dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Metro bude jezdit o víkendech do dvou v noci, láká voliče trojkoalice. Předvolební slibotechna?
Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Metro bude jezdit o víkendech do dvou v noci, láká voliče trojkoalice. Předvolební slibotechna?

Koalice zelených, KDU-ČSL a Starostů v předvolební kampani voličům v Praze slibuje, že zavede noční provoz metra o víkendech. Metro by mělo jezdit v noci na sobotu a na neděli do dvou hodin po půlnoci, řekl lídr kandidátky Petr Štěpánek (SZ).

Podle přepravních průzkumů prováděných na podzim 2011 (tedy v období obecně zvýšené poptávky po dopravě) se počet přepravených cestujících v rámci prodlouženého provozu metra a návazné dopravy pohyboval v rozmezí 8000 až 10 000 cestujících za noc, přičemž nabídka činí zhruba 110 000 míst.

Zdroj: MHMP

Provoz metra v současnosti končí krátce po půlnoci. Podobné opatření tu již v minulosti bylo. Před komunálními volbami prodloužil v září 2010 magistrát provoz metra ve stejných dnech přibližně o hodinu. V září 2012 byl z ekonomických důvodů provoz opět zkrácen.

Rozšířením provozní doby metra by dopravnímu podniku, který se potýká s finančními potížemi, dál vzrostly náklady. Praha přitom každý rok z rozpočtu posílá podniku, který je největší městskou společností v ČR, kolem 11 miliard korun. Ani to ale nestačí. Řadu měsíců se proto mluví o zdražování jízdného, ze kterého má podnik ročně zhruba čtyři miliardy. Současná politická reprezentace se ale dosud k nepopulárnímu kroku neodhodlala.

Trojkoalice si od rozšíření provozu metra slibuje větší komfort pro Pražany a úbytek nehod pod vlivem alkoholu. Podle předsedy pražských lidovců Jana Wolfa, který na kandidátce stojí na druhém místě, je nutné zjednodušit a zpřehlednit tarify MHD. Opatření budou stát desítky milionů korun. Trojkoalice bude prosazovat také zavedení takzvané rodinné jízdenky. Lidé na rodičovské by měli jízdné zdarma.

„Dopravní podnik plýtvá penězi," uvedla šéfka Starostů a nezávislých (STAN) a starostka Slivence Jana Plamínká, třetí na kandidátce. „Nemáme k dispozici smlouvy, ale i z veřejných zdrojů je vidět, že dopravní podnik nefunguje v úsporném a optimálním režimu. Pokud se to změní, tyto peníze se dají najít," doplnila.

Volebními prioritami koalice bude dále územní plán, politika vstřícná k rodinám ve školství a sociální péče. Koalice doufá, že ve volbách získá 20 až 30 procent hlasů. Praze v současnosti vládne TOP 09 s podporou ČSSD.


Další články
Nahoru