
Metropolitní očkovací centrum má za sebou testovací provoz, ten ostrý začne hned po Velikonocích
4. dubna 2021 07:44
V týdnu od 22. do 26. března bylo Metropolitní očkovací centrum na Vyšehradě v pilotním provozu. Za pět dní bylo v centru naočkováno celkem 1 170 klientů, což bylo v průměru asi 40 klientů za hodinu. Nejvíce bylo naočkovaných za jediný den 330 lidí.
Projít očkovacím procesem trvá v průměru asi 10 minut v závislosti na anamnéze pacienta. Dalších 30 minut je vyhrazeno na pobyt v odpočívárně kvůli případnému výskytu nežádoucích účinků.
U většiny lidí přitom nebyly pozorovány výrazné reakce na aplikaci vakcíny, pouze ve výjimečných případech očkování doprovázela únava, nevolnost či bolest v místě vpichu.
Provoz v pilotním režimu zajišťovalo celkem 35 lidí. Ze zdravotnického personálu zde byli přítomni nejméně dva lékaři a dvě sestry, záchranáři z pražské záchranné služby, dobrovolníci z Českého červeného kříže a administrativní pracovníci.
Metropolitní očkovací centrum je koncipováno tak, aby mělo škálovatelnou denní kapacitu 200 až 1 000 naočkovaných lidí s tím, že kapacita může být navýšena díky rozšíření provozu na sedm dní v týdnu až dvanáct hodin denně.
Případným navýšením denní kapacity bude hlavní město pružně reagovat na dodávky očkovacích látek. „Zkušenosti z pilotního režimu předčily mé očekávání a potvrdilo se, že je provoz nastaven optimálně. Mým hlavním úkolem je nyní zajistit dostatek vakcín ve spolupráci s národní koordinátorkou očkování, paní Baťhovou,“ říká pražský koordinátor očkování Martin Ježek.Přístup do očkovacího centra je hned u výstupu ze stanice metra Vyšehrad nebo z parkoviště u Kongresového centra Praha. Aby se v prostorách centra potkávalo v ideálním případě co nejméně lidí, jsou zde zřízeny jak jednotlivé čekárny a koridory, tak stanoviště s lékaři, kteří budou kontrolovat zdravotní stav klientů, a dále místa pro samotné očkování a archivaci jednotlivých záznamů.
Současně jsou zde bezpečnostní rámy, příchozím je kontrolována teplota, je tady i speciální koridor pro lidi s handicapem. Předběžné náklady na následujících šest měsíců ze strany hlavního města se předpokládají na přibližně 9,3 milionu korun bez DPH.