Dnes Pátek - obcasny-dest 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Metropole připraví vyjádření k dokumentaci EIA k další části Pražského okruhu
Pražský okruh funguje například na jihozápadě Prahy. Foto: archiv

Metropole připraví vyjádření k dokumentaci EIA k další části Pražského okruhu

Pražský magistrát připraví vyjádření k dokumentaci pro hodnocení vlivu na životní prostředí (EIA) plánovaného úseku vnějšího okruhu mezi Březiněvsí a Satalicemi, kterou tento týden zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). ČTK to řekl náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Předložená dokumentace navrhuje dvě varianty stavby, a to zahloubenou pod úroveň povrchu a tunelovou. Termín pro zaslání vyjádření je středa 20. prosince.

Hřib uvedl, že magistrát bude postupovat obdobně, jako letos v případě severozápadní části Pražského okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí. U té město ve vyjádření k dokumentaci EIA uvedlo, že se stavbou souhlasí, ale doporučilo řadu úprav projekt, například prodloužení tunelů, výsadbu izolační zeleně či omezení vlivu výstavby v okolí přírodně cenných lokalit.

Úsek na severovýchodním okraji Prahy mezi Březiněvsí a Satalicemi označovaný číslem 520 bude měřit asi 13,6 kilometru a propojí plánovaný úsek mezi Suchdolem a Březiněvsí s již existující částí okruhu mezi Satalicemi a Běchovicemi. Na trase má být pět mimoúrovňových křižovatek.

Dokumentaci pro EIA vypracovala pro ŘSD projekční firma Satra, podle které jsou vlivy na životní prostředí přijatelné v obou navrhovaných variantách. Jako základní variantu předkládá dokument zahloubení komunikace do terénu, kterou vyhodnotil jako „bez významných negativních vlivů".

Projektanti však z důvodu snížení vlivů na ovzduší i v této variantě navrhli doplnit tunel či alespoň zakrytí silnice v oblasti Vinoře. To by však přineslo i negativa, zejména v době stavby.

Druhá varianta počítá s vybudováním tří tunelových staveb – tunelu Třeboradice, tunelu Veleň a tunelu Vinoř. Vychází podle dokumentu z dlouhodobého hlediska z pohledu životního prostředí příznivěji, stavba tunelů by však zase přinesla větší zátěž v době výstavby, která by předpokládala dodržení opatření týkajících se například vytěžené zeminy. Ke snížení negativních vlivů dokument navrhnul optimalizaci tunelů z hlediska délky a dalších parametrů.

Vnější okruh kolem Prahy má po dokončení měřit asi 83 kilometrů, v současnosti je v provozu zhruba polovina. Na severu metropole chybí kromě úseku mezi Březiněvsí a Satalicemi ještě část mezi Ruzyní a Březiněvsí rozdělená do dvou úseků s číselným označením 518 a 519. Na jihu pak zbývá dokončit úsek mezi Běchovicemi a D1 označovaný číslem 511, jehož stavbu plánuje ŘSD zahájit příští rok.


Autor: ČTK

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru