dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Metropolitní plán není v souladu se stavebním zákonem, tvrdí odborníci
Metropolitní plán je strategický dokument, který stanoví, kde se co může stavět. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Metropolitní plán není v souladu se stavebním zákonem, tvrdí odborníci

Návrh nového územního, takzvaného metropolitního plánu Prahy není v souladu se stavebním zákonem a s ustálenou judikaturou. Vyplývá to z posouzení, který pro město zpracovala Asociace pro urbanismus a územní plánování. Návrh odmítl i magistrátní odbor územního rozvoje, podle něhož neodpovídá platným právním předpisům. ČTK to zjistila z materiálů pro radní.

Metropolitní plán má platit od roku 2020. Jeho přípravou je pověřen Institut plánování a rozvoje (IPR). Příprava ale nabírá zpoždění. Na adresu instituce se v posledních měsících snesla vlna kritiky. Audit poukázal na řadu nesrovnalostí.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) mluví o „závažných pochybeních". Zmínila proto možné odvolání ředitele Petra Hlaváčka, za kterého se v petici postavily stovky lidí. Hlaváček pak zřejmě pod tlakem okolností odvolal Romana Kouckého, zodpovědného za přípravu plánu.

Radní minulý týden rozhodli, že do konce srpna metropolitní plán posoudí tým expertů. Zároveň vznikne harmonogram a také návrh personálních změn v IPR. Metropolitní plán z dílny IPR kritizují někteří odborníci i radnice.

Podle územního plánu se ve městě řídí veškerá výstavba. Určuje, kde se stavět smí a kde naopak zůstávají veřejné plochy nebo zeleň. Metropolitní plán by měl přinést také výškovou regulaci staveb. Příprava nového plánu město dosud stála asi 50 milionů korun.

IPR vznikl z Útvaru rozvoje města za primátora Tomáše Hudečka (nestr., tehdy TOP 09). Institut má kromě přípravy nového územního plánu řešit urbanistický rozvoj města. IPR se profiluje jako odborné pracoviště se zaměřením na výzkum v oblasti architektury, urbanismu, rozvoje, tvorby a správy města. Roční rozpočet je asi 300 milionů korun.


Další články
Nahoru