Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Metropole navýší finance do zvýšení bezpečnosti dopravního provozu
Ilustrační foto: archiv

Metropole navýší finance do zvýšení bezpečnosti dopravního provozu

Praha dá letos zhruba 100 milionů korun na opatření zvyšující bezpečnost na silnicích. Radní města totiž v pondělí schválili, že k původní částce 45 milionů korun přidají dalších 40 milionů. Další peníze byly podle náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) převedeny z minulého roku. Investice zahrnují například úpravy křižovatek a přechodů nebo zvýšení bezpečnosti chodců v okolí škol. Dřívější nižší rozpočtovou částku na bezpečnost provozu kritizovala opoziční Praha Sobě, která nyní ocenila její navýšení.

Pražští radní schválili navýšení finančních prostředků do zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Celkem se jedná o více než 97 milionů korun pro letošní rok. Připraveno je přes 140 investičních akcí, mezi které patří nejrůznější úpravy silnic, rekonstrukce křižovatek, zpomalovací prahy, osvětlení přechodů pro chodce či zlepšení cykloinfrastruktury.     

Finanční prostředky jsou určené na samostatné investiční projekty v rámci takzvaných Akcí pro BESIP. Letos v únoru pro tyto účely vyčlenilo pražské zastupitelstvo částku 45 milionů korun, k tomu již byly schváleny v radě převody z loňska ve výši zhruba 12 milionů korun. Rada nyní nechala tyto prostředky navýšit o dalších 40 milionů korun, celkem je to 97 milionů korun na zvýšení bezpečnosti v pražských ulicích.   

Vzniknou například další zpomalovací prahy či středové ostrůvky na přechodech, upravovat se budou křižovatky a přisvětlovat přechody pro chodce. Výběr lokalit vychází z požadavků městských částí, které vyhodnotil odbor dopravy pražského magistrátu společně s pracovní skupinou BESIP.   

„Investice do bezpečnostních opatření v pražských ulicích považujeme za mimořádně důležité. Věříme, že se nám v konečném důsledku vyplatí a snížíme tak počet dopravních nehod, zejména těch s fatálními následky. Realizovat se letos bude více jak 140 akcí na městských částech napříč celým městem,“ řekl Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora pro oblast dopravy. 

Realizaci stavebních akcí má na starost Technická správa komunikací hl. m. Prahy. Na seznamu je přes 140 investičních akcí, konkrétně jsou mezi většími například rekonstrukce Koněvovy ulice, rekonstrukce ulice Na Florenci, rekonstrukce Bubenského nábřeží, I. etapa revitalizace Karlova náměstí, revitalizace Vítězného náměstí, pěší cesta podél tratě oblasti Zlíchova, revitalizace Elsnicova náměstí, drážní promenáda či dílčí opatření v rámci rekonstrukce mostů Barrandovského, Libeňského a Hlávkova. Doprovodná dopravní opatření se připravují například i v ulici v Holešovičkách a u rampy Vychovatelna. Rozvíjet se budou také dětská dopravní hřiště. 

„Jde bezesporu o dobrý a přínosný krok, který obyvatelé Prahy pocítí ve zvýšení bezpečnosti na vozovkách na mnoha místech. Jsou věci, na kterých se nevyplatí šetřit, a bezpečnost dopravního provozu je jednou z těchto oblastí. Chceme město, které je bezpečné pro všechny – pro řidiče, cyklisty i pro chodce,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Podle policejních statistik zemřelo loni v metropoli při dopravních nehodách 17 lidí, nehod bylo celkem 17 510. Těžce zraněno bylo 196 lidí a lehce 1829. Z pohledu zavinění měli nejvíce smrtelných nehod na svědomí řidiči, a to 11. Jednu smrtelnou kolizi způsobil řidič nemotorového vozidla a pět chodci.


Autor: puc

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

Dnes v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

Dnes v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

Dnes v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

Včera ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

26. září 2023 v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Další články
Nahoru