Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Metropole schválila 223 nových smluv pro restaurační zahrádky v historickém centru
Restaurační zahrádky na Staroměstském náměstí v letní sezoně. Foto: Tiia Monto / Wikimedia Commons

Metropole schválila 223 nových smluv pro restaurační zahrádky v historickém centru

Pražská rada schválila celkem 223 nových nájemních smluv za účelem provozu restauračních zahrádek na pozemcích v Pražské památkové rezervace. Jejich provozovatelé se podpisem smlouvy zavážou dodržovat Manuál pro restaurační zahrádky. Zároveň magistrát provedl druhé kolo kontrol dodržování smluvních podmínek u již dříve uzavřených 142 smluv. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Sada schválených smluv se týká katastrů Staré Město, Nové Město, Malá Strana, Hradčany, Josefov a Vyšehrad. Důvodem pro uzavření nových smluv je dlouhodobá snaha města kultivovat své historické centrum, očistit jej od nánosů vizuálního smogu a lépe zprůchodnit některé turisticky vytížené trasy. 

Manuál například zakazuje v některých místech markýzy, které nejsou součástí architektonického řešení parteru budovy, zbytné podesty, masivní ohrazení, tahání kabelů z vnitřních provozoven či prvky typu výčepní a chladící pulty, grily, pokladny, reproduktory, televizní obrazovky a koberce.  

„Od příští sezony by měly tyto restaurační zahrádky v lokalitách Pražské památkové rezervace splňovat náležitosti radou dříve schváleného manuálu a koncepce. Místní ani turisté o svá oblíbená místa k posezení nepřijdou, ta ale budou lépe zapadat do svého okolí, nikoli jej narušovat. Věřím, že provozovatelé nové smlouvy podepíšou a od příštího roku uvidíme v centru Prahy významnou změnu k lepšímu. Dodržování manuálu budeme důsledně vymáhat skrze kontroly, protože pravidla musejí platit po všechny. Letos proběhla již dvě kola kontrol a provozovatelům, kteří pravidla i přes předchozí výtky nedodržují, brzy město vyčíslí smluvní pokuty,“ řekl k novým nájemním smlouvám radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).   

Praha letos již podruhé plošně zkontrolovala dodržování smluvních podmínek u nově uzavřených smluv. Ze 142 kontrolovaných provozoven nebyla nalezena žádná pochybení u 80 provozovatelů – to je zlepšení od prvního kola kontrol, kdy ze 125 zahrádek pouze 46 neporušovalo žádnou smluvní podmínku. U zbývajících bylo nalezeno celkem 123 pochybení, což je však pokles o více jak 38 procent oproti předchozí kontrole (téměř 200 pochybení). 

Mezi nejčastější problémy patří zakázané prvky mobiliáře (například skříňky, chladící boxy, pokladny – v 18 případech), porušení zákazů kabelů (v 15 případech), přesáhnutí povolené výměry zahrádky (v 10 případech) či nedodržená šířka průchodu na ulici (v 10 případech).  

„Pravidla mají platit pro všechny – po prvním kole kontrol jsme ze vstřícnosti provozovatelům zasílali výtky bez uplatnění nároků na smluvní pokuty, nyní již ale jejich uhrazení budeme požadovat, protože jde o přetrvávající pochybení a někteří provozovatelé očividně bez hrozby pokuty nápravu nezjednají. Jedno z nejzávažnějších pochybení je překročení zasmluvněné výměry předzahrádky, protože kvůli tomu unikají peníze nejen Praze za nájem, ale i městské části za místní poplatky, a provozovatel tak zneužívá neoprávněnou výhodu oproti své konkurenci,“ dodal Zábranský.  

Nové nájemní smlouvy jsou uzavírány na tři roky s možností prolongace na dobu neurčitou v případě, že ani jedna ze smluvních stran nebude chtít od smlouvy odstoupit. Výše nájemného pevně stanovená na metr čtvereční na den v závislosti na dané lokalitě se může snižovat či zvyšovat v případě dalších předem známých okolností, jako je bezplatné zpřístupnění toalety veřejnosti či naopak užívání zahrádky po 22. hodině. Na zařízení zahrádek je rovněž zakázáno provozovat reklamu. 


Autor: Hla

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Včera v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru