dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - oblacno
3°C
pozítří
Pondělí - polojasno
3°C
Mezi pivními slavnostmi v Hostivici a Prahou budou pendlovat historické vlaky a autobusy
Milovníci dopravní historie a dobrého piva si přijdou v sobotu na své. Foto: archiv

Mezi pivními slavnostmi v Hostivici a Prahou budou pendlovat historické vlaky a autobusy

V sobotu 13. září se uskuteční v Hostivici a okolí 4. Regionální den Pražské integrované dopravy, který bude spojený s hostivickými pivními slavnostmi a ponese se ve znamení 20 let od rozšíření pražské integrované dopravy právě do Hostivice. Historické autobusy sem budou zdarma vozit cestující ze Zličína a z Bílé Hory, historické vlaky pojedou z pražské zastávky Na Knížecí nebo Zličína přes Hostivici do Rudné u Prahy.

Městské pivní slavnosti Hostivice představí především malé a střední pivovary se svými zlatavými speciály, tradičními moky, ale rovněž nealko verzemi. Mimo jiné zde bude k mání dobré jídlo, které k pivu neodmyslitelně patří.

Na vlakovém nádraží v Hostivici připravily České dráhy promítání pohádek ve speciálním konferenčním voze a na místě bude také dětský vláček Hráček pro nejmenší návštěvníky. Připravena bude na nádraží také výstava pracovních strojů Správy železniční dopravní cesty a výstava autobusů.

Historické autobusy

Historické i nové autobusy se vydají slavnostní jízdou krátce po desáté hodině ze Zličína do Hostivice, kde se rozjedou na tři speciální linky, které budou vozit celý den cestující zdarma:

• 706 Zličín – Hostivice, Ve Vilkách (Ikarus 280, Karosa B732 a Škoda 706RTO)
• 747 Bílá Hora – Hostivice – Chýně – Zličín (Karosa ŠL11 a Mercedes Conecto E6)
• 757 okružní linka Hostivice, náměstí – Hostivice, nádraží – Hostivice, Ve vilkách – Hostivice, Litovice – Hostivice, Sadová – Hostivice, náměstí (midibusy Avia-Ikarus a ISUZU Novo Ultra 7.2)

Linka 706 pojede v intervalu 30 minut, linka 747 každých 45 minut a linka 757 v půlhodinovém intervalu, který se v podvečer prodlouží na hodinu. Všichni návštěvníci dostanou při cestě historickým autobusem zdarma pamětní retro jízdenku, kterou si budou moci označit v původních mechanických děrovacích označovačích.

Historické vlaky

Historické vlaky budou jezdit po celý den na lince S65 (Rudná u Prahy – Hostivice – Praha-Smíchov Na Knížecí). Historické motorové vlaky budou na této lince nasazeny jak na pravidelné spoje, tak na spoje mimořádně zavedené pro tento den.

Cestující se budou moci svézt motorovým vozem řady 854 v historickém retro nátěru z dob, kdy tyto vlaky vozily legendární motorový rychlík Vindobona, a dvěma motorovými vozy z muzea ČD v Lužné u Rakovníka: motorovým vozem řady 830 a 820.

V historických vlacích nebude třeba žádné speciální jízdné, bude v nich platit klasický Tarif Českých drah i Tarif Pražské integrované dopravy. Detailní jízdní řády autobusových linek i jednotlivých historických vlaků najdete zde.

Cyklohráčkem na pivní slavnosti

Rodiče s dětmi mohou na hostivické slavnosti vyrazit z Prahy i Slaného Cyklohráčkem, tedy vlakovou soupravou upravenou jako velké pojízdné hřiště pro děti. Z pražského Masarykova nádraží jede v 9:10 a ve 13:41 a cestou zastaví v Bubnech, Dejvicích, Veleslavíně i Ruzyni. Ze Slaného jede Cyklohráček do Hostivice v 11:31.

Program pivních slavností na náměstí v Hostivici:

• 10:00 Zahájení slavností
• 10:45–11:30 TJ Hostivice TeamGym a sportovní gymnastika
• 12:00–15:00 Závody Sborů dobrovolných hasičů z celé ČR
• 15:00–15:30 Boxerská exhibice mistra republiky Petra Stejspala
• 15:45–16:00 Hostivický pěvecký sbor
• 16:30–17:20 Koncert skupiny Ampér
• 18:00–18:50 Koncert skupiny Lety mimo
• 19:00–19:20 ZUŠ Hostivice
• 20:00–21:10 Václav Neckář a Bacily
• 22:00 Konec slavností


Další články
Nahoru