Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Metr krychlový vody zdraží Pražanům v příštím roce o šest korun
Ilustrační foto: archiv

Metr krychlový vody zdraží Pražanům v příštím roce o šest korun

Platby Pražanů za vodu v příštím roce meziročně vzrostou o šest procent na 107,72 Kč za metr krychlový. Vyšší meziroční nárůst bude u stočného. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. S šestiprocentním zvýšením ceny počítá podle svého mluvčího Tomáše Mrázka rovněž firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která definitivní sazbu nyní vypočítává. Zdražení kritizují opoziční zastupitelé.

Pro obyvatele metropole to znamená, že měsíčně jim voda zdraží asi o 21 korun na osobu, což představuje 252 korun za osobu za rok. Větší nárůst ceny se podle dokumentu promítne do stočného, které vzroste o 10,7 procenta na 51,84 koruny za metr krychlový. V případě vodného bude cena vyšší o dvě procenta a lidé zaplatí za metr krychlový 55,88 koruny.

Přesná částka, o kterou vodné a stočné podraží, se ale může ještě změnit. „V tuto chvíli se dodělávají kalkulace, předpokládáme, že zvýšení ceny bude okolo šesti procent. Definitivní číslo bychom měli mít v příštím týdnu," řekl mluvčí PVK Mrázek.

Podle materiálu schváleného radními je zdražení způsobeno mj. zdražením dodávané vody z Želivky a Káraného, růstem provozních nákladů Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) o nově vybudovanou infrastrukturu nebo růst nákladů na opravy.

Zdražení se nelíbí opozici. „Jako pražští zastupitelé hnutí ANO považujeme toto rozhodnutí za neúměrné finanční zatížení Pražanů. Zvláště v situaci, kdy na ně dopadá nejen další zdražování z dílny koalice, ale i vysoká inflace, ceny energií, potravin a dalšího," uvedl předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop. Upozornil rovněž na to, že se cena zvýší navzdory tomu, že od 1. května 2020 je snížena sazba DPH u vodného a stočného z 15 na deset procent.

Distribuci vody má v Praze na starosti PVK, která má do roku 2028 pronajatu vodovodní síť od městské firmy PVS. Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým potom hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem.

 


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

Včera v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru