Dnes Sobota - skorojasno 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Metropole dováží krev, ta od Pražanů nestačí
Darování krve na transfuzním oddělení Thomayerovy nemocnice v Krči. Foto: archiv

Metropole dováží krev, ta od Pražanů nestačí

Jakou máte krevní skupinu? A, B, AB nebo 0? Za klasifikaci skupin vděčíme neurologovi a psychiatrovi Janu Janskému, který se narodil přesně před 140 lety – 3. dubna 1873 v Praze. Na jeho počest dostávají dobrovolní dárci krve medaili. Praha si však s krví od těchto dárců nevystačí, transfuzní přípravky dováží.

Krevní skupiny sice objevil již v roce 1900 rakouský biolog a fyzik Karl Landsteiner. Popsal však jen tři. O sedm let později však Jan Janský popsal všechny čtyři skupiny v rámci výzkumu vztahu shlukování krve a duševních nemocí.

Zjistil, že tento vztah mezi srážlivostí krve a onemocněním neexistuje, nicméně jako vedlejší produkt svého bádání přinesl popis čtyř základních krevních skupin, kterým přiřadil římské číslice I., II., III., IV.

Pozitivní a negativní faktor

Jan Janský byl tedy prvním člověkem na světě, který popsal dělení lidské krve do čtyř základních typů. I když především v Americe byla v určování skupin přiznána priorita Janskému, celosvětově dostal přednost Landsteiner, který získal Nobelovu cenu a postupem času se vžilo jeho označení A, B, AB a 0.

Ve střední Evropě má podle odborníků zhruba 40 procent populace krevní skupinu A, 36 procent "nulku“, B má 18 procent lidí a zbytek má krevní skupinu AB. Nejčastější na celém světě je skupina 0.

Vedle systému krevních skupin určuje krevní typ ještě systém takzvaných Rh faktorů. Existuje Rh+ nebo Rh- . Většina lidí je Rh pozitivní.

Jan Janský byl velkým propagátorem dárcovství krve a na jeho počest se dobrovolným dárcům krve uděluje medaile Prof. MUDr. Jana Janského. Za 10 odběrů bronzová, za dvacet stříbrná a za 40 odběrů zlatá.

Již se stalo tradicí, že pro medaile předávají dárcům zástupci města v reprezentativních prostorech na magistrátu.

Praha potřebuje víc dárců

Kolik lidí v hlavním městě krev daruje? Ročně je v Praze provedeno zhruba 50 tisíc odběrů od 25 tisíc osob.

Spotřeba je asi o třetinu vyšší, takže asi třetinu transfuzních přípravků je třeba do Prahy přivést z jiných měst. Tento systém však dlouhodobě dobře funguje, nemocnice v České republice si vypomáhají.

Pokud by však v Praze bylo dárců krve více, bylo by to určitě lepší. Už jen proto, kdyby se v metropoli stala nějaká nepředvídatelná událost, například obrovská havárie, při které by potřebovaly nemocnice velké množství krve. I v takovém případě by se však podle lékařů cenná tekutina sehnala.

Nové dárce potřebují pražské transfuzní stanice především proto, aby nahradily ty, kteří z registru dárců odcházejí třeba ze zdravotních důvodů nebo kvůli věku.

Darovat krev mohou lidé od 18 do 65 let. Ženy mohou přijít na odběr čtyřikrát, muži pětkrát ročně.


Autor: Dalibor Kracík

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru