dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Metropole dováží krev, ta od Pražanů nestačí
Darování krve na transfuzním oddělení Thomayerovy nemocnice v Krči. Foto: archiv

Metropole dováží krev, ta od Pražanů nestačí

Jakou máte krevní skupinu? A, B, AB nebo 0? Za klasifikaci skupin vděčíme neurologovi a psychiatrovi Janu Janskému, který se narodil přesně před 140 lety – 3. dubna 1873 v Praze. Na jeho počest dostávají dobrovolní dárci krve medaili. Praha si však s krví od těchto dárců nevystačí, transfuzní přípravky dováží.

Krevní skupiny sice objevil již v roce 1900 rakouský biolog a fyzik Karl Landsteiner. Popsal však jen tři. O sedm let později však Jan Janský popsal všechny čtyři skupiny v rámci výzkumu vztahu shlukování krve a duševních nemocí.

Zjistil, že tento vztah mezi srážlivostí krve a onemocněním neexistuje, nicméně jako vedlejší produkt svého bádání přinesl popis čtyř základních krevních skupin, kterým přiřadil římské číslice I., II., III., IV.

Pozitivní a negativní faktor

Jan Janský byl tedy prvním člověkem na světě, který popsal dělení lidské krve do čtyř základních typů. I když především v Americe byla v určování skupin přiznána priorita Janskému, celosvětově dostal přednost Landsteiner, který získal Nobelovu cenu a postupem času se vžilo jeho označení A, B, AB a 0.

Ve střední Evropě má podle odborníků zhruba 40 procent populace krevní skupinu A, 36 procent "nulku“, B má 18 procent lidí a zbytek má krevní skupinu AB. Nejčastější na celém světě je skupina 0.

Vedle systému krevních skupin určuje krevní typ ještě systém takzvaných Rh faktorů. Existuje Rh+ nebo Rh- . Většina lidí je Rh pozitivní.

Jan Janský byl velkým propagátorem dárcovství krve a na jeho počest se dobrovolným dárcům krve uděluje medaile Prof. MUDr. Jana Janského. Za 10 odběrů bronzová, za dvacet stříbrná a za 40 odběrů zlatá.

Již se stalo tradicí, že pro medaile předávají dárcům zástupci města v reprezentativních prostorech na magistrátu.

Praha potřebuje víc dárců

Kolik lidí v hlavním městě krev daruje? Ročně je v Praze provedeno zhruba 50 tisíc odběrů od 25 tisíc osob.

Spotřeba je asi o třetinu vyšší, takže asi třetinu transfuzních přípravků je třeba do Prahy přivést z jiných měst. Tento systém však dlouhodobě dobře funguje, nemocnice v České republice si vypomáhají.

Pokud by však v Praze bylo dárců krve více, bylo by to určitě lepší. Už jen proto, kdyby se v metropoli stala nějaká nepředvídatelná událost, například obrovská havárie, při které by potřebovaly nemocnice velké množství krve. I v takovém případě by se však podle lékařů cenná tekutina sehnala.

Nové dárce potřebují pražské transfuzní stanice především proto, aby nahradily ty, kteří z registru dárců odcházejí třeba ze zdravotních důvodů nebo kvůli věku.

Darovat krev mohou lidé od 18 do 65 let. Ženy mohou přijít na odběr čtyřikrát, muži pětkrát ročně.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru