dnes
Úterý - oblacno
21°C
zítra
Středa - prehanky-dest
24°C
pozítří
Čtvrtek - bourky
22°C
Metropole převzala dokončený kolektor u Hlávkova mostu. V nejhlubším místě je skoro 40 metrů pod zemí
Kolektor pod Vltavou u Hlávkova mostu. Foto: HMP

Metropole převzala dokončený kolektor u Hlávkova mostu. V nejhlubším místě je skoro 40 metrů pod zemí

Náměstek pražského primátora pro infrastrukturu Petr Hlubuček převzal včera dokončenou stavbu kolektoru vedoucího pod Vltavou u Hlávkova mostu. Nový ražený kolektor byl vybudován pod Vltavou v hloubce 28 až 38 metrů. Vede paralelně s osou mostu a spojuje dva již provozované kolektory na protilehlých březích Vltavy.

„Stavba je to až fascinující. Když si uvědomíme, v jak komplikovaném geologickém podloží se razilo, tak myslím, že byla odvedena skutečně velmi dobrá práce. A hlavně můžeme přeložit inženýrské sítě z konstrukce Hlávkova mostu a následně začít s jeho rekonstrukcí,“ řekl po prohlídce kolektoru náměstek primátora Petr Hlubuček.

Z geologického hlediska byla realizace nového kolektoru relativně komplikovaná a vyžadovala neustálý geotechnický monitoring po celou dobu stavby.

 „Kolektorovou síť může Praze závidět nejedna evropská metropole a jsem rád, že naše společnost se na budování této sítě významně podílela. Poslední přírůstek – Kolektor Hlávkův most – je toho důkazem. Náročnost jeho výstavby byla dána zejména tím, že pod Vltavou se nachází tři rozdílná geologická souvrství. Při ražbách novou rakouskou tunelovací metodou bylo proto třeba využít dvě odlišné technologie; zatímco v souvrství letenském bylo možno použít trhací práce, v souvrstvích vinickém a záhořanském se razilo pomocí skalní frézy,“ uvedl obchodní ředitel Subterra Jiří Tesař.   

Celková délka ražené části kolektoru je 414 metrů s plochou výrubu 23,2 m2. Na ostrově Štvanice byla vybudována i 100 metrů dlouhá hloubená větev. Přístup do kolektoru umožňují čtyři nové hloubené šachty o celkové hloubce 131 metrů. Dvě šachty jsou umístěny na Štvanici, na nábřeží Ludvíka Svobody a na holešovickém předmostí je po jedné šachtě. Součástí ražené části kolektoru jsou i dvě technické komory s plochou výrubu 72,38 m2. Dle očekávání byly velmi nepříznivé i hydrogeologické poměry při pracích pod dnem Vltavy v hloubce až 38 metrů. Týmy tunelářů se musely vypořádat s přítoky vody s vydatností 5 – 15 l/s.

 „Kolektor je kompletně vybaven ocelovými konstrukcemi umožňujícími pohyb osob, uložení inženýrských sítí a uložení prvků vlastního vybavení, které před přejímkou prošly komplexními zkouškami. Díky čidlům a rozvodům systému měření a regulace je možné monitorovat prostředí a technický stav kolektoru a následně ovládat jednotlivé prvky z centrálního dispečinku,“ popsal Pavel Kubasa, ředitel divize Dopravní stavby společnosti HOCHTIEF CZ.

Součástí díla je i systém ventilace vzduchu, rozvody elektrické energie, provozní telefon a osvětlení kolektoru. Pro vodorovnou dopravu nákladů slouží kolejová trať v hlavní trase a lehký montážní vozík, svislou dopravu osob a nákladu do podzemí zajišťuje šplhavý výtah. Vzhledem k tomu, že kolektor prochází pod dnem řeky Vltavy, je jeho důležitou součástí i systém odvodnění se dvěma výkonnými čerpadly a protipovodňová opatření.  

Stavba kolektoru byla zahájena v září 2016 a dokončena 6. prosince 2018. Cena stavby byla vyčíslena na 558,85 milionu korun bez DPH.

Praha je protkána sítí kolektorů, které v součtu dosahují délky přes 90 kilometrů. V podzemních chodbách proměnných rozměrů jsou uloženy všechny inženýrské sítě – elektrické vedení, plynovody nebo vodovody, které je zde možné snadno kontrolovat, udržovat a vyměňovat bez zásahu do povrchu ulice.

 


Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

Dnes v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

Dnes v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

Včera v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

31. května 2020 ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

28. května 2020 v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Další články
Nahoru