dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - oblacno
11°C
Metropole vede v zaměstnávání lidí nad padesátku. Starší Pražané nechtějí do penze
Ilustrační foto: sxc.hu

Metropole vede v zaměstnávání lidí nad padesátku. Starší Pražané nechtějí do penze

V Praze žije mnoho lidí starších padesáti let a je zde mnoho úřadů. I proto je na tom hlavní město nejlíp ze všech regionů, co se týče zaměstnanosti lidí, kterým je mezi padesátkou a 64 lety. Ve srovnání s Moravskoslezským krajem se starší Pražané cítí za svou práci lépe ohodnoceni i uznáni. Mnohem méně chtějí odejít do penze a přestat pracovat.

Jelikož je Praha spojena s oblastí služeb a patří k regionům, kde žije hodně starších lidí, je na tom se zaměstnaností lidí ve věku od 50 do 64 let nejlépe ze všech regionů České republiky.

„Lidé ve věkové kategorii 50 plus pracují v Praze více ve službách než v manuálním prostředí. Proto je pro ně hledání práce a uplatnění jednodušší,“ uvedla pro Pražský patriot Jana Hamanová, ředitelka výzkumu společnosti SC&C, který se věnoval překážkám a výzvám v zaměstnávání právě osob starších padesáti let. V rámci projektu SHARE ho nechala vypracovat organizace Alternativa 50+.

„Demograficky je Praha jeden z nejstarších regionů, není to region plný mladých lidí, i když by se to tak mohlo zdát, protože se sem stěhují absolventi i z jiných krajů,“ dodala. Starousedlíci, kteří v hlavním městě žijí po celý život, jsou podle Hamanové výrazně starší než v jiných regionech České republiky.

Pražané hodnotí práci jako méně fyzicky náročnou

V Praze je vyšší zastoupení lidí s vyšším vzděláním – podle Českého statistického úřadu žije v Praze 24 % vysokoškoláků. Kupříkladu v Moravskoslezském kraji jich je 10 %. Tam shánějí práci hůř – zvlášť po krachu mnoha továren.

Výzkum, který se uskutečnil loni v listopadu, se mimo jiné zabýval srovnáním těchto dvou krajů. Vyšlo z něj, že starší Pražané hodnotí svou práci jako méně fyzicky namáhavou. Pracujícím Pražanům na úřadech a v dalších administrativních pozicích se dostává více podpory a uznání. Jsou i více spokojeni s finanční odměnou za vynaložené úsilí.

Na otázku, zda by šli nejraději do penze, jak nejdříve by to bylo možné, když myslí na svůj současný pracovní poměr, odpovědělo ano jen 37 % starších Pražanů. Naopak ne odpovědělo 63 %. V Moravskoslezském kraji odpovědělo ano 46 %, ne 54 %.

„Lidé v Praze si uvědomují, že když půjdou do penze, bude jim něco chybět,“ uvedla Hamanová. Oproti tomu lidé v Moravskoslezském kraji vykonávají fyzicky namáhavější a méně finančně ohodnocenou práci, do důchodu se tudíž mnohdy vyloženě těší.

Málo pracovních míst na počet nezaměstnaných

Projektová manažerka Alternativy 50+ Nikola Šimandlová uvedla, že na počet nezaměstnaných je v ČR málo pracovních míst. České domácnosti mají navíc v nadprůměrné míře problém vyjít s příjmem. Starší ženy shánějí práci hůř než muži.

Řešením by byly například lepší podmínky pro tvorbu pracovních míst. Podle ředitelky organizace Alternativa 50+ Lindy Sokačové by mohl pomoci stát – tvorbou pracovních míst v oblasti péče. Vedoucí projektu SHARE v ČR Radim Boháček vidí řešení i ve zbourání byrokratických bariér pro tvorbu míst v soukromém sektoru.

Na dotaz serveru Pražský patriot Šimandlová uvedla, že by pomohlo i odstranění nemožnosti přivydělat si polovinu minimální mzdy a zároveň pobírat podporu v nezaměstnanosti, jak tomu bývalo v minulosti. Starší lidé by nemuseli ze zoufalství přecházet do sféry šedé ekonomiky.

V doporučeních vyplývajících z výsledků výzkumu se uvádí, že by pomohly i efektivnější programy celoživotního vzdělávání či navrácení povinnosti zaměstnavatelům hlásit volná pracovní místa Úřadům práce.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru