dnes
Úterý - skorojasno
31°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
27°C
Zpravodajství

Metropoli by na změnu klimatu mohli pomoci připravit i zahraniční vědci

Cestou ke spolupráci je zapojení hlavního města do mezinárodního projektu Urban Nature Lab, zkráceně UNaLab. Rada v úterý odsouhlasila podepsání smlouvy mezi městem, Institutem plánování a rozvoje (IPR) a dalšími partnery projektu. Podepsání smlouvy musí ještě schválit zastupitelstvo.

UNaLab je realizován v rámci komunitárního programu Horizon 2020. Ten je největším a nejvýznamnějším programem financujícím vědu, výzkum a inovace na evropské úrovni v letech 2014 až 2020.  Pilotními městy v tomto projektu jsou: Eindhoven, Janov a Tampere.

Cílem projektu je čelit výzvám navázaným na vysokou míru urbanizace a zavádět řešení pomocí zelené a modré infrastruktury v ulicích za účelem zvýšení odolnosti města vůči změně klimatu a v souvislosti s vodohospodářstvím.

Projekt umožní rozpracovat adaptační strategii Prahy, která je v současnosti vytvářena odborem ochrany životního prostředí magistrátu, do konkrétního akčního plánu s projekty za podpory pracovníků z nejprestižnějších zahraničních výzkumných institucí a měst.

Cílem je zvýšení odolnosti města vůči změně klimatu. Vlivem tepelného městského ostrova je v centru Prahy o dva až tři stupně vyšší teplota než na její periferii. To způsobuje zahušťování zástavby z materiálů, které do sebe kumulují teplo, jakými jsou například beton a asfalt. Teplotu dále zvyšuje intenzita dopravy a malé množství zeleně, která má schopnost zadržovat vodu a jejím vypařováním vzduch ochlazovat.

Možnými prostředky, kterými lze mírnit dopady uvedeného jevu, je posilování zelené a modré infrastruktury. Mezi tato opatření patří rozšiřování zeleně například i na střechy a fasády domů a zvyšování schopnosti terénu zadržet vodu. O tématu jsme informovali zde: Metropole se otepluje, pomoci mají stromy, zahrady nebo světlý asfalt


Další články
Nahoru