Dnes Neděle - polojasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Metropole uzavřela memorandum o spolupráci při přípravě stavby železničního spojení na letiště
Na ruzyňské letiště se zatím lze dostat jen autem nebo autobusem. Foto: Letiště Praha

Metropole uzavřela memorandum o spolupráci při přípravě stavby železničního spojení na letiště

Pražský primátor Zdeněk Hřib tento týden spolu s generálním ředitelem Správy železnic (SŽ) Jiřím Svobodou podepsali memorandum o spolupráci při přípravě veřejně prospěšné stavby Modernizace a novostavba trati Praha-Veleslavín – Praha-Letiště Václava Havla. V rámci dohody hlavní město vykoupí pozemky potřebné pro stavbu terminálu a záchytného parkoviště P+R na Dlouhé Míli. Část pozemků následně Praha využije i pro vybudování nové tramvajové trati.
podpis-memoranda-se-sz

Jiří Svoboda (vlevo) a Zdeněk Hřib při podpisu memoranda

„Naším cílem je co nejvíce urychlit přípravu roky plánované stavby kapacitní železniční trati na Letiště Václava Havla a do Kladna. Proto vítám tuto dohodu o spolupráci se Správou železnic. Děláme tak další krok k modernímu, rychlému a ekologickému spojení, které navíc pomůže výrazně ulevit přetížené automobilové dopravě ve městě,“ uvedl Hřib.

Středečním podpisem memoranda se hlavní město zavázalo zahájit jednání s cílem získat do svého vlastnictví pozemky v oblasti budoucího dopravního terminálu a záchytného parkoviště P+R na Dlouhé Míli v Praze 6, které budou součástí projektu železniční trati na letiště.

„V lokalitě je v plánu hned několik důležitých dopravních staveb. Zatímco Správa železnic bude investorem železniční trati, včetně terminálu a plošného parkoviště P+R pro přibližně 1050 aut, Praha zde na své náklady vybuduje dalších 950 parkovacích míst. Navíc tudy hlavní město plánuje vést i tramvajovou trať Dědinská – Terminál 3,“ sdělil náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Potřebné pozemky pro všechny zamýšlené projekty v oblasti Dlouhé Míle však dosud vlastní soukromí majitelé. Navíc SŽ jako investor projektu modernizace a novostavby železniční trati mezi Veleslavínem a Letištěm Václava Havla nemůže až do vydání územního rozhodnutí pozemky vykupovat.

Proto na základě podepsaného memoranda začne Praha v předstihu s jednotlivými výkupy a posléze část pozemků úplatně převede na SŽ.

„Modernizace trati Praha – Kladno s odbočkou na Letiště Václava Havla je jeden z nejrozsáhlejších infrastrukturních projektů v České republice, které připravujeme. Jeho realizace zařadí hlavní město i Kladno mezi moderní evropské aglomerace s železničním napojením letiště,“ uvedl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

Tento krok tak zrychlí nejen výstavbu dopravního terminálu a P+R na Dlouhé Míli, ale následně ulehčí i přípravu zbývajících investičních akcí, které už budou plně v režii města. V neposlední řadě bude Praha díky vlastnictví pozemků moci ovlivňovat v této oblasti i rozvoj další zástavby.

Hlavní město bude pozemky vykupovat na základě už hotových znaleckých posudků. Jejich aktuálnost bude případně upřesněna po zahájení jednání s vlastníky.

Rada hlavního města Prahy návrh memoranda schválila svým usnesením loni v listopadu. Dohoda se týká jednoho z úseků nového železničního spojení, které má v příštích letech propojit Masarykovo nádraží v centru Prahy a Kladno. Součástí je i odbočka na Letiště Václava Havla.


Ve čtvrtek v noci neprojedete Bubenečským tunelem

11. května 2021 v 18:24

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel od čtvrtka 13. května od 23 hodin do pátku 14. května do 5 hodin uzavřen.

Anketa k řešení dopravy a mobility v Praze 13

10. května 2021 v 19:17

Praha 13 se před časem obrátila na obyvatele a požádala o vyplnění krátkého dotazníku, týkajícího se pohybu po městské části, dopravy nebo parkování.

Tunelem Mrázovka neprojedete ze středy na čtvrtek v noci

10. května 2021 v 18:19

Z důvodu kontroly technologie a čištění kamer bude tunel Mrázovka od středy 12. května od 23 hodin do čtvrtka 13. května do 5 hodin uzavřen.

Most v ulici Za Černým mostem bude neprůjezdný

6. května 2021 v 15:07

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý18. května rekonstrukci mostu, který vede přes železniční trať a převádí ulici Za Černým mostem, která se dále napojuje přes komunikaci Cíglerova na Pražský okruh (Poděbradská/Chlumecká).

V noci ze čtvrtka na pátek neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

4. května 2021 ve 14:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny od čtvrtka 6. května od 23 hodin do pátku 7. května do 5 hodin.

V noci ze středy na čtvrtek neprojedete Strahovským tunelem

3. května 2021 ve 13:59

Z důvodu pravidelné údržby technologie a čištění kamer bude Strahovský tunelu od středy 5. května od 23 hodin do čtvrtka 6. května do 5 hodin uzavřen.

Další články
Nahoru