Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Metropole bude jednat se stavebním úřadem Prahy 8 o Kasárnách Karlín
Kulturně-společenské centrum pod názvem Kasárna Karlín fungovalo od roku 2017. Foto: archiv

Metropole bude jednat se stavebním úřadem Prahy 8 o Kasárnách Karlín

Vedení hlavního města bude jednat se stavebním úřadem Prahy 8 o možnostech znovuotevření kulturně-společenského centra Kasárna Karlín. Cílem jednání bude najít, v jakém režimu by mohlo centrum opět fungovat. ČTK to řekl pražský radní Adam Zábranský (Piráti).

Úřad zakázal činnost centra, protože podle něj využívalo prostory a vybudovalo stavby, které nejsou zkolaudovány. Provoz neodpovídá ani územnímu plánu, který by měla Praha ještě letos změnit.

S radnicí Prahy 8 a s úřadem budou jednat rovněž provozovatelé centra. Organizátoři v kasárnách pořádali promítání filmů, koncerty a v provozu měli i bar, kavárnu nebo saunu.

Vlastníkem budovy je od letošního ledna hlavní město, které ji získalo v rámci směny majetku se státem. Letos v dubnu město rozhodlo, že si nechá udělat analýzu dalšího rozvoje památkově chráněných kasáren.

„Situaci musí primárně řešit provozovatel se stavebním úřadem, protože zákaz provozování staveb, vydal stavební úřad Prahy 8. Nicméně zkusíme prověřit, jestli jsou nějaké možnosti ještě před změnou územního plánu v nějakém režimu to tam otevřít. Se stavebním odborem budeme řešit, jaké jsou nyní možnosti, reálně v tuto chvíli ale nevím, jaké to jsou," řekl Zábranský. „Paradoxní je, že tento projekt má politickou podporu na úrovni magistrátu a, co jsem slyšel, na úrovni vedení městské části," dodal.

Z dosavadních zjištění města ale podle něho plyne, že možných řešení zřejmě příliš mnoho není. „Největší oříšek, kromě památkářů, zřejmě bude soulad s územním plánem, protože podle něj je areál ve funkční ploše pro armádu a bezpečnost," řekl Zábranský. Změnu územního plánu řeší od roku 2021, kdy zastupitelé schválili podnět změny územního plánu. „Podle informací, které mám, bude změna ještě asi půl roku trvat," řekl radní.

Kasárna jsou v současné době zavřená. Nepovolené stavby jsou podle radního prakticky všechny, které v kasárnách vznikly, tedy mimo jiné kavárna, sauna, kulturní sál nebo bary.

Město převzalo kasárna od státu letos v lednu, avšak většina staveb byla vybudována ještě v době, kdy patřila kasárna státu. Budovu převzalo město i s výpůjční smlouvou s provozovateli centra.

Vedení Prahy si podle Zábranského stojí za tím, že centrum má v kasárnách zůstat.

„Jsem rád, že to provozovatelé tehdy vydupali ze země, myslím, že je to veřejně prospěšné, ale problém je, že to je ´punkový´ provoz," dodal Zábranský.

Kulturně-společenské centrum pod názvem Kasárna Karlín se poprvé otevřelo veřejnosti v červnu 2017. Na nádvoří budovy organizátoři vybudovali letní kino, pořádají zde koncerty a lidé si mohou dát občerstvení v některém z barů či kavárně. Spolek vybudoval také saunu nebo hřiště na plážový volejbal.

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Budova je od roku 1958 památkově chráněná. Stát se v minulosti snažil areál opakovaně prodat, ale bez úspěchu.


Autor: ČTK

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru