Mezi ploty rozezní Bohnice. Na festivalu poprvé zahraje Lucie, spolu s ní desítky dalších hudebních hvězd
Festival Mezi ploty se loni vrátil ve velkém stylu. O tom ostatně svědčí i to, že tenhle originální projekt podpořil prezident republiky Petr Pavel, který mu nejenom udělil záštitu, ale také jej osobně navštívil. Záštitu nad festivalem prezident převzal i letos. Patronem festivalu Mezi ploty zůstává režisér Václav Marhoul. A novou patronkou se stala herečka Jitka Čvančarová.
V letošním roce bude festival opět jednou z největších a nejpestřejších kulturních událostí v hlavním městě, která přinese multižánrovou nadílku muziky, divadla i tance. Na hlavní scéně se kromě Lucie a Divokýho Billa představí například originální písničkáři Tomáš Klus a Xindl X, Marpo, který se po rapové dráze pustil do moderní country, charismatická zpěvačka Martina Pártlová či jedna z nejslavnějších slovenských kapel No Name.
Z Nezávislé hudební scény pak zmiňme třeba Duende, hardrockový Red Baron Band, Vanua2 a elektropopovou legendu Midi Lidi. A taky motivační seskupení Předkapela Teambuilding Lukáše Pavláska, které návštěvníkům s nadhledem poradí jak žít.
Mnozí z headlinerů se přitom rozhodli přijet proto, že s festivalem Mezi ploty osobně souznějí. Jak říká například Adam Karlík z kapely Divokej Bill, jejímž koncertem program hlavní scény vyvrcholí: „Festival Mezi ploty máme rádi. Vždy to byl tak trochu jiný festival s jinou atmosférou. V dnešní složité, rychlejší době, kdy je kladen velký důraz na výkon a malinko se vytrácí podstata bytí, je duševní zdraví moc důležité. Proto je potřeba si to uvědomit a z tohoto důvodu tuto akci rádi podporujeme.“
Festival Mezi ploty tradičně nezapomíná na děti a rodiny. Kromě činohry a loutkového divadla má pro ně přichystanou Rodinnou hudební scénu, kde zahrají muzikanti, kteří dokážou oslovit jak děti a mladé lidi, tak jejich rodiče: Pam Rabbit, Adam Mišík, Kašpárek v rohlíku, Sto zvířat nebo třeba Kateřina Marie Tichá.
A proč tu ráda vystoupí slavná brněnská formace Poletíme? Její frontman Rudolf Brančovský to vysvětlil takto: „V případě, že má být umění opravdové, musí se samo sebou také dotýkat duše. Vždyť tam někde ‚v duši‘ vzniká. Naše životní pohoda i nepohoda je pak inspirací k písním i k činům. Bolest, co zažíváme, může rozšiřovat naše srdce a my pak máme sílu pomáhat dál.“
Vtip a nadhled je, jak známo, jedním z charakteristických rysů bohnického festivalu. Takže ani letos nebude ve festivalovém parku chybět Divadelní scéna smíchu s kabaretem a stand-up comedy. Přijede sem kupříkladu Vosto5, Underground Comedy nebo uskupení Na stojáka s takovými mistry neuctivé zábavy, jako jsou Ester Kočičková, Karel Hynek či Petr Vydra.
Letošní festival Mezi ploty se s předstihem připojí k oslavám nedožitých devadesátin prvního českého prezidenta. Díky tomu si návštěvníci budou moct vychutnat oceňované představení Antiwords, inspirované Havlovou hrou Audience, v podání Spitfire Company, jednoho z nejlepších českých souborů fyzického a experimentálního divadla. Ale také havlovská představení Vršovického divadla MANA a Divadla na druhém tahu.
„Václav Havel byl pro mě osobně vždycky velká inspirace, a tak mám radost, že jeho narozeniny můžeme oslavit tím nejlepším možným způsobem – představením jeho vlastní kreativity,“ uivedl ředitel festivalu Mezi ploty Robert Kozler. Na festivalu uvidíte také Divadlo Disk, Antonii Svobodovou, Damúzu, Dismanův rozhlasový dětský soubor a mnoho dalších.
Festival Mezi ploty nabídne relaxační zónu s jógou, dechovými cvičeními, gongovou lázní, africkými tanci a procházkou po žhavých uhlících. Proto na akci přijedou odborníci, od nichž se dozvíte, jak se vypořádat s duševními nástrahami. Proto mezi účinkujícími najdete i ty, kteří v životě neměli tolik štěstí jako většina ostatních. A ze stejného důvodu si bude Václav Marhoul ve svém cyklu Tuláci po hvězdách opět povídat s osobnostmi, které něco dokázaly, a tudíž mají co říct.
Podrobnosti o festivalu jsou zde: meziploty.cz
Dlouholetým generálním partnerem festivalu je společnost innogy. „Pro naše sponzoringové spolupráce si vybíráme projekty s potenciálem dlouholeté a přínosné spolupráce. Pro sponzorované i pro nás. Projekty, které, ač se třeba profilují jako projekty kulturní, mají svůj přesah. Takové jsou Ploty. Koncentrace báječných koncertů na jednom místě a pro celou rodinu. To vidíte na první pohled. Když se podíváte znovu, zjistíte, že na akci Mezi ploty bohnické nemocnice nejde jen o hudbu. Jde o divadlo, tvůrčí dílny, povídání o duši, vzájemnou inspiraci. Pozitivní naladění. Zážitky, z nichž můžete čerpat energii pro své každodenní bytí ještě několik dní poté," uvedla Zuzana Tylčerová, ředitelka komunikace innogy. Tato společnost kromě festivalu Mezi ploty dlouhodobě podporuje také MFF Karlovy Vary a dva festivaly klasické hudby – Pražské jaro a Talichův Beroun.

Přidejte si nás na domovskou