
Hlavní město navrhne poslancům úpravy daní souvisejících s bydlením
12. prosince 2019 21:43
Jednáním se zákonodárci o potřebných změnách byla zastupiteli pověřena radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (STAN), která návrh připravila. „Cílem návrhu je zvýšení dostupnosti bydlení snížením daňového zatížení všech nabyvatelů bytů už ve fázi samotné úhrady ceny, a to snížením sazby DPH u koupě a rekonstrukce nemovitosti z 15 na 10 procent,“ uvedla Marvanová.
V současnosti si stát na daních bere z průměrného bytu v Praze téměř jeden milion korun, což je příliš velká zátěž, která je jedním z faktorů nedostupnosti bydlení.
„Navrhujeme rozšířit osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí sloužících k bydlení na všechny fyzické osoby, které v danou dobu nemají jinou takovou nemovitost, a také na bytová družstva, pokud jejich členy jsou jen fyzické osoby splňující tutéž podmínku,“ vysvětlila radní Marvanová.
Iniciativu zastupitelstva vítá ODS, která ve Sněmovně dlouhodobě prosazuje zrušení daně z nabytí nemovitosti. „Je to nemorální daň, která pouze prodražuje bydlení a přispívá k už tak složité bytové situaci v naší zemi," uvedla předsedkyně klubu zastupitelů za ODS Alexandra Udženija.
V případě daně z příjmů navrhuje Praha snížení základu daně fyzických osob pro výpočet daně z příjmů o platby členů bytových družstev, kterými se tito členové podílejí na splácení úroků z úvěrů sjednaných bytovými družstvy na pořízení těchto bytů.
„Důvodem pro toto rozšíření je potřeba stanovit i v případech pořizování bydlení pro fyzické osoby ve formě družstevního bytu stejné podmínky, jaké má fyzická osoba při pořízení bytu přímo do svého vlastnictví. Tím také stát bude podporovat nejen vlastnické bydlení, ale také bydlení družstevní, které může být z povahy věci i levnější. Zrovnoprávnilo by se postavení lidí, kteří nejdou bydlet do vlastního“ sdělila Marvanová. „Jsou to dílčí kroky, jak zlevnit bydlení a pro běžného Pražana by to znamenalo zlevnění o několik stovek tisíc korun," řekla k návrhům města radní.Kromě snížení daní navrhuje Praha dále změnu rozpočtového určení výnosů některých daní územním samosprávným celkům. Stát podle Marvanové získává z nové výstavby na dani z přidané hodnoty desítky miliard korun ročně, finanční zátěž spojenou s novou výstavbou nicméně nesou kraje a obce.
Náklady spojené s výstavbou veřejné infrastruktury jsou tak často přenášeny na investora a z něj na kupujícího, což opět výstavbu bytů pro kupující prodražuje. Proto pražské zastupitelstvo navrhuje zvýšení podílu krajů a obcí na celostátním hrubém výnosu daně z přidané hodnoty, a to ze současných 32,5 na 35 procent.