dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Metro mění názvy. Vrátí se Leninova?
Ze stanice Motol se stane Nemocnice Motol. Vizualizace: www.metroweb.cz

Metro mění názvy. Vrátí se Leninova?

Vedení města rozhodlo o změně názvu některých stanic metra. Začnou se znovu užívat pojmenování z dob socialismu? Určitě ne! Jen dvě stanice prodlužovaného „áčka“ dostanou nové, logičtější názvy. O změnách dnes rozhodli pražští radní. 

Když se před třemi lety začínalo metro z Dejvic razit, počítalo se pro prodloužení trasy A s pracovními názvy stanic Červený vrch, Veleslavín a Petřiny a Motol. Loni však došlo k prvním změnám. Odborníci navrhovali přejmenování Červeného vrchu na stanici Horoměřická.

Městu se zdály stávající názvy stanic moc dlouhé a tak navrhlo jednoslovná pojmenování: Bořislavka, Veleslavín, Petřiny a Motol. To se však zase nelíbilo místopisné komisi. 

Navrhla názvy, které podle ní budou více odpovídat reálné poloze stanic. Až příští rok začnou cestující využívat čtyři nové stanice, budou se jmenovat: Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.

Poslední změny?

Název Nádraží Veleslavín je podle odborníků vhodnější především proto, že blízko stanice je železniční stanice a uvažuje se zde také o autobusovém terminálu. Především přespolním se tak ulehčí orientace v pražské MHD. 

Nové pojmenování pro konečnou stanici – Nemocnice Motol – je vhodnější především proto, že přímo z ní bude možné projít do areálu nemocnice. Za dnes schválený název už delší dobu lobbovala pátá městská část.

Odborníkům se od počátku moc nelíbil název Bořislavka, ale město si nakonec prosadilo svou. Naopak na názvu stanice Petřiny panovala od počátku všeobecná shoda.

„Uvidíme, jestli jde o konečné rozhodnutí, nebo zda se ještě nějakých změn názvů dočkáme. Ale upřímně, je úplně jedno, jak se metro jmenuje. Hlavně aby už jezdilo a město kvůli stavbě nepřišlo na buben,“ směje se úřednice Jana Hlaváčková z Petřin. 

Radní slibují, že tentokrát jde o definitivní rozhodnutí.Další články
Nahoru