dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Metropole chce zchladit rozpálené centrum výsadbou klimatizace
Ilustrační foto: archiv

Metropole chce zchladit rozpálené centrum výsadbou klimatizace

Magistrát začal dnes s Institutem plánování a rozvoje (IPR Praha) přípravu Strategie adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu. Zaměří se především na udržitelné hospodaření s vodou, „zazeleňování“ ulic nebo vytváření ekologicky šetrných staveb.

Tepelný ostrov představuje specificky městský problém. Města totiž produkují velké množství tepla, které zastavěné plochy pohlcují a akumulují. Asfalt a beton přitom srážkovou hmotu neumí pojmout a v centru je tedy výrazně tepleji než na okraji.

„Potřebujeme stromy a keře – jsou přírodní klimatizací města,“ podotýká ředitel IPR Praha Petr Hlaváček. Vegetace podle něj může růst na fasádách domů, parkovištích či v pásech podél silnic. „Uliční stromořadí, zelené vnitrobloky, střechy a fasády vlivem vypařování snižují teplotu okolí a vytvářejí příjemnější prostředí,“ dodává. Důležité jsou také vodní plochy a vodní prvky, jako  třeba fontány. Ty pomáhají snižovat teplotu ve městě.

Mnoho konkrétních opatření pro zavedení zelené infrastruktury bylo již zahrnuto do nového Strategického plánu Prahy. Další opatření, která mohou zmírnit dopady vlny veder, přívalových dešťů a déletrvajícího sucha, budou obsažena v připravované Strategii adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu.


Další články
Nahoru