dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Mezigenerační násilí na pražských seniorech: aktuální případy, z kterých mrazí
Senioři. Ilustrační foto: sxc.hu

Mezigenerační násilí na pražských seniorech: aktuální případy, z kterých mrazí

V poslední době se daří odhalovat stále více případů takzvaného mezigeneračního násilí. Většinou se ho dopouštějí „děti“ na svých starých rodičích z důvodů finančního zisku či získání jejich bytu. „Ukazuje to závažný problém, protože oběťmi této formy domácího násilí jsou senioři třeba i kolem devadesáti let. Jejich potomci nemají žádné zábrany vulgárně je urážet, trýznit a fyzicky napadat, aby jim sebrali peníze a připravili je i o bydlení,“ uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Intervenční centrum jen v červenci řešilo kvůli domácímu násilí deset vykázání z bytu a nechyběly ani případy mezigeneračního násilí. V jednom případě šedesátiletá dcera napadala slovně a nakonec i fyzicky svou 88letou téměř slepou matku. Ta bydlela se svým invalidním vnukem, kterého matka, následně vykázaná osoba, také nešetřila.

„Oba sice ze ženy mají strach, ale syn by dal matce šanci, jeho babička zase chce požádat o předběžné opatření, protože se k ní dcera nastěhovala proti její vůli,“ líčí otřesný případ vedoucí Intervenčního centra Barbora Holušová s tím, že je to o to složitější případ, protože seniorka je odkázána na pomoc druhých a se závažnými zdravotními problémy se potýká i její vnuk.

Zabiju tě, vyhrožoval manžel seniorce

Dvacet let brutálního psychického násilí prožila další seniorka (69 let). V tomto případě se na ní dopouštěl domácího násilí její manžel. „Ohrožoval svou manželku několikrát sekerou nebo nožem a vyhrožoval jí zabitím. Po bití několikrát musela vyhledat lékařské ošetření. Ze strachu o život ale uváděla jiné důvody svých úrazů a podlitin,“ přiblížila Holušová.

Žena se snažila s manželem rozvést, ten s tím ovšem nesouhlasil a vyhrožoval jí zabitím. Manžel navíc často užívá návykové látky a nepracuje. „Ženě jsme pomohli sepsat žádost o předběžné opatření na prodloužení vykázání na jeden měsíc. Klientku se však manžel pokusil během této doby několikrát kontaktovat. Proto podala další návrh předběžného opatření o dalších osm měsíců,“ dodala Holušová s tím, že v Intervenčním centru Praha se pracovníci až ve čtvrtině případů setkávají se seniory, které trápí vážné konflikty s nejbližšími příbuznými.

Proto pro seniory, kteří zažívají konflikty se svými blízkými, dospělými dětmi nebo vnuky, připravili pravidelná setkání v podpůrné skupině Centrum sociálních služeb Praha CSSP. Skupiny seniorů se začnou scházet od října, 1× za 14 dnů v odpoledních hodinách. Účast na skupině bude bezplatná. Více informací o podpůrné skupině pro seniory získáte na telefonním čísle 281 911 883.


Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru