dnes
Pondělí - skorojasno
-1°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Zpravodajství

Metropole začíná naplňovat svůj Strategický plán

  Pražští radní včera schválili sérii kroků vedoucích k naplnění Strategického plánu hl. m. Prahy, který má město k dispozici od listopadu 2016. Většina předchozích strategických dokumentů často nebyla vůbec využita, a proto si město nechalo vypracovat takvaný návrh implementace Strategického plánu, který říká, jak k naplnění vize nejlépe dojít pomocí jednotlivých projektů. Ty budou známy na podzim. 

V návrhu implementace Strategického plánu se představuje nový způsob tvorby a řízení projektů Prahy, které jsou centrálně monitorovány a jejich plnění vyhodnocováno. Po vzoru Vídně, Manchesteru či Amsterdamu, posiluje Praha manažerskou jednotku Magistrátu – Odbor projektového řízení – a pro ostatní odbory počítá s proškolením vybraných úředníků v projektovém řízení.

Vzniká tak systém koordinace, kdy jsou v rámci systému městských organizací všichni informováni o projektových záměrech, dostupných zdrojích a všech relevantních datech, mj. v rámci nově projektované datové platformy.

V situaci, kdy je při jednotlivých fázích např. rekonstrukce městské ulice s tramvajovým pásem nutné zkoordinovat vlastníky a správce jednotlivých prvků jako je Dopravní podnik Prahy, TSK, jednotlivé městské části a odbory Magistrátu tak může dojít k časovým a finančním úsporám až 30 %. Kvalitnější projektová příprava také umožní celkové architektonické řešení a optimalizaci výsledného stavu např. zahrnutím výsadby zeleně, rozšířením chodníků či přidáním cyklopruhu.

„Navrhli jsme organizační strukturu, která povede k lepší schopnosti města připravovat kvalitní projekty, čímž se předejde situacím, kdy se hromadí investiční prostředky, protože není dostatek projektů připravených k realizaci,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Co je strategický plán?

Strategický plán hl. m. Prahy je koncepční dokument, který formuluje sdílenou vizi rozvoje města v dlouhodobé perspektivě. Stanovuje cíle a priority při řešení klíčových sociálních a ekonomických otázek města.

Upozorňuje na výzvy, které může přinést budoucí vývoj nejen v Praze, ale i ve zbytku Evropy. Občanům, investorům i veřejným institucím poskytuje rámcovou osnovu toho, jakým způsobem se město chce rozvíjet, a nabízí jim tak možnost realizovat své vlastní aktivity v souladu se směřováním města.

Co plán například řeší?

Jedním z témat návrhu Strategického plánu je například kulturní turismus. Každá desátá koruna pražského HDP pochází z turismu a počet turistů stále stoupá. Tento boom s sebou ovšem nese i negativní efekty. Stálí obyvatelé se stěhují pryč z přetížených čtvrtí v centru, kde mimo jiné chybí i obyčejné, neturistické obchody.

V Praze se tak setkáváme se situací, kdy japonští turisté na Královské cestě kupují ruské matrjošky vyrobené v Číně a autenticky se cítí pouze proto, že kolem sebe mají tolik lidí jako při ranní špičce tokijského metra. Praha by se proto měla soustředit na to, aby lákala především tzv. „kulturní turisty“, kteří kromě selfie na Karlově mostě navštíví i muzea, galerie či koncerty vážné hudby. Kulturní turisté se zaměřují na jiné cíle, než jsou frekventované památky – a zároveň v průměru utratí o 1 200 korun více, než běžný turista.

Dále se strategický plán věnuje i podpoře rodičovství či zaměstnanosti seniorů. Ekonomové spočítali, že každé místo ve školce vrátí do veřejného rozpočtu 10 tisíc korun ročně. Pokud by počet pracujících seniorů stoupl např. na úroveň Švédska, mohlo by se pražské HDP zvednout až o 7 %.

Více informací o Strategickém plánu Prahy najdete na stránce strategie.iprpraha.cz.

Autor: Tisková zpráva IPR Praha


Fotografická soutěž: Lípa – náš národní strom

Včera ve 14:19

Hlavní město Praha v letošním jubilejním 100. roce vzniku Československé republiky podpořilo fotografickou soutěž o nejkrásnější lípu. Soutěž organizuje web Pražské stromy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery. Je určena amatérským fotografům a jejím cílem je jednak...

V Praze 5 hořelo auto, příčinou požáru byla závada motoru

17. března 2018 ve 21:20

Požár osobního auta v Bošteckého ulici v Praze 5 likvidovali dnes hasiči ze smíchovské stanice pomocí tlakové vody a v dýchací technice. Požár, který způsobil škodu 20 000 korun, byl rychle lokalizován. „Příčinou byla technická závada v motorové části,“ uvedl mluvčí pražských hasičů...

Za web tlumočený pro neslyšící získala Praha 10 Zlatý erb

14. března 2018 v 19:34

Městská část Praha 10 každoročně získává ocenění v soutěži Zlatý erb, v rámci které porota hodnotí nejlepší elektronické služby krajů, měst a obcí. Desátá městská část letos získala dvojí ocenění – v kategorii „nejlepší elektronická služba“ si odnáší dokonce první místo, a to díky projektu pro...

Další články
Nahoru