dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
26°C
zítra
Pátek - prehanky-dest
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
25°C
Metropole zřídí institut koordinující vzdělávání se učitelů
Ilustrační foto: archiv

Metropole zřídí institut koordinující vzdělávání se učitelů

Pražský magistrát zřídí školský institut, který se bude zabývat vzděláváním učitelů a koordinovat jej. Důvodem je mimo jiné přetíženost magistrátního školského odboru ze strany státu. Fungovat začne v pilotní fázi letos v září. V první fázi se bude týkat základních škol, které budou přicházet s návrhy kurzů a projekty. Náklady zatím ještě nejsou přesně vyčísleny.

„Na starosti bude mít koordinaci takzvaného mentoringu, koučinku a tandemového vyučování. Institut prvotně spustíme pro učitele základních škol. Podle toho, jak se nám to osvědčí na této úrovni, tak to budeme rozšiřovat i na další školy," řekl pražský radní Vít Šimral (Piráti).

Problémem je podle Šimrala nedostatek času, který mají učitelé na sebevzdělávání nebo přípravu na hodiny. Podněty a zájem o inovace bude vycházet od škol. „Budeme rádi, když se přihlásí desítky škol, ale nepočítáme s nějakým vyšším číslem. Ten pilotní projekt by měl být spuštěn na několika školách," řekl Šimral.

Dalším problémem prý je, že stát převedl na magistrátní odbor velké množství činností, které znemožňují úředníkům věnovat se zmíněné koordinační činnosti. „Všech 80 lidí na odboru tráví čas od rána do večera zpracováváním například všech odvolání, a proto jim pro samosprávu a projektové řízení nezbývá čas, musíme si tak stanovit něco autonomního," řekl Šimral.

Institut bude zatím jednočlenný a bude sídlit v Radničních domech na Malém náměstí nedaleko magistrátu. „Administrace bude co nejsnazší, takže aby to bude lowcostové a velmi efektivní. Není to o tom nabrat úřednický aparát, ale vybrat člověka, který má tuto věc na starost," řekl radní.

Magistrát si chce zároveň společně s Institutem plánování a rozvoje (IPR) vypracovat analýzu, která by zahrnovala předpoklad demografického vývoje a plánovanou výstavbu developerů. Analýza určí místa, kde bude největší potřeba zvýšit kapacity škol.

„Rádi bychom se podívali na to, kde je třeba zaintervenovat nejdříve," řekla předsedkyně magistrátního výboru pro výchovu a vzdělávání Mariana Čapková (Praha Sobě).


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

18. června 2019 v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Další články
Nahoru