marčíkem.

Advent v muzeu láká na zdobení perníčků, výtvarné dílničky i rozsvícení vánočního stromu

6. prosince 2018 v 07:42

Čekání na Vánoce si s dětmi můžete zpříjemnit při adventních dílnách v zemědělském muzeu.

UMtrh na náměstí Jana Palacha

6. prosince 2018 v 07:33

Umělecký trh – Umtrh na Palachově náměstí 8. a 9. prosince.

Adventní neděle na hřišti

6. prosince 2018 v 07:10

Druhé adventní setkání pořádané Prahou 15 bude s návštěvou Mikulášů. Vystoupí řada talentovaných dětí z mateřských a základních škol. Chybět nebude ani muzikálová revue nebo TOP mažoretky Praha.

Víkend: Dyzajn market Zima

5. prosince 2018 v 07:32

Dyzajn market, prodejní výstava autorské tvorby na náměstí Václava Havla a v přilehlé provozní budově Národního divadla v sobotu 8. prosince a v neděli 9. prosince.

Pro kočku: Antikvariát s vůní kávy

5. prosince 2018 v 07:26

Kočičí útulek Srdcem pro kočky a kočičí kavárna Kočkafé Freya zvou v sobotu 8. prosince na pohodové odpoledne Antikvariát pro kočku s vůní kávy, krásnými knihami a lákavými hand-made výrobky.

Sobota: Mikulášská nejen pro kočku

4. prosince 2018 ve 20:17

Umisťovací výstava opuštěných koček, které se budou snažit získat si místo ve vašem srdci a misku s pelíškem u vás doma se koná 8. prosince.

Další články
Nahoru