dnes
Pondělí - zatazeno
23°C
zítra
Úterý - jasno
20°C
pozítří
Středa - jasno
20°C
Víkendové tipy

Mezinárodní den archeologie: Přednášky, výtvarné dílny, hudební show

Mezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.

O tom, že archeologie je všude kolem nás se přesvědčíte v sobotu 15. října. Zjistíte, co práce archeologa obnáší, jak se určují kosterní pozůstatky, vyzkoušíte starověkou kosmetiku, uvidíte středověký šerm, drcení obilí, tkaní na stavu a připraveny jsou zajímavé přednášky.  

Své brány pro návštěvníky otevřou Filozofická fakulta, Náprstkovo muzeum nebo Rotunda sv. Václava

Filozofická fakulta UK

Od 10 do 16 hodin Žijeme archeologií – společný program pražských archeologických institucí. 

Práce archeologa v terénu: výzkum nanečisto, dokumentace pravěkého hrobu, určování kosterních pozůstatků a ukázka nemocných kostí, archeologická laboratoř. Určování stáří nádob, originály i kopie archeologických nálezů z našeho území, archeologický poklad z Týnce nad Labem.

Olympiáda z dob starověkého Řecka, výroba odlitku antického nálezu a další předměty z dob starého Řecka a Říma.

Keltská móda s možností vyzkoušení oděvů i starověká kosmetika. Textilní a barvířské techniky napříč historií, tkaní na stavu či s karetkami, výroba přeslenů či šperků.

Malá škola jeskynního umění pro každého, výroba pravěké sošky ražba keltských mincí.

Tajemství kuchyní, které dávno pohltil čas. Drcení obilí na drtidle i kamenném mlýnku.

V 11, 13 a 15 hodin „archeologické jednohubky“ – bloky minipřednášek  a projekcí na zajímavá témata. V úvodu jednotlivých bloků se pomocí videomostů přenesete na archeologické výzkumy za kolegy do Egypta a na Slovensko.

Ve 14 hodin proběhne autogramiáda knih Jaroslava Bašty.

Od 13 do 15 hodin pravěká hudební show v podání Altsteinzetliche Knochenklangbilder

Pro děti je připravena „pravěká“ výtvarná dílna a stezka mladého archeologa s úkoly, oceněná diplomem.

Pro návštěvníky akce v Celetné ulici je připravena nabídka zdarma navštívit Zahrady pod Pražským hradem.

Celetná 20, Praha 1.

Náprstkovo muzeum:

10 až 16 hodin: Workshopy zaměřené na kulturu a život faraonského Egypta (staroegyptská mumifikace, hieroglyfická písařská dílna, staroegyptské hry).

Od 10 do 15:30 hodin: Přednáškový cyklus pro veřejnost, přednášky se budou týkat starověkého Egypta a života v antickém období.

Betlémské nám. 1, Praha 1.

Muzeum hlavního města Prahy:

Volný vstup pro všechny návštěvníky. V 10 a ve 14 hodin komentovaná prohlídka expozice Praha v pravěku.

Na Poříčí 52, Praha 8.

Rotunda sv. Václava:

Komentované prohlídky zpřístupněné románské rotundy s Dr. Jarmilou Čihákovou z Národního památkového ústavu v Praze, časy prohlídek budou upřesněny.

Praha 1, Malostranské náměstí.

Archeologický park Liboc:

Tradiční Středověká slavnost se bude konat od 14 do 18 hodin. Program bude doplněn ukázkami středověkého šermu a scénkami ze života našich předků. K vidění bude kovářské umění a možnost vyzkoušet si středověké zbraně i zbroj, střelbu z repliky historického luku, výrobu keramiky na hrnčířském kruhu, stříhání ovcí, tesání dřeva i tvoření ve výtvarných dílničkách.

K poslechu bude hrát středověká hudba a nebude chybět ani tradiční krmě a nápoje (dobové zelňáky, grilované maso, preclíky a koláčky, pivní speciál atd.).

Prohlédněte si také archeologický park, v němž jsou na základě rekonstrukcí prezentovány výsledky archeologických výzkumů.

V domcích 29, Praha 6.

Labrys, o.p.s.:

Od 10 do 16 hodin si především děti budou moci vyzkoušet postup prací na archeologickém výzkumu včetně zpracování nálezů a zahrát si tematické hry. Pro dospělé jsou připraveny zajímavé přednášky.

Hloubětínská 16/11, Praha 9.


Tradice žije - český a moravský festival

Dnes v 09:02

Vrátit se zpátky k našim kořenům a nechat se provést tradicí českých a moravských pokrmů, umění i kultury můžete v sobotu 20. října. Pravá domácí zabijačka, jitrnice, jelita nebo pečená husí stehna, bramborové placky, plněné kynuté knedlíky a buchty.

Zítra: Dog Food Fest

13. října 2018 ve 20:21

Food Fest plný dobrůtek pro čtyřnohé kamarády od 10 do 1 hodin. Těšit se můžete na komorní akci pro celou rodinu, plnou zábavy a nejrůznějších soutěží, která bude probíhat na Tančírně + Party stanu v areálu Žlutých lázní. Dobré jídlo a pití rovněž nebude...

Třináctého na třináctce naposledy

10. října 2018 ve 13:14

Rozlučkový díl koncertního cyklu Třináctého na třináctce, do kterého si po třináct let východočeský písničkář a frontman skupiny Oboroh Slávek Klecandr zval rozličné hudebníky, se chystá na říjen. Hosty večera budou Jiří Smrž, dále Roman Dostál a Petr Linhart. Večer bude mít i své literární...

Slavnosti škol Prahy 5 v parku Portheimka

10. října 2018 ve 12:02

Vystoupení dětí mateřských a základních škol a prezentace škol a školských zařízení Prahy 5 se koná v parku Portheimka v sobotu 13. října od 10 do 16 hodin.

Festival latinsko-americké kultury a gastronomie Garibaldi

10. října 2018 v 10:05

Na náplavce na Rašínově nábřeží za Železničním mostem na Praze 2 v sobotu 13. října od 9 do 20 hodin setkání českých Latinoameričanů mezi sebou i s jejich českými příznivci.

Podzimní blešák pro celou rodinu

10. října 2018 v 09:57

Přijďte si v sobotu 13. října od 14 do 17 hodin dovybavit svůj šatník a posedět u odpolední kávy na unikátní kulturně-industriální dvorek v bývalých Kolbenových závodech.

Podzimní běhání 2018 v sobotu 13. října

9. října 2018 ve 13:30

Seriál závodů 15. ročníku Poháru Pražských Běžeckých Nadějí pokračuje na Jižním Městě v sobotu 13. října, tradičně v Kunratickém lese, za pořadatelství oddílu Atletika Jižní Město a při spoluúčasti městské části Praha 11.

Sousedská moštovací slavnost. Přineste jablka a koštovací hrnečky

9. října 2018 ve 13:20

V sobotu 13. října se v sadu u Násirova náměstí v Modřanech koná od 11 do 17 hodin Sousedská moštovací slavnost. Vstupné je dobrovolné, jídlo, pití a program pro děti zajištěno.

Kup si vohoz v sobotu ve Vnitroblocku

8. října 2018 v 09:24

Nemáte co na sebe? Ve Vnitroblocku budou v sobotu 13. října originální kousky z druhé ruky.

Food Truck Show na Smíchově

8. října 2018 v 09:18

Nejen z Čech, ale i dalších zemí, se v sobotu 13. října sjedou na Smíchovskou náplavku občerstvení na čtyřech, třech i dvou kolech. Food truck show láká nejen pestrou nabídkou jídel a nápojů, ale také nápaditým designem vozidel a vozítek sloužící jako pojízdné restaurace, kavárny...

Sobota: Festival delikátních chutí na Novoměstské radnici

8. října 2018 v 08:44

Festival delikátních chutí se už popáté vrací do historických prostor Novoměstské radnice, tentokrát s podzimně laděnou hřejivou tématikou. Tradičně se můžete těšit na kuchyně ze všech koutů světa, pokrmy slané i sladké, ale hlavně takové, které vám napumpují teplo do žil a vykouzlí úsměv...

Svezte se historickým trolejbusem Škoda 8Tr

8. října 2018 v 08:22

V neděli 14. října, plánované časy odjezdů z Kundratky: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. Jízdenky za 35 korun budou prodávány přímo ve voze – nástup bude umožněn zadními dveřmi. Kapacita jízdy je 40 cestujících.

Další články
Nahoru