Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Mezi skvosty Prahy patří více než dvě stovky slunečních hodin. Kde se jimi můžete kochat?
Sluneční hodiny Thurn-Taxisově paláci na Malé Straně. Foto: archiv

Mezi skvosty Prahy patří více než dvě stovky slunečních hodin. Kde se jimi můžete kochat?

Zatímco kdysi moderní digitálky dávno odnesl čas, sluneční hodiny stále přežívají a zdobí také Prahu. Přečkaly veškeré „nálety“ nových technologií. Lidé se intuitivně brání nechat si vzít všechno přírodní. Kde v Praze můžeme sluneční hodiny obdivovat a na jakém principu vlastně fungují?

Sluneční hodiny určují čas v závislosti na zdánlivém pohybu Slunce, kterým jsou ozařovány, vrhají stín. Čas lze určit podle aktuální pozice stínu. Tuto metodu používali již staří Egypťané ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. V čase a místě se sluneční hodiny vyvíjely. Na začátku byl prvotním ukazatelem nejspíš dřevěný kolík zaražený kolmo do země. Jak šel čas, nahradil jej opracovaný kámen.

V České republice je v současné době více než 3700 slunečních hodin. Jsou různě staré a odlišují se od sebe. Ty nejstarší jsou na chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Pocházejí z přelomu 14. a 15. století a dochovalo se z nich torzo – stojí na vystouplém kameni, který je otesán k jihu, odkud jde nejvíce sluníčka.

V katalogu slunečních hodin je uváděno celkem 214 záznamů pro dosud existující sluneční hodiny v Praze, některé z nich ale již zanikly – kupříkladu ty v trojské botanické zahradě nebo dvoje na věži Staroměstské radnice vedle orloje. V katalogu jsou uvedeny i včetně dobové rytiny, kde je patrné umístění hodin na orloji. Přesné číslo existujících hodin lze jen těžko určit – v čase se mění.

Místní poledník býval na Mariánském sloupu na Staroměstském náměstí, který byl vztyčen v roce 1648 a stržen krátce po vyhlášení samostatné Československé republiky v roce1918. Byly to vlastně polední hodiny. Mariánský sloup vrhal svůj stín přesně v poledne ve směru poledníku. Nyní se o případné instalaci Mariánského sloupu vedou spory, a není ani jisté, zda by opět sloužil i jako polední hodiny.

Sluneční hodiny v Klementinu či u Jezulátka

slunecni-hodiny-klementinum-nahled

Klementinum, Révové nádvoří

V některých pražských objektech se dodnes nachází vícero slunečních hodin. Třeba v pražském Klementinu jich je kolem patnácti. Dvoje nejstarší jsou od roku 1658 na Studentském nádvoří, další na Révovém nádvoří, v Astronomické věži, na Hospodářském dvoře.

Sluneční hodiny se nacházejí třeba v sousedství Pražského Jezulátka, v bývalém klášteře Karmelitánů jsou čtvery. Sluneční hodiny jsou i v klášteře Premonstrátů na Strahově, troje jsou u kláštera Kapucínů na Loretánském náměstí. Troje hodiny jsou přístupné v Břevnovském klášteře, další jsou nepřístupné.

Malované hodiny jsou také ve Vojanových sadech, další sluneční hodiny jsou na rohu Malostranského náměstí a Tomášské ulice nebo na budově Matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, nacházející se taktéž na Malostranském náměstí.

Na Klárově, v Karlíně, ve Stromovce…

slunecni-hodiny-kinskeho-zahrada-nahled

Sochařské hodiny v Kinského zahradě

Sluneční hodiny jsou také na Klárově, na libeňském zámku Rokoska, v holešovické Kostelní ulici, v Ledeburské zahradě, Na bojišti, v parku na Karlově, na karlínském zámečku Sluncová či v tamní Křižíkově ulici. Dále v Apolinářské ulici, u petřínské hvězdárny, ve Stromovce nebo v dejvické Lomené ulici.

Za skvost jsou považovány sochařské sluneční hodiny v Kinského zahradě nebo na hřbitově na Malvazinkách. V obou případech jsou na všech svislých stěnách čtyřbokého hranolu umístěném na sloupu. Jedná se o skloubení soch svatých se slunečními hodinami. Řada kolemjdoucích možná ani netuší, že na sloupu jsou kromě postav svatých také sluneční hodiny. Hodiny ve tvaru koule z roku 1698 jsou na rohu terasy bývalého Místodržitelského letohrádku, nad parkem Stromovka.

Nejhodnotnější hodiny na Cibulce

cibulka-nahled

Hodiny v bývalém dvoře Cibulka

Za gnómonicky nejhodnotnější (gnómonika = nauka o slunečních hodinách, pozn. red.) malované hodiny jsou hodiny v bývalém dvoře Cibulka v Košířích. Bohužel objekt řadu let chátral, byl nepřístupný a možná, že hodiny již zanikly nebo jim zánik hrozí.

Podle Stanislava Srnského, který sluneční hodiny mapoval ve Věstníku Klubu za starou Prahu, je jejich předností levnost a jednoduchost, i když zavedení letního a zimního času jejich použití mírně zkomplikovalo. Tvůrci slunečních hodin pojali často svou práci jako umělecké dílo, platí to i pro mnohé hodiny v Praze. Sluneční hodiny jsou buď nástěnné (asi 90 procent), nebo umístěné v zemi v podobě pomníků či skulptur.

Nejčastěji byly na církevních objektech

slunecni-hodiny-na-hradcanskem-namesti-hradcan-nam-2-2-nahled

Hodiny na komínu Schwarzenberského paláce na Hradčanském náměstí

Sluneční hodiny fungují po staletí. Ať již se jedná o hodiny, které byly dlouhodobě vystaveny povětrnostním vlivům, nebo byly nalezeny pod omítkou a následně byly restaurovány – například v bývalé jezuitské koleji při chrámu sv. Mikuláše, dnes budově Matematicko fyzikální fakulty UK na Malostranském náměstí.

Historicky nejčastěji byly sluneční hodiny na církevních objektech, řada z nich se dochovala dodnes, jen některé tyto budovy již církevním účelům neslouží. Církevním objektem byla třeba již zmíněná Matematicko fyzikální fakulta. Objekt kdysi býval jezuitskou kolejí při chrámu sv. Mikuláše.


Autor: Anna Skálová

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru