Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Metropole hodlá i přes nesouhlas Prahy 1 prodloužit nájem centru Naděje U Bulhara
Denní centrum pro bezdomovce pod pražskou magistrálou. Foto: nadeje.cz

Metropole hodlá i přes nesouhlas Prahy 1 prodloužit nájem centru Naděje U Bulhara

Pražský magistrát plánuje i přes kritiku Prahy 1 prodloužit nájem dennímu centru pro lidi bez domova organizace Naděje vedle křižovatky U Bulhara. Novinářům to včera řekla radní Prahy pro sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě). Vedení Prahy 1 minulý týden vyzvalo, aby magistrát nájem neprodlužoval, centrum podle něj v roce 2007 vzniklo jako provizorní řešení. Johnová požadavek označila za krajně nešťastný.

Denní centrum se u křižovatky Bulhar pod magistrálou nachází od roku 2007, kdy muselo opustit středisko v sousední Bolzanově ulici. Hlavní město, kterému pozemky patří, se tehdy dohodlo s první a druhou městskou částí na memorandu, podle kterého mělo centrum v blízkosti hlavního nádraží zůstat do poloviny roku 2010. Vedení metropole se ale nepodařilo nalézt jiné umístění. Město od té doby nájemní smlouvu každý rok prodlužuje.

„Osobně budu dělat všechno pro to, aby ten pronájem samozřejmě byl prodloužen, protože to místo je strategické," řekla včera Johnová. Je podle ní přirozené, že atraktivní centrum města kromě obchodu a turistického ruchu přitahuje i lidi bez domova, kteří tam snáze seženou obživu.

Přístup Prahy 1 je podle ní „zastaralý, postavený na represích a vyhánění lidí z centra". Dodala, že první městská část dlouhodobě ani nemá žádnou koncepci pro pomoc osobám bez domova.

Nevábné okolí centra pod magistrálou by si podle radní zasloužilo větší úpravy, které jsou výhledově v plánu, ale zatím se je nepodařilo uskutečnit. Johnová dodala, že to je také důvodem, proč město prodlužuje smlouvu vždy pouze o rok.

Až se úpravy uskuteční, bude podle ní na čase přemýšlet i o vylepšení samotného centra a o pronájmu na delší časový úsek.

Praha 1 minulý týden magistrát vyzvala, aby nájem již neprodlužoval. Místostarosta městské části Petr Burgr (KDU-ČSL) připomněl, že podle původního memoranda mělo centrum zmizet v květnu roku 2010.

„Máme březen 2021 a vedení hlavního města se místo toho, aby konečně přišlo s řešením, snaží bez konzultace s Prahou 1 současný neúnosný stav v tichosti prodloužit. S tím zásadně nesouhlasíme," uvedl.

Dodal, že zvýšené množství osob bez domova v oblasti ulic U Bulhara, Bolzanova a Vrchlického sadů představuje hygienické a bezpečnostní riziko.

Denní centrum Naděje pod magistrálou poskytuje bezdomovcům oblečení, lékařské ošetření i možnost se umýt. Pokud klesají teploty výrazně pod nulu, funguje centrum i přes noc.


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Včera v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru