dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Pražská politika

Praha schválila prodloužení smluv na svoz odpadu za 1,6 miliardy

Pražští radní dnes odsouhlasili prodloužení smluv na svoz odpadu do poloviny roku 2016. Firmě Pražské služby a AVE.CZ město za služby zaplatí 1,6 miliardy korun bez DPH, uvedla ČTK. Prodloužení smluv podpořilo sedm z celkem 11 radních, čtyři z nich se při hlasování zdrželi.

Praha nyní připravuje rovněž desetiletý tendr na svoz odpadu za 12,8 miliardy korun bez DPH, záměr již schválili zastupitelé. Hlavní město má se svozem odpadu dlouhodobé problémy. Smlouva s Pražskými službami skončila před několika lety a město od té doby miliardové smlouvy opakovaně bez soutěže prodloužilo.

„Musím říci, že jsme se do této situace dostali díky nezodpovědnému přístupu bývalé rady. Ta odsouhlasila prodloužení kontraktu jen na tři měsíce, čímž nás dostala do časové tísně. Jednoduše se mohlo stát, že se v Praze od 1. února přestane svážet odpad. Se zajišťováním svozu odpadu však není možné experimentovat. Kontrakt jsme prodloužili o rok a půl a bude tedy dostatek času na otevřené výběrové řízení, aby proběhlo v souladu se zákonem a aby byl prostor na vypořádání případných připomínek,“ uvedla radní Jana Plamínková.

„Jde nám o vypsání skutečně transparentního, skutečně otevřeného výběrového řízení. Minulá rada na něm neměla zájem a právě proto na nás teď TOP 09 tak útočí a straší tím, že město přijde o Malešickou spalovnu, že zkrachují Pražské služby. Když mohli situaci řešit, místo vypsání tendru se snažili o zpětné odkoupení podílu v Pražských službách, které ale nezvládli. Pak se nás snažili dostat do časové tísně. Jejich kritika našeho řešení situace je neoprávněná,“ dodala radní Plamínková.


Další články
Nahoru