dnes
Pondělí - obcasny-dest
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
18°C
pozítří
Středa - jasno
23°C
Metropole zautomatizuje vjezd na P+R parkoviště, vyzkoušela si to v Letňanech
Parkoviště P+R Opatov. Foto: archiv

Metropole zautomatizuje vjezd na P+R parkoviště, vyzkoušela si to v Letňanech

Hlavní město plánuje zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Systém, který po registraci auta v aplikaci karty Lítačka automaticky naskenuje jeho SPZ, už magistrát otestoval na záchytném parkovišti v Letňanech. Radní včera schválili, že se osvědčil a rozšíří se i na další parkoviště, kterých má město 20. Technologie by měla být osazena do konce roku.

Cílem pilotního projektu v Letňanech bylo otestovat technické řešení pro rozšíření nabídky platebních služeb a zvýšení uživatelského komfortu prostřednictvím modernizace městského parkoviště.

Současně bylo ověřeno využití mobilní aplikace jako univerzálního platebního kanálu pro realizaci bezhotovostních plateb s možností navigace uživatelů na parkoviště a zobrazení online statusu zaplnění parkoviště.

Systém funguje tak, že si řidič auto zaregistruje v aplikaci PID Lítačka, přes kterou se mu bude také strhávat platba za parkování. Na parkovišti je pak pomocí kamery identifikována registrační značka a závory se při vjezdu i výjezdu automaticky otevřou.

Pražský dopravní podnik a Technická správa komunikací nyní mají za úkol implementovat tuto technologii do provozu automatizovaného vjezdu a výjezdu vozidel na jimi provozovaná veřejná parkoviště P+R.

„Využitím virtuálního účtu karty Lítačka jako nástroje pro identifikaci uživatelů městských parkovišť se zvýší užitná hodnota karty a rozšíří se možnosti jejího použití jako prostředku pro vstup do multimodálního systému pražské veřejné dopravy. Jsem rád, že díky použití této vychytávky Praha dále pokračuje v naplňování vize chytrého města. Věřím, že toto zjednodušení v parkování ocení nejen řidiči ze Středočeského kraje, ale i obyvatelé okrajových pražských městských částí, kteří dojíždějí za prací do centra,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Automatizovaný vjezd a výjezd vozidel na P+R parkoviště bude spuštěn ke konci tohoto roku. Vjezd bude možný i nadále hotovostní formou, respektive klasickým odebráním lístku a odznačením se na výjezdu z parkoviště.

Nově budou moci uživatelé zvolit i bezhotovostní metodu díky mobilní aplikaci PID Lítačka. Uživatel si jednoduše najde příslušné parkoviště, aplikace pošle pokyn do informační sítě parkoviště, aby identifikovala registrační značku vozidla.

Informační systém pak v aplikaci spáruje výši platby parkovného k dané registrační značce a platbu potvrdí a odešle informaci o úhradě na registrovaný email uživatele. Ten pak má 15 minut na výjezd z parkoviště.   

Naposledy bylo na konci loňského roku otevřeno P+R parkoviště Běchovice-střed, nedlouho předtím v Braníku. Letos by podle informací magistrátu měla začít stavba parkovacího domu na Černém Mostě, město také nedávno získalo stavební povolení pro stavbu dalšího domu v Petržílkově ulici v Praze 13. Kromě toho je v plánu stavba dalších šesti parkovacích domů, se kterými by se však mělo začít až v roce 2022.


Rekonstrukce Koněvovy ulice v dalším úseku přinese nová dopravní omezení

30. července 2020 v 11:22

Technická správa komunikací pokračuje od 1. do 23. srpna další fází první etapy rekonstrukce ulice Koněvova na Žižkově, a to v úseku Rokycanova – Ostromečská, která přinese nová dopravní omezení.

Praha 10 eviduje již 2477 žádostí o parkovací oprávnění, třetina byla podána elektronicky

30. července 2020 v 09:17

Praha 10 vydává od 15. července oprávnění pro parkovací zóny, které budou na jejím území zaváděné od 24. srpna. Po deseti dnech činnosti výdejny hlásí 2 477 žádostí, z toho 30 procent jich bylo podáno elektronicky. 

Víkend: Noční uzavření Strahovského tunelu

28. července 2020 ve 20:09

Uzavření Strahovského tunelu proběhne od soboty 1. srpna od 23 hodin do neděle 2. srpna do 5 hodin.

Dopravní omezení na Strakonické ulici

27. července 2020 ve 20:03

Stavba nového mostu na Zbraslavi, který spojuje ulice Za Opusem a K Výtopně, se dostává do další fáze. Práce si v následujících dnech vyžádají dočasné omezení dopravy v pravém jízdním pruhu.

Dnes v noci dojde k uzavření Bubenečského tunelu

23. července 2020 ve 12:06

Bubenečský tunel bude od 23. července od 23 hodin do 24. července do 5 hodin uzavřen.

Projekt výstavby tunelu mezi Prahou a Berounem se dočká aktualizace dokumentace pro územní řízení

20. července 2020 v 19:42

Správa železnic aktuálně vyhlásila výběrové řízení na zhotovení aktualizace dokumentace pro územní řízení stavby Novostavba trati Praha-Smíchov – Beroun. Jejím předmětem je výstavba nové dvoukolejné trati na 3. tranzitním koridoru přímo propojující stanice Praha-Smíchov a Beroun. Vítěz výběrového...

Další články
Nahoru