Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Mezi obyvatele Prahy 1 rozdá radnice kredity, ty jim zlevní nákupy v místních prodejnách
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: Jan Puci

Mezi obyvatele Prahy 1 rozdá radnice kredity, ty jim zlevní nákupy v místních prodejnách

Zastupitelé Prahy 1 na svém úterním zasedání schválili projekt s názvem Corrency, jehož cílem je podpořit jednotlivé živnostenské provozovny na území Prahy 1 a zároveň posílit koupěschopnost zdejších obyvatel.

„Pilotní fáze projektu využije veřejné prostředky Prahy 1 ve výši dvou milionů korun, které prostřednictvím kreditů ve výši 1 000 korun rozdělí 2 000 obyvatelů naší městské části. Obyvatelé pak budou své kredity při nákupech v provozovnách zaregistrovaných do projektu využívat tak, že pokud například bude jejich útrata činit 100 korun, 50 korun zaplatí ze svého a 50 uhradí pomocí kreditu,“ popsal radní pro podporu podnikání Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO). Pilotní fáze projektu podle něj proběhne v období od května do konce června a ověří celkové nastavení jednotlivých parametrů. 

„Cíle projektu, tedy i jeho pilotní fáze jsou jasné – podpora jednotlivých provozoven, udržení a posílení koupěschopnosti obyvatel Prahy 1 a zároveň zmapování, které zboží, které služby a kde obyvatelé vyhledávají,“ popsal Grabein Procházka, podle něhož má radnice zájem hlavně o podporu provozoven ze sítě takzvané občanské vybavenosti. 

Podle starosty Petra Hejmy (STAN) Praha 1 po několika etapách podpory živnostníků a podnikatelů během uplynulých dvou let od loňského podzimu připravovala projekt Corrency, a to jako další reakci na dopady onemocnění covid 19. „Jak se ale v uplynulých týdnech ukázalo, situace je nyní ještě podstatně vážnější než na podzim a projekt Corrency potřebnější,“ řekl Hejma.

Viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza projekt Prahy 1 Corrency přivítal. „Na projektu oceňujeme tři hlavní věci: Za prvé nejde o čistou dotaci, ale o posílení motivace lidí k utrácení na území Prahy 1. Za druhé – pokud si někdo zaslouží podporu, tak jsou to podnikatelé v Praze 1 – koronavirem nejpostiženějším regionu. A za třetí – projekt poskytne velmi dobrá data o provozovnách, které občané opravdu chtějí a které oceňují,“ vyzdvihl Prouza. 

Corrency, projekt na oživení lokální ekonomiky, byl poprvé otestován na jaře 2021 v Kyjově. Mezi více než 1 500 kyjovských občanů bylo tehdy ve formě kreditů (correntů) rozděleno 800 000 korun. Do místní ekonomiky se nakonec dostaly 2 miliony korun, když obyvatelé k jedné obdržené koruně průměrně přidali 1,2 koruny ze svého. 

Autorem systému Corrency je internetový podnikatel, inovátor finančního sektoru a spoluautor první elektronické peněženky v Evropě Pepe Rafaj. Jeho spolupracovníkem je spoluzakladatel finanční společnosti Fincentrum Petr Stuchlík.


Autor: Karel Netolický

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

30. března 2023 ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Další články
Nahoru