dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
zítra
Pátek - snih
6°C
pozítří
Sobota - snih
7°C
Metropole zřídí institut koordinující vzdělávání se učitelů
Ilustrační foto: archiv

Metropole zřídí institut koordinující vzdělávání se učitelů

Pražský magistrát zřídí školský institut, který se bude zabývat vzděláváním učitelů a koordinovat jej. Důvodem je mimo jiné přetíženost magistrátního školského odboru ze strany státu. Fungovat začne v pilotní fázi letos v září. V první fázi se bude týkat základních škol, které budou přicházet s návrhy kurzů a projekty. Náklady zatím ještě nejsou přesně vyčísleny.

„Na starosti bude mít koordinaci takzvaného mentoringu, koučinku a tandemového vyučování. Institut prvotně spustíme pro učitele základních škol. Podle toho, jak se nám to osvědčí na této úrovni, tak to budeme rozšiřovat i na další školy," řekl pražský radní Vít Šimral (Piráti).

Problémem je podle Šimrala nedostatek času, který mají učitelé na sebevzdělávání nebo přípravu na hodiny. Podněty a zájem o inovace bude vycházet od škol. „Budeme rádi, když se přihlásí desítky škol, ale nepočítáme s nějakým vyšším číslem. Ten pilotní projekt by měl být spuštěn na několika školách," řekl Šimral.

Dalším problémem prý je, že stát převedl na magistrátní odbor velké množství činností, které znemožňují úředníkům věnovat se zmíněné koordinační činnosti. „Všech 80 lidí na odboru tráví čas od rána do večera zpracováváním například všech odvolání, a proto jim pro samosprávu a projektové řízení nezbývá čas, musíme si tak stanovit něco autonomního," řekl Šimral.

Institut bude zatím jednočlenný a bude sídlit v Radničních domech na Malém náměstí nedaleko magistrátu. „Administrace bude co nejsnazší, takže aby to bude lowcostové a velmi efektivní. Není to o tom nabrat úřednický aparát, ale vybrat člověka, který má tuto věc na starost," řekl radní.

Magistrát si chce zároveň společně s Institutem plánování a rozvoje (IPR) vypracovat analýzu, která by zahrnovala předpoklad demografického vývoje a plánovanou výstavbu developerů. Analýza určí místa, kde bude největší potřeba zvýšit kapacity škol.

„Rádi bychom se podívali na to, kde je třeba zaintervenovat nejdříve," řekla předsedkyně magistrátního výboru pro výchovu a vzdělávání Mariana Čapková (Praha Sobě).


Praha 12: V budově v budově bývalého PRIORu se koná zasedání zastupitelů

Včera v 11:22

12. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12 se bude konat 27. února od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany.

Strategický plán Prahy 12: Slovo dostane veřejnost

25. února 2020 v 10:50

Veřejné projednání Strategického plánu rozvoje Prahy 12 se koná v úterý 17. března od 17:30 hodin ve druhém patře budovy Prior na Sofijském náměstí.

Praha 15: Beseda v Hostivaři

25. února 2020 v 08:47

Praha 15 zve občany na besedu. Ve čtvrtek 26. března budou od 18 hodin na programu témata dopravy, školství, veřejného prostoru nebo prostředí pro život.

Cítíte se v Praze 5 bezpečně?

24. února 2020 ve 14:17

Víte, co byste udělali pro bezpečnost na Praze 5, kdybyste o tom mohli rozhodovat? Znáte svého strážníka? Je nějaké místo, kde byste bydlet nechtěli, protože je tato lokalita z vašeho pohledu nebezpečná? Tyto a další otázky najdou zájemci v dotazníku Prahy 5.

Další články
Nahoru