Dnes Úterý - zatazeno 7°C
Zítra Středa - oblacno 7°C
Úterý 13. 4. 2021
Svátek má Aleš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Mezi Běchovicemi a Dubčí byl obnoven Lítožnický rybník, který zanikl v 19. století
Došlo i k opravě koryta Říčanského potoku, na kterém byly obnoveny meandry. Foto: MHMP

Mezi Běchovicemi a Dubčí byl obnoven Lítožnický rybník, který zanikl v 19. století

Obnova Lítožníckého rybníku na pomezí Dubče a Běchovic skončila a nyní se rybník napouští. Vznikla nová hráz, bezpečnostní přeliv a opraveno bylo koryto Říčanského potoku, na kterém byly obnoveny meandry. Náklady dosáhly 45 milionů korun. 

Nový Lítožnický rybník zabírá plochu 11 hektarů a nachází se na místě tří menších rybníků, které byly pozůstatkem vypuštění historického Lítožnického rybníka v 1. polovině 19. století.

Součástí úpravy vodních ploch bylo i zmeandrování Říčanského potoka pod hrází, které přispěje k zadržení vody v místní krajině. V rámci výstavby se uskutečnilo odbahnění území a byly odstraněny zbytky zničených hrází. Celkem bylo vyvezeno 87 000 metrů krychlových sedimentů a materiálů.  

Nová hráz rybníka je 376 metrů dlouhá a vysoká je 5,2 metru. „Na hlavní hrázi je bezpečnostní přeliv a u výpustního objektu rybníka jsme zřídili loviště, kádiště a schodiště do vody tak, aby rybník mohli využívat i rybáři,“ uvedl ředitel příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy Ondřej Palička.

Na nový Lítožnický rybník přímo navazuje zmeandrované koryto Říčanky. „V rámci opatření proti suchu bylo její koryto prodlouženo o 300 metrů a objem zadržené vody se téměř ztrojnásobil z 340 metrů krychlových na 890 metrů krychlových,“ upřesnil náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Spolu s tímto prodloužením Říčanky bylo vytvořeno 11 nových tůní, které v místní krajině zadrží kolem 2 200 metrů krychlových vody. Potok tak nabízí nová útočiště pro pestré druhy mokřadní fauny a flóry. Celkové náklady na stavbu Lítožnického rybníka dosáhly 45 milionů korun.

„Rekonstrukce rybníka pomůže zadržovat vodu v krajině a znamená zvýšení biodiverzity, fauně i floře se tady bude dařit a už se nám tady v horní části uhnízdili například ledňáčci. Lítožnický rybník bude svou plochou čtvrtým největším v Praze," dodal Hlubuček.

Podle starosty Běchovic Ondřeje Martana (ODS) je pro městskou část obnova důležitá. „Potok nám už v minulosti při povodních nadělal mnoho starostí, takže jsem rád, že tu je rybník, který vodu zadrží. A potom je to i rekreační funkce, protože dřív to tady bylo v podstatě nenavštěvované," řekl.

Praha celkově spravuje 308 kilometrů vodních toků a 116 vodních nádrží. Mezi nejvýznamnější akce, které byly realizovány v uplynulém roce s cílem zadržet vodu v krajině, patřilo obnovení přirozeného koryta Svépravického potoka v Horních Počernicích s meandry a tůněmi, revitalizace Biologického a Milíčovského rybníka, vybudování tůní na Rokytce, vybudování nového zdroje vody pro vysychající Panský rybník v Jinonicích a celková revitalizace rybníka Šeberák včetně odbahnění.     

V letošním roce Praha plánuje ještě například realizovat protipovodňové úpravy Rokytky v Kyjích, dokončit revitalizaci Xaverovského rybníka a Zličínského rybníka a nadále pokračovat v revitalizaci Lipanského potoka.


Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

Včera v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

Včera v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Praha 8 plánuje revitalizovat fontánu u metra Ládví

Včera v 10:04

Fontána v neutěšeném stavu, která se nachází nedaleko stanice metra Ládví, se snad již brzy dočká proměny. Ze žulové stavby, stojící na Ládví již od 80. let minulého století, se má stát atrakce tamního prostoru a také mikroklimatický pomocník.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny radnice

Včera v 10:02

Praha 6 s ukončením nouzového stavu rozšiřuje od dnešního dne úřední hodiny u nejvíce poptávaných služeb. Jedná se o agendu osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních dokladů, Czech POINT, podatelnu a také kancelář pro zóny placeného stání.

Praha 15 zve na jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory

Včera v 09:30

Jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Prahy 15 se uskuteční on-line ve středu 14. dubna od 16 hodin.

Praha 5: Úřední hodiny radnice se prozatím nemění

Včera v 09:29

V pondělí 12. dubna přestalo platit opatření, které upravuje provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů. Provoz úřadu je pro občany bez omezení agend.

Praha 15: Třetí ročník Participativního rozpočtu

11. dubna 2021 v 19:12

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Další články
Nahoru