Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 29°C
Středa 26. 6. 2024
Svátek má Adriana
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Metropole navýší finance do zvýšení bezpečnosti dopravního provozu
Ilustrační foto: archiv

Metropole navýší finance do zvýšení bezpečnosti dopravního provozu

Praha dá letos zhruba 100 milionů korun na opatření zvyšující bezpečnost na silnicích. Radní města totiž v pondělí schválili, že k původní částce 45 milionů korun přidají dalších 40 milionů. Další peníze byly podle náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) převedeny z minulého roku. Investice zahrnují například úpravy křižovatek a přechodů nebo zvýšení bezpečnosti chodců v okolí škol. Dřívější nižší rozpočtovou částku na bezpečnost provozu kritizovala opoziční Praha Sobě, která nyní ocenila její navýšení.

Pražští radní schválili navýšení finančních prostředků do zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Celkem se jedná o více než 97 milionů korun pro letošní rok. Připraveno je přes 140 investičních akcí, mezi které patří nejrůznější úpravy silnic, rekonstrukce křižovatek, zpomalovací prahy, osvětlení přechodů pro chodce či zlepšení cykloinfrastruktury.     

Finanční prostředky jsou určené na samostatné investiční projekty v rámci takzvaných Akcí pro BESIP. Letos v únoru pro tyto účely vyčlenilo pražské zastupitelstvo částku 45 milionů korun, k tomu již byly schváleny v radě převody z loňska ve výši zhruba 12 milionů korun. Rada nyní nechala tyto prostředky navýšit o dalších 40 milionů korun, celkem je to 97 milionů korun na zvýšení bezpečnosti v pražských ulicích.   

Vzniknou například další zpomalovací prahy či středové ostrůvky na přechodech, upravovat se budou křižovatky a přisvětlovat přechody pro chodce. Výběr lokalit vychází z požadavků městských částí, které vyhodnotil odbor dopravy pražského magistrátu společně s pracovní skupinou BESIP.   

„Investice do bezpečnostních opatření v pražských ulicích považujeme za mimořádně důležité. Věříme, že se nám v konečném důsledku vyplatí a snížíme tak počet dopravních nehod, zejména těch s fatálními následky. Realizovat se letos bude více jak 140 akcí na městských částech napříč celým městem,“ řekl Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora pro oblast dopravy. 

Realizaci stavebních akcí má na starost Technická správa komunikací hl. m. Prahy. Na seznamu je přes 140 investičních akcí, konkrétně jsou mezi většími například rekonstrukce Koněvovy ulice, rekonstrukce ulice Na Florenci, rekonstrukce Bubenského nábřeží, I. etapa revitalizace Karlova náměstí, revitalizace Vítězného náměstí, pěší cesta podél tratě oblasti Zlíchova, revitalizace Elsnicova náměstí, drážní promenáda či dílčí opatření v rámci rekonstrukce mostů Barrandovského, Libeňského a Hlávkova. Doprovodná dopravní opatření se připravují například i v ulici v Holešovičkách a u rampy Vychovatelna. Rozvíjet se budou také dětská dopravní hřiště. 

„Jde bezesporu o dobrý a přínosný krok, který obyvatelé Prahy pocítí ve zvýšení bezpečnosti na vozovkách na mnoha místech. Jsou věci, na kterých se nevyplatí šetřit, a bezpečnost dopravního provozu je jednou z těchto oblastí. Chceme město, které je bezpečné pro všechny – pro řidiče, cyklisty i pro chodce,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Podle policejních statistik zemřelo loni v metropoli při dopravních nehodách 17 lidí, nehod bylo celkem 17 510. Těžce zraněno bylo 196 lidí a lehce 1829. Z pohledu zavinění měli nejvíce smrtelných nehod na svědomí řidiči, a to 11. Jednu smrtelnou kolizi způsobil řidič nemotorového vozidla a pět chodci.


Autor: puc

Projekt Sportovní údolí Krč vzniká za účasti veřejnosti

Včera ve 13:22

Budoucí podoba, a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází...

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

24. června 2024 v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

24. června 2024 v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

23. června 2024 v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

23. června 2024 v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Další články
Nahoru