dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Víkendové tipy

Mezinárodní den archeologie: Přednášky, výtvarné dílny, hudební show

Mezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.

O tom, že archeologie je všude kolem nás se přesvědčíte v sobotu 15. října. Zjistíte, co práce archeologa obnáší, jak se určují kosterní pozůstatky, vyzkoušíte starověkou kosmetiku, uvidíte středověký šerm, drcení obilí, tkaní na stavu a připraveny jsou zajímavé přednášky.  

Své brány pro návštěvníky otevřou Filozofická fakulta, Náprstkovo muzeum nebo Rotunda sv. Václava

Filozofická fakulta UK

Od 10 do 16 hodin Žijeme archeologií – společný program pražských archeologických institucí. 

Práce archeologa v terénu: výzkum nanečisto, dokumentace pravěkého hrobu, určování kosterních pozůstatků a ukázka nemocných kostí, archeologická laboratoř. Určování stáří nádob, originály i kopie archeologických nálezů z našeho území, archeologický poklad z Týnce nad Labem.

Olympiáda z dob starověkého Řecka, výroba odlitku antického nálezu a další předměty z dob starého Řecka a Říma.

Keltská móda s možností vyzkoušení oděvů i starověká kosmetika. Textilní a barvířské techniky napříč historií, tkaní na stavu či s karetkami, výroba přeslenů či šperků.

Malá škola jeskynního umění pro každého, výroba pravěké sošky ražba keltských mincí.

Tajemství kuchyní, které dávno pohltil čas. Drcení obilí na drtidle i kamenném mlýnku.

V 11, 13 a 15 hodin „archeologické jednohubky“ – bloky minipřednášek  a projekcí na zajímavá témata. V úvodu jednotlivých bloků se pomocí videomostů přenesete na archeologické výzkumy za kolegy do Egypta a na Slovensko.

Ve 14 hodin proběhne autogramiáda knih Jaroslava Bašty.

Od 13 do 15 hodin pravěká hudební show v podání Altsteinzetliche Knochenklangbilder

Pro děti je připravena „pravěká“ výtvarná dílna a stezka mladého archeologa s úkoly, oceněná diplomem.

Pro návštěvníky akce v Celetné ulici je připravena nabídka zdarma navštívit Zahrady pod Pražským hradem.

Celetná 20, Praha 1.

Náprstkovo muzeum:

10 až 16 hodin: Workshopy zaměřené na kulturu a život faraonského Egypta (staroegyptská mumifikace, hieroglyfická písařská dílna, staroegyptské hry).

Od 10 do 15:30 hodin: Přednáškový cyklus pro veřejnost, přednášky se budou týkat starověkého Egypta a života v antickém období.

Betlémské nám. 1, Praha 1.

Muzeum hlavního města Prahy:

Volný vstup pro všechny návštěvníky. V 10 a ve 14 hodin komentovaná prohlídka expozice Praha v pravěku.

Na Poříčí 52, Praha 8.

Rotunda sv. Václava:

Komentované prohlídky zpřístupněné románské rotundy s Dr. Jarmilou Čihákovou z Národního památkového ústavu v Praze, časy prohlídek budou upřesněny.

Praha 1, Malostranské náměstí.

Archeologický park Liboc:

Tradiční Středověká slavnost se bude konat od 14 do 18 hodin. Program bude doplněn ukázkami středověkého šermu a scénkami ze života našich předků. K vidění bude kovářské umění a možnost vyzkoušet si středověké zbraně i zbroj, střelbu z repliky historického luku, výrobu keramiky na hrnčířském kruhu, stříhání ovcí, tesání dřeva i tvoření ve výtvarných dílničkách.

K poslechu bude hrát středověká hudba a nebude chybět ani tradiční krmě a nápoje (dobové zelňáky, grilované maso, preclíky a koláčky, pivní speciál atd.).

Prohlédněte si také archeologický park, v němž jsou na základě rekonstrukcí prezentovány výsledky archeologických výzkumů.

V domcích 29, Praha 6.

Labrys, o.p.s.:

Od 10 do 16 hodin si především děti budou moci vyzkoušet postup prací na archeologickém výzkumu včetně zpracování nálezů a zahrát si tematické hry. Pro dospělé jsou připraveny zajímavé přednášky.

Hloubětínská 16/11, Praha 9.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru