dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Metropole přebírá kontrolu na nákupem vody pro Pražany, cena se upraví jen o inflaci
Ilustrační foto: archiv

Metropole přebírá kontrolu na nákupem vody pro Pražany, cena se upraví jen o inflaci

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) bude od 6. listopadu tohoto roku nakupovat vodu pro metropoli. Jednou z klíčových oblastí, kterou pocítí každý Pražan, je stabilizace cen a jejich udržení v rámci dnešní úrovně. Jinými slovy: ena vody v Praze pro rok 2014 upraví pouze o inflaci, což by mělo představovat maximálně pětiprocentní zdražení. Nyní stojí Pražany metr krychlový vody téměř 65 korun.

Voda pro Prahu

Do Prahy za rok přiteče 113 milionů metrů krychlových vody. Hlavní město odebírá největší část vody ze Želivky, a to 73% z celkového množství. Zbytek v poměru 16% a 11% přitéká z přírodní a umělé infiltrace v Káraného.

Kontrola nad nákupem pitné vody vyplývá z dnes podepsané smlouvy mezi PVS, Pražskými vodovody a kanalizacemi a společnostmi Želivská provozní a Vodárna Káraný. Tato historická změna se projeví i na cenách pro koncové odběratele v hlavním městě. Přesně 15 let po transformaci pražského vodohospodářství bude mít nákup pitné vody plně v rukách Hlavní město Praha.

Předanou vodu bude i nadále koncovým odběratelům distribuovat společnost Pražské vodovody a kanalizace. Jejich generální ředitel Petr Mrkos říká: „Vnímáme velmi pozitivně snahu Hlavního města Prahy o spolupráci a nově uzavřené smlouvy jsou pro nás příslibem stabilních vztahů do budoucna.“

Jednatelka společnosti Želivská provozní Jana Černá k tomu dodává: „Jako nový provozovatel, z pověření mateřské společnosti Úpravna vody Želivka, budeme při stanovení ceny vody zohledňovat nejen potřebu dostatečných finančních zdrojů na obnovu infrastrukturního majetku, ale i dopad na životní náklady koncových spotřebitelů.“

Pražská vodohospodářská společnost je vlastněná hlavním městem jako správce vodohospodářského majetku Prahy, který představuje účetní hodnotu přesahující 100 miliard korun. PVS je hlavním garantem obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury na území Hlavního města Prahy.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru