dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Metropolitní plán nedává výstavbě dostatečné mantinely, tvrdí Kolínská
Náměstkyně primátorky Petra Kolínská. Foto: archiv

Metropolitní plán nedává výstavbě dostatečné mantinely, tvrdí Kolínská

Připravovaný nový územní takzvaný metropolitní plán Prahy nemá dostatečně nastavené mantinely pro výstavbu. Neříká, co má vyrůst ve velkých rozvojových územích, například v Bubnech, na žižkovském nádraží nebo na Rohanském ostrově. A nechrání plochy pro vybudování škol a zdravotnických zařízení. V rozhovoru s ČTK to řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ). Metropolitní plán je přitom strategický dokument, který stanoví, kde se co může stavět. Platit má od roku 2020.

„Metropolitní plán je patrně nejkomplikovanější a nejdůležitější předpis Prahy. Musíme tento experiment vystavit určité míře kritiky dřív, než jej budeme nuceni žít," tvrdí náměstkyně. „Občanská vybavenost jako školy a nemocnice nemá v plánu žádnou ochranu," doplnila Kolínská. Rozvojová území jsou podle ní v plánu jen „bílými místy bez regulace a mantinelů“.

Obyvatelé Prahy přitom mají obavy mimo jiné z výškové zástavby města a z nedostatečné ochrany parků a zeleně na sídlištích, zaznělo například ve středu na setkání, které v Knihovně Václava Havla uspořádalo hnutí Arnika.

Podle metropolitního plánu se bude od roku 2020 řídit veškerá výstavba v metropoli. Příprava plánu, která v gesci Institutu plánování a rozvoje (IPR) dosud stála zhruba 50 milionů korun, nabírá zpoždění. „Jsme zhruba v polovině procesu a v situaci, kdy nás tlačí čas," řekla Kolínská. Odborníci i magistrát navíc tvrdí, že návrh není v souladu se stavebním zákonem. Radní proto v červnu rozhodli, že do konce srpna návrh plánu posoudí tým expertů. Na podzim by mělo začít projednávání s veřejností.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru