dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Metropole vypracuje koncepci obnovy sídlišť
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Metropole vypracuje koncepci obnovy sídlišť

Praha si chce nechat vypracovat studii revitalizace pražských sídlišť. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Jako pilotní projekt bude přichystána oprava vnitrobloku ve Vybíralově ulici v Praze 14. Koncept revitalizace sídlišť by měl být hotov do konce února příštího roku.

„Vnitroblok Vybíralova na Černém Mostě je první projekt, jímž se Praha pouští do obnovy veřejných prostranství na sídlištích, kde jsou nejzanedbanější. Do projektu budou navíc zapojeni místní. Následovat budou další lokality," uvedl náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ).

Pilotní projekt bude mít formu akčního výzkumu, tedy bude prověřovat obecné teze a východiska přímo v terénu společně s obyvateli. Hlavním výstupem pilotního projektu bude plán revitalizace vnitrobloku Vybíralova, který bude zahrnovat soubor jednotlivých opatření, a to jak úprav prostředí, tak například návrh časového a finančního rozvržení projektu.

Vnitroblok Vybíralova byl vybrán proto, že v sobě koncentruje většinu typických vlastností sídlištní zástavby. „Zelené plochy, chodníky a okolí domů jsou špatně udržované, prostor vnitrobloku je nepřirozeně rozdělen fyzickými i mentálními bariérami, zatímco celý vnitroblok nedostatečně navazuje na zbytek sídliště," píše se v materiálu pro radu.

Po dokončení pilotního projektu nechá město vypracovat celkový koncept revitalizace všech sídlišť, který bude obsahovat metodické pokyny nutné pro plánované obnovy. Do jeho tvorby by měly být zapojeny jednotlivé radnice i obyvatelé. Cílem materiálu pak je kromě obnovy veřejných prostranství také „rozšíření nabídky volnočasových aktivit, zvýšení ekonomického potenciálu a oživení občanského života".

V Praze jsou desítky sídlišť, v nichž žije několik set tisíc obyvatel. Za největší je považováno Jižní Město, kde bydlí zhruba 80 000 lidí. Nejvíce sídlišť bylo postaveno v 60. až 80. letech.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru