Dnes Úterý - zatazeno 18°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 22. 6. 2021
Svátek má Pavla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hlavní město navrhne poslancům úpravy daní souvisejících s bydlením
Ilustrační foto: archiv

Hlavní město navrhne poslancům úpravy daní souvisejících s bydlením

Pražský magistrát využije svou zákonodárnou iniciativu a předloží Poslanecké sněmovně návrh úprav daňového systému. Cílem je usnadnit lidem možnost pořídit si vlastní bydlení. Při nákupu bytů navrhuje město snížit sazbu DPH z 15 na 10 procent. Změny se týkají i daně z nabytí nemovitosti, daně z příjmu a zvýšení výnosu krajů a obcí z vybrané DPH. Návrh dnes jednomyslně schválili pražští zastupitelé.

Jednáním se zákonodárci o potřebných změnách byla zastupiteli pověřena radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (STAN), která návrh připravila. „Cílem návrhu je zvýšení dostupnosti bydlení snížením daňového zatížení všech nabyvatelů bytů už ve fázi samotné úhrady ceny, a to snížením sazby DPH u koupě a rekonstrukce nemovitosti z 15 na 10 procent,“ uvedla Marvanová.

V současnosti si stát na daních bere z průměrného bytu v Praze téměř jeden milion korun, což je příliš velká zátěž, která je jedním z faktorů nedostupnosti bydlení.

„Navrhujeme rozšířit osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí sloužících k bydlení na všechny fyzické osoby, které v danou dobu nemají jinou takovou nemovitost, a také na bytová družstva, pokud jejich členy jsou jen fyzické osoby splňující tutéž podmínku,“ vysvětlila radní Marvanová.

Iniciativu zastupitelstva vítá ODS, která ve Sněmovně dlouhodobě prosazuje zrušení daně z nabytí nemovitosti. „Je to nemorální daň, která pouze prodražuje bydlení a přispívá k už tak složité bytové situaci v naší zemi," uvedla předsedkyně klubu zastupitelů za ODS Alexandra Udženija.

V případě daně z příjmů navrhuje Praha snížení základu daně fyzických osob pro výpočet daně z příjmů o platby členů bytových družstev, kterými se tito členové podílejí na splácení úroků z úvěrů sjednaných bytovými družstvy na pořízení těchto bytů.

„Důvodem pro toto rozšíření je potřeba stanovit i v případech pořizování bydlení pro fyzické osoby ve formě družstevního bytu stejné podmínky, jaké má fyzická osoba při pořízení bytu přímo do svého vlastnictví. Tím také stát bude podporovat nejen vlastnické bydlení, ale také bydlení družstevní, které může být z povahy věci i levnější. Zrovnoprávnilo by se postavení lidí, kteří nejdou bydlet do vlastního“ sdělila Marvanová.  „Jsou to dílčí kroky, jak zlevnit bydlení a pro běžného Pražana by to znamenalo zlevnění o několik stovek tisíc korun," řekla k návrhům města radní.

Kromě snížení daní navrhuje Praha dále změnu rozpočtového určení výnosů některých daní územním samosprávným celkům. Stát podle Marvanové získává z nové výstavby na dani z přidané hodnoty desítky miliard korun ročně, finanční zátěž spojenou s novou výstavbou nicméně nesou kraje a obce.

Náklady spojené s výstavbou veřejné infrastruktury jsou tak často přenášeny na investora a z něj na kupujícího, což opět výstavbu bytů pro kupující prodražuje. Proto pražské zastupitelstvo navrhuje zvýšení podílu krajů a obcí na celostátním hrubém výnosu daně z přidané hodnoty, a to ze současných 32,5 na 35 procent.


Změny v zastupitelstvu Prahy 2, dva členové rezignovali

Dnes v 19:02

Členové zastupitelstva druhé městské části Ondřej Machů (ODS) a Otto Schwarz (Dvojka sobě) rezignovali na svůj mandát. Nahradili je Libor Zámečník(ODS) a Michal Tobrman (Dvojka sobě).

Happening na podporu městské zeleně

Dnes v 09:36

Piráti v pondělí ve Stromovce pořádali happening na podporu městské zeleně s názvem Svátek stromů. Akce byla zaměřena zejména na výsadbu stromů v městském prostředí v rámci Týdne pro klima.

Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

Dnes v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

Dnes v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Praha 1: Revitalizace ulice Na Poříčí a setkání nad mapou

Dnes v 05:08

V úterý 29. června od 18 hodin se v Galerii 1 koná veřejné + on-line „Setkání nad mapou“ k revitalizaci ulice Na Poříčí.

Další články
Nahoru