Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Metro se už nevrátí k provozu do půlnoci, jako před pandemií nebude ani noční MHD
Cestující musí mít ve veřejné dopravě respirátor či nanoroušku. Ilustrační foto: archiv

Metro se už nevrátí k provozu do půlnoci, jako před pandemií nebude ani noční MHD

Pražská MHD se postupně vrací do normálu. Metropole prodlouží provoz metra i spojů návazné denní povrchové dopravy, vrátí noční tramvajovou linku 99. Nicméně na návrat odjezdu posledních souprav až kolem půlnoci mohou asi cestující už zapomenout, stejně tak na četnost noční dopravy, na kterou mohli být zvyklí před pandemií covidu-19.

Po již realizovaném posílení provozu metra během všedních dnů se od 30. dubna vrátí noční tramvajová linka 99, zkrátí se intervaly na nočních autobusových linkách 912, 913, 916 a linka 906 se vrátí do původní trasy na Skalku.

Od 10. května pak Praha prodlouží provoz metra o půl hodiny (poslední odjezdy z konečných stanic po 23. hodině) a na poslední spoje metra budou opět navázány linky denních tramvají a autobusů včetně příměstské dopravy.

Poptávka po přepravě v MHD i počet přepravených cestujících postupně v pražské MHD rostou. Nejpřesněji to ukazují údaje z automatických sčítacích zařízení z metra. Tento týden pražskou podzemku denně využilo v průměru 487 tisíc cestujících, přičemž 21. dubna, poprvé od zavedení lockdownu a omezení pohybu mezi okresy metro přepravilo více než půl milionu pasažérů, konkrétně téměř 504 tisíc.

Obdobný nárůst lze vysledovat i v autobusové a tramvajové dopravě. Zatímco tramvajové spoje na začátku letošního března využívalo v průměru zhruba 428 tisíc cestujících denně, což je 36 až 37 procent oproti běžnému stavu před pandemií, v těchto dnech je to v průměru téměř 490 tisíc cestujících, což představuje nárůst o zhruba 15 procent.

Autobusové spoje v průběhu prvního březnového týdne využívalo denně v průměru 377 tisíc cestujících, v současnosti to je o pracovních dnech v průměru 486 tisíc. To je nárůst o bezmála třetinu.

Jaké změny tedy cestující čekají? Od pátku 30. dubna bude obnoven provoz noční tramvajové linky 99 v trase Sídliště Řepy – Nádraží Hostivař. Noční autobusová linka 906 bude opět prodloužena o úsek Mokrá – Skalka.

Dojde ke zkrácení intervalů nočních autobusových linek 912 z 60 na 30 minut, 913 ze 120 na 60 minut a 916 ze 120 na 60 minut. Na linku 909 budou opět nasazeny kloubové autobusy.

Další změny začnou platit od pondělí 10. května. Provoz metra bude prodloužen o půl hodiny, poslední odjezdy z konečných stanic budou kolem třiadvacáté hodiny, poslední příjezdy na konečné stanice v rozmezí 23:30 až 23:40 hodin.

I když by se podle plánů, které však může překazit případná další vlna pandemie covidu, měla od začátku září vrátit pražská MHD do situace blízké době před covidem, s dalším prodloužením provozu metra se nepočítá. Pokud bude tedy poslední souprava nastálo vyjíždět z konečné hodinu před půlnocí, bude to zkrácení provozu o hodinu.

I přes současné posílení by se výhledově ani noční veřejná doprava již neměla vracet do běžného stavu před pandemií.

Změny však nejsou vyloučeny. „Další úpravy jízdních řádů Pražské integrované dopravy budou realizovány v návaznosti na další vývoj poptávky i vládních protiepidemických opatření,“ uvedl Filip Drápal, tiskový mluvčí organizace Ropid, která plánuje MHD v metropoli.


Most v ulici Za Černým mostem bude neprůjezdný

6. května 2021 v 15:07

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý18. května rekonstrukci mostu, který vede přes železniční trať a převádí ulici Za Černým mostem, která se dále napojuje přes komunikaci Cíglerova na Pražský okruh (Poděbradská/Chlumecká).

V noci ze čtvrtka na pátek neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

4. května 2021 ve 14:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny od čtvrtka 6. května od 23 hodin do pátku 7. května do 5 hodin.

V noci ze středy na čtvrtek neprojedete Strahovským tunelem

3. května 2021 ve 13:59

Z důvodu pravidelné údržby technologie a čištění kamer bude Strahovský tunelu od středy 5. května od 23 hodin do čtvrtka 6. května do 5 hodin uzavřen.

Patočkovu ve směru do centra uzavřou opravy

1. května 2021 v 09:03

Technická správa komunikací (TSK) zahájí 10. května souvislou údržbu ulice Patočkova ve směru do centra, v úseku ulic Bělohorská a Pod Královkou.

Pro nový tunel do Berouna hledá Správa železnic zpracovatele dokumentace

29. dubna 2021 ve 12:42

Správa železnic vyhlásila opakované výběrové řízení na zhotovení aktualizace dokumentace pro územní řízení stavby nové trati mezi Prahou-Smíchovem a Berounem. Její součástí bude přibližně 24 kilometrů dlouhý tunel.

Praha 9: Nově otevřené parkoviště pro rezidenty

27. dubna 2021 v 11:35

Od úterý 27. dubna je řidičům k dispozici rezidentské parkoviště za Poliklinikou Prosek.

Další články
Nahoru