Dnes Čtvrtek - zatazeno -1°C
Zítra Pátek - snih -2°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Mezi obyvatele Prahy 1 rozdá radnice kredity, ty jim zlevní nákupy v místních prodejnách
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: Jan Puci

Mezi obyvatele Prahy 1 rozdá radnice kredity, ty jim zlevní nákupy v místních prodejnách

Zastupitelé Prahy 1 na svém úterním zasedání schválili projekt s názvem Corrency, jehož cílem je podpořit jednotlivé živnostenské provozovny na území Prahy 1 a zároveň posílit koupěschopnost zdejších obyvatel.

„Pilotní fáze projektu využije veřejné prostředky Prahy 1 ve výši dvou milionů korun, které prostřednictvím kreditů ve výši 1 000 korun rozdělí 2 000 obyvatelů naší městské části. Obyvatelé pak budou své kredity při nákupech v provozovnách zaregistrovaných do projektu využívat tak, že pokud například bude jejich útrata činit 100 korun, 50 korun zaplatí ze svého a 50 uhradí pomocí kreditu,“ popsal radní pro podporu podnikání Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO). Pilotní fáze projektu podle něj proběhne v období od května do konce června a ověří celkové nastavení jednotlivých parametrů. 

„Cíle projektu, tedy i jeho pilotní fáze jsou jasné – podpora jednotlivých provozoven, udržení a posílení koupěschopnosti obyvatel Prahy 1 a zároveň zmapování, které zboží, které služby a kde obyvatelé vyhledávají,“ popsal Grabein Procházka, podle něhož má radnice zájem hlavně o podporu provozoven ze sítě takzvané občanské vybavenosti. 

Podle starosty Petra Hejmy (STAN) Praha 1 po několika etapách podpory živnostníků a podnikatelů během uplynulých dvou let od loňského podzimu připravovala projekt Corrency, a to jako další reakci na dopady onemocnění covid 19. „Jak se ale v uplynulých týdnech ukázalo, situace je nyní ještě podstatně vážnější než na podzim a projekt Corrency potřebnější,“ řekl Hejma.

Viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza projekt Prahy 1 Corrency přivítal. „Na projektu oceňujeme tři hlavní věci: Za prvé nejde o čistou dotaci, ale o posílení motivace lidí k utrácení na území Prahy 1. Za druhé – pokud si někdo zaslouží podporu, tak jsou to podnikatelé v Praze 1 – koronavirem nejpostiženějším regionu. A za třetí – projekt poskytne velmi dobrá data o provozovnách, které občané opravdu chtějí a které oceňují,“ vyzdvihl Prouza. 

Corrency, projekt na oživení lokální ekonomiky, byl poprvé otestován na jaře 2021 v Kyjově. Mezi více než 1 500 kyjovských občanů bylo tehdy ve formě kreditů (correntů) rozděleno 800 000 korun. Do místní ekonomiky se nakonec dostaly 2 miliony korun, když obyvatelé k jedné obdržené koruně průměrně přidali 1,2 koruny ze svého. 

Autorem systému Corrency je internetový podnikatel, inovátor finančního sektoru a spoluautor první elektronické peněženky v Evropě Pepe Rafaj. Jeho spolupracovníkem je spoluzakladatel finanční společnosti Fincentrum Petr Stuchlík.


Autor: Karel Netolický

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Dnes ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Dnes v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Další články
Nahoru