Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - oblacno 3°C
Úterý 25. 1. 2022
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Metropole hodlá i přes nesouhlas Prahy 1 prodloužit nájem centru Naděje U Bulhara
Denní centrum pro bezdomovce pod pražskou magistrálou. Foto: nadeje.cz

Metropole hodlá i přes nesouhlas Prahy 1 prodloužit nájem centru Naděje U Bulhara

Pražský magistrát plánuje i přes kritiku Prahy 1 prodloužit nájem dennímu centru pro lidi bez domova organizace Naděje vedle křižovatky U Bulhara. Novinářům to včera řekla radní Prahy pro sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě). Vedení Prahy 1 minulý týden vyzvalo, aby magistrát nájem neprodlužoval, centrum podle něj v roce 2007 vzniklo jako provizorní řešení. Johnová požadavek označila za krajně nešťastný.

Denní centrum se u křižovatky Bulhar pod magistrálou nachází od roku 2007, kdy muselo opustit středisko v sousední Bolzanově ulici. Hlavní město, kterému pozemky patří, se tehdy dohodlo s první a druhou městskou částí na memorandu, podle kterého mělo centrum v blízkosti hlavního nádraží zůstat do poloviny roku 2010. Vedení metropole se ale nepodařilo nalézt jiné umístění. Město od té doby nájemní smlouvu každý rok prodlužuje.

„Osobně budu dělat všechno pro to, aby ten pronájem samozřejmě byl prodloužen, protože to místo je strategické," řekla včera Johnová. Je podle ní přirozené, že atraktivní centrum města kromě obchodu a turistického ruchu přitahuje i lidi bez domova, kteří tam snáze seženou obživu.

Přístup Prahy 1 je podle ní „zastaralý, postavený na represích a vyhánění lidí z centra". Dodala, že první městská část dlouhodobě ani nemá žádnou koncepci pro pomoc osobám bez domova.

Nevábné okolí centra pod magistrálou by si podle radní zasloužilo větší úpravy, které jsou výhledově v plánu, ale zatím se je nepodařilo uskutečnit. Johnová dodala, že to je také důvodem, proč město prodlužuje smlouvu vždy pouze o rok.

Až se úpravy uskuteční, bude podle ní na čase přemýšlet i o vylepšení samotného centra a o pronájmu na delší časový úsek.

Praha 1 minulý týden magistrát vyzvala, aby nájem již neprodlužoval. Místostarosta městské části Petr Burgr (KDU-ČSL) připomněl, že podle původního memoranda mělo centrum zmizet v květnu roku 2010.

„Máme březen 2021 a vedení hlavního města se místo toho, aby konečně přišlo s řešením, snaží bez konzultace s Prahou 1 současný neúnosný stav v tichosti prodloužit. S tím zásadně nesouhlasíme," uvedl.

Dodal, že zvýšené množství osob bez domova v oblasti ulic U Bulhara, Bolzanova a Vrchlického sadů představuje hygienické a bezpečnostní riziko.

Denní centrum Naděje pod magistrálou poskytuje bezdomovcům oblečení, lékařské ošetření i možnost se umýt. Pokud klesají teploty výrazně pod nulu, funguje centrum i přes noc.


Autor: ČTK

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Další články
Nahoru