dnes
Úterý - zatazeno
13°C
zítra
Středa - skorojasno
17°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
17°C
Mezi Běchovicemi a Dubčí byl obnoven Lítožnický rybník, který zanikl v 19. století
Došlo i k opravě koryta Říčanského potoku, na kterém byly obnoveny meandry. Foto: MHMP

Mezi Běchovicemi a Dubčí byl obnoven Lítožnický rybník, který zanikl v 19. století

Obnova Lítožníckého rybníku na pomezí Dubče a Běchovic skončila a nyní se rybník napouští. Vznikla nová hráz, bezpečnostní přeliv a opraveno bylo koryto Říčanského potoku, na kterém byly obnoveny meandry. Náklady dosáhly 45 milionů korun. 

Nový Lítožnický rybník zabírá plochu 11 hektarů a nachází se na místě tří menších rybníků, které byly pozůstatkem vypuštění historického Lítožnického rybníka v 1. polovině 19. století.

Součástí úpravy vodních ploch bylo i zmeandrování Říčanského potoka pod hrází, které přispěje k zadržení vody v místní krajině. V rámci výstavby se uskutečnilo odbahnění území a byly odstraněny zbytky zničených hrází. Celkem bylo vyvezeno 87 000 metrů krychlových sedimentů a materiálů.  

Nová hráz rybníka je 376 metrů dlouhá a vysoká je 5,2 metru. „Na hlavní hrázi je bezpečnostní přeliv a u výpustního objektu rybníka jsme zřídili loviště, kádiště a schodiště do vody tak, aby rybník mohli využívat i rybáři,“ uvedl ředitel příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy Ondřej Palička.

Na nový Lítožnický rybník přímo navazuje zmeandrované koryto Říčanky. „V rámci opatření proti suchu bylo její koryto prodlouženo o 300 metrů a objem zadržené vody se téměř ztrojnásobil z 340 metrů krychlových na 890 metrů krychlových,“ upřesnil náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Spolu s tímto prodloužením Říčanky bylo vytvořeno 11 nových tůní, které v místní krajině zadrží kolem 2 200 metrů krychlových vody. Potok tak nabízí nová útočiště pro pestré druhy mokřadní fauny a flóry. Celkové náklady na stavbu Lítožnického rybníka dosáhly 45 milionů korun.

„Rekonstrukce rybníka pomůže zadržovat vodu v krajině a znamená zvýšení biodiverzity, fauně i floře se tady bude dařit a už se nám tady v horní části uhnízdili například ledňáčci. Lítožnický rybník bude svou plochou čtvrtým největším v Praze," dodal Hlubuček.

Podle starosty Běchovic Ondřeje Martana (ODS) je pro městskou část obnova důležitá. „Potok nám už v minulosti při povodních nadělal mnoho starostí, takže jsem rád, že tu je rybník, který vodu zadrží. A potom je to i rekreační funkce, protože dřív to tady bylo v podstatě nenavštěvované," řekl.

Praha celkově spravuje 308 kilometrů vodních toků a 116 vodních nádrží. Mezi nejvýznamnější akce, které byly realizovány v uplynulém roce s cílem zadržet vodu v krajině, patřilo obnovení přirozeného koryta Svépravického potoka v Horních Počernicích s meandry a tůněmi, revitalizace Biologického a Milíčovského rybníka, vybudování tůní na Rokytce, vybudování nového zdroje vody pro vysychající Panský rybník v Jinonicích a celková revitalizace rybníka Šeberák včetně odbahnění.     

V letošním roce Praha plánuje ještě například realizovat protipovodňové úpravy Rokytky v Kyjích, dokončit revitalizaci Xaverovského rybníka a Zličínského rybníka a nadále pokračovat v revitalizaci Lipanského potoka.


Praha 5: Oktoberfest na Andělu

Dnes v 10:52

Smíchovský Oktoberfest se koná ve středu a čtvrtek 30. září a 1. října od 10 do 20 hodin na pěší zóně Anděl.

Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

Včera ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Zítra: Svatomichaelská pouť

Včera v 11:39

Na svátek sv. Michaela u kaple sv. Michaela, která byla postavena na konci 17. století, bude poutní slavnost zahájena divadlem nejen pro děti, představením Perníková chaloupka. U pěti stánků nakoupíte květiny, nejrůznější ozdoby, občerstvíte se doma napečenými dobrotami a na místě uvařenými...

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

Včera v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 15 zve na výstavu Waldorfských panenek

26. září 2020 v 09:30

Slet panenkářek se koná 17. října v Toulcově dvoře. Od 15 do 18 hodin připravily panenkářky výstavu pro veřejnost, kde představí své panenky a názorně ukážou, jak se vytvářejí, děti navíc naučí zhotovit jednoduché panenky z ponožek. 

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

26. září 2020 v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Podívejte se do mikrosvěta hub

25. září 2020 v 18:18

Ode dneška můžete přijít do tropického a subtropického skleníku Botanické zahrady Na Slupi na výstavu fotografií mikrosvěta hub Fungi on metal.

Další články
Nahoru