dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Metropole chce zřídit nová centra pro bezdomovce a hledá místo pro noclehárnu
V létě pospávají bezdomovci na lavičkách, když uhodí v zimě mrazy, nastává problém. Ilustrační foto: archiv

Metropole chce zřídit nová centra pro bezdomovce a hledá místo pro noclehárnu

Praha by chtěla, aby na území města vznikla dvě nová denní centra pro bezdomovce. Zároveň chce najít prostory pro novou noclehárnu, kde by lidé bez domova mohli v případě mrazů v zimě přespat.

Bezdomovcům v Praze kromě řady organizací pomáhá i městem zřizované Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) provozující například loď Hermes. V Praze žije několik tisíc bezdomovců, přesný počet není znám. „Obě centra by měla být schopna odbavit denně přibližně padesátku osob. Jednalo by se o denní centra," řekla radní Irena Ropková (ČSSD).

První by mělo být v Jinonicích v Klikaté ulici. Jeho vytvoření již podpořila radnice Prahy 5, naopak místní obyvatelé proti jeho zřízení sepisují petici a někteří protestovali i na červnovém jednání zastupitelstva Prahy 5. Podle radnice je ale místo vhodné tím, že v bezprostřední blízkosti není bytová zástavba. Kde by mohlo vzniknout druhé zamýšlené centrum, zatím není jasné. Magistrát pro něj zatím vytipovává nejvhodnější místo.

Praha chce rovněž zpracovat analýzu center pro bezdomovce a vytvořit jakousi mapu. „V některých městských částech je jich mnoho, v dalších žádné, je třeba je rozmístit podle potřeb," uvedla radní.

Vzniknout by mohla i nová zimní ubytovna, kam by se bezdomovci mohli na noc uchýlit v případě velkých mrazů. „CSSP má za úkol vytipovat vhodné prostory," řekla Ropková. Ubytovny by měly nahradit stanová městečka, která v minulosti nechala Praha při extrémních mrazech stavět – jedno bylo například v roce 2006 na Letné.

Po celé Praze je podle magistrátních stránek na 50 azylových domů, nocleháren a nízkoprahových denních center. V hlavním městě je i několik organizací, které se snaží lidem bez domova pomoci vrátit se do většinové společnosti.


Další krátké zprávy
Nahoru