Dnes Úterý - prehanky-snih 0°C
Zítra Středa - prehanky-snih 2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Mezi Běchovicemi a Dubčí byl obnoven Lítožnický rybník, který zanikl v 19. století
Došlo i k opravě koryta Říčanského potoku, na kterém byly obnoveny meandry. Foto: MHMP

Mezi Běchovicemi a Dubčí byl obnoven Lítožnický rybník, který zanikl v 19. století

Obnova Lítožníckého rybníku na pomezí Dubče a Běchovic skončila a nyní se rybník napouští. Vznikla nová hráz, bezpečnostní přeliv a opraveno bylo koryto Říčanského potoku, na kterém byly obnoveny meandry. Náklady dosáhly 45 milionů korun. 

Nový Lítožnický rybník zabírá plochu 11 hektarů a nachází se na místě tří menších rybníků, které byly pozůstatkem vypuštění historického Lítožnického rybníka v 1. polovině 19. století.

Součástí úpravy vodních ploch bylo i zmeandrování Říčanského potoka pod hrází, které přispěje k zadržení vody v místní krajině. V rámci výstavby se uskutečnilo odbahnění území a byly odstraněny zbytky zničených hrází. Celkem bylo vyvezeno 87 000 metrů krychlových sedimentů a materiálů.  

Nová hráz rybníka je 376 metrů dlouhá a vysoká je 5,2 metru. „Na hlavní hrázi je bezpečnostní přeliv a u výpustního objektu rybníka jsme zřídili loviště, kádiště a schodiště do vody tak, aby rybník mohli využívat i rybáři,“ uvedl ředitel příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy Ondřej Palička.

Na nový Lítožnický rybník přímo navazuje zmeandrované koryto Říčanky. „V rámci opatření proti suchu bylo její koryto prodlouženo o 300 metrů a objem zadržené vody se téměř ztrojnásobil z 340 metrů krychlových na 890 metrů krychlových,“ upřesnil náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Spolu s tímto prodloužením Říčanky bylo vytvořeno 11 nových tůní, které v místní krajině zadrží kolem 2 200 metrů krychlových vody. Potok tak nabízí nová útočiště pro pestré druhy mokřadní fauny a flóry. Celkové náklady na stavbu Lítožnického rybníka dosáhly 45 milionů korun.

„Rekonstrukce rybníka pomůže zadržovat vodu v krajině a znamená zvýšení biodiverzity, fauně i floře se tady bude dařit a už se nám tady v horní části uhnízdili například ledňáčci. Lítožnický rybník bude svou plochou čtvrtým největším v Praze," dodal Hlubuček.

Podle starosty Běchovic Ondřeje Martana (ODS) je pro městskou část obnova důležitá. „Potok nám už v minulosti při povodních nadělal mnoho starostí, takže jsem rád, že tu je rybník, který vodu zadrží. A potom je to i rekreační funkce, protože dřív to tady bylo v podstatě nenavštěvované," řekl.

Praha celkově spravuje 308 kilometrů vodních toků a 116 vodních nádrží. Mezi nejvýznamnější akce, které byly realizovány v uplynulém roce s cílem zadržet vodu v krajině, patřilo obnovení přirozeného koryta Svépravického potoka v Horních Počernicích s meandry a tůněmi, revitalizace Biologického a Milíčovského rybníka, vybudování tůní na Rokytce, vybudování nového zdroje vody pro vysychající Panský rybník v Jinonicích a celková revitalizace rybníka Šeberák včetně odbahnění.     

V letošním roce Praha plánuje ještě například realizovat protipovodňové úpravy Rokytky v Kyjích, dokončit revitalizaci Xaverovského rybníka a Zličínského rybníka a nadále pokračovat v revitalizaci Lipanského potoka.


Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

Včera v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Praha 6: Nápad pro Šestku prodloužen do února

Včera ve 12:54

V listopadu loňského roku vyhlásila Praha 6 již čtvrtý ročník Nápadu pro Šestku. V projektu participativního rozpočtu je připraveno 5 000 000 korun na nápady veřejnosti, která se tímto může podílet na úpravách veřejného prostoru v šesté městské části.

První fáze Rezidence Neklanka se dočkala kolaudace

Včera v 11:59

Developerská společnost Geosan Development dokončila výstavbu dvou bytových domů v první fázi rezidenčního projektu Rezidence Neklanka. Ty se nacházejí přímo u hranice lesa mezi původní vilovou zástavbou v Radlicích v Praze 5, což je necelých pět minut jízdy od Anděla. Všech 31 bytů v dispozicích...

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

Včera v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Osobnosti uctily Křižíkovu památku

23. ledna 2021 v 11:40

V pátek 22. ledna si Národní technické muzeum, České vysoké učení technické a spolek Svatobor připomněli výročí 80 let od úmrtí Františka Křižíka.

Další články
Nahoru