dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - oblacno
15°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Metropole zautomatizuje vjezd na P+R parkoviště, vyzkoušela si to v Letňanech
Parkoviště P+R Opatov. Foto: archiv

Metropole zautomatizuje vjezd na P+R parkoviště, vyzkoušela si to v Letňanech

Hlavní město plánuje zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Systém, který po registraci auta v aplikaci karty Lítačka automaticky naskenuje jeho SPZ, už magistrát otestoval na záchytném parkovišti v Letňanech. Radní včera schválili, že se osvědčil a rozšíří se i na další parkoviště, kterých má město 20. Technologie by měla být osazena do konce roku.

Cílem pilotního projektu v Letňanech bylo otestovat technické řešení pro rozšíření nabídky platebních služeb a zvýšení uživatelského komfortu prostřednictvím modernizace městského parkoviště.

Současně bylo ověřeno využití mobilní aplikace jako univerzálního platebního kanálu pro realizaci bezhotovostních plateb s možností navigace uživatelů na parkoviště a zobrazení online statusu zaplnění parkoviště.

Systém funguje tak, že si řidič auto zaregistruje v aplikaci PID Lítačka, přes kterou se mu bude také strhávat platba za parkování. Na parkovišti je pak pomocí kamery identifikována registrační značka a závory se při vjezdu i výjezdu automaticky otevřou.

Pražský dopravní podnik a Technická správa komunikací nyní mají za úkol implementovat tuto technologii do provozu automatizovaného vjezdu a výjezdu vozidel na jimi provozovaná veřejná parkoviště P+R.

„Využitím virtuálního účtu karty Lítačka jako nástroje pro identifikaci uživatelů městských parkovišť se zvýší užitná hodnota karty a rozšíří se možnosti jejího použití jako prostředku pro vstup do multimodálního systému pražské veřejné dopravy. Jsem rád, že díky použití této vychytávky Praha dále pokračuje v naplňování vize chytrého města. Věřím, že toto zjednodušení v parkování ocení nejen řidiči ze Středočeského kraje, ale i obyvatelé okrajových pražských městských částí, kteří dojíždějí za prací do centra,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Automatizovaný vjezd a výjezd vozidel na P+R parkoviště bude spuštěn ke konci tohoto roku. Vjezd bude možný i nadále hotovostní formou, respektive klasickým odebráním lístku a odznačením se na výjezdu z parkoviště.

Nově budou moci uživatelé zvolit i bezhotovostní metodu díky mobilní aplikaci PID Lítačka. Uživatel si jednoduše najde příslušné parkoviště, aplikace pošle pokyn do informační sítě parkoviště, aby identifikovala registrační značku vozidla.

Informační systém pak v aplikaci spáruje výši platby parkovného k dané registrační značce a platbu potvrdí a odešle informaci o úhradě na registrovaný email uživatele. Ten pak má 15 minut na výjezd z parkoviště.   

Naposledy bylo na konci loňského roku otevřeno P+R parkoviště Běchovice-střed, nedlouho předtím v Braníku. Letos by podle informací magistrátu měla začít stavba parkovacího domu na Černém Mostě, město také nedávno získalo stavební povolení pro stavbu dalšího domu v Petržílkově ulici v Praze 13. Kromě toho je v plánu stavba dalších šesti parkovacích domů, se kterými by se však mělo začít až v roce 2022.


Na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí bude obnoveno signalizační zařízení

21. října 2020 v 17:14

V úterý 20. října zahájila Technická správa komunikací práce na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí.

Tunelový komplex Blanka bude zítra uzavřen

21. října 2020 v 16:04

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Tunelový komplex Blanka od 22. října od 23 hodin do 23. října do 5 hodin.

Omezený provoz v Těšnovském tunelu od soboty 24. října

21. října 2020 ve 14:23

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Těšnovský tunel uzavřen.

Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

20. října 2020 v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Registr vozidel na Pankráci je do odvolání uzavřen

20. října 2020 v 18:15

Až do odvolání je z důvodu karantény uzavřeno pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Business Centre Vyšehrad v Praze 4, Na Pankráci 1685/17. Odbaveni budou pouze klienti, kteří mají potvrzenou elektronickou objednávku, učiněnou prostřednictvím aplikace „rezervace...

Praha 6: Parkovací oprávnění vyřídíte online

19. října 2020 v 10:14

Nové parkovací oprávnění pro zóny placeného stání, stejně tak jeho prodloužení, lze vyřídit z domova.

Vostrovská ulice bude uzavřena

18. října 2020 ve 20:22

Od pondělí 19. října do 30. ledna 2021 bude v Praze 6 uzavřena Vostrovská ulice v křižovatce s ulicí Horoměřickou z důvodu rekonstrukce kanalizace a obnovy vodovodních řadů.

Další články
Nahoru