Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Metr krychlový vody zdraží Pražanům v příštím roce o šest korun
Ilustrační foto: archiv

Metr krychlový vody zdraží Pražanům v příštím roce o šest korun

Platby Pražanů za vodu v příštím roce meziročně vzrostou o šest procent na 107,72 Kč za metr krychlový. Vyšší meziroční nárůst bude u stočného. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. S šestiprocentním zvýšením ceny počítá podle svého mluvčího Tomáše Mrázka rovněž firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která definitivní sazbu nyní vypočítává. Zdražení kritizují opoziční zastupitelé.

Pro obyvatele metropole to znamená, že měsíčně jim voda zdraží asi o 21 korun na osobu, což představuje 252 korun za osobu za rok. Větší nárůst ceny se podle dokumentu promítne do stočného, které vzroste o 10,7 procenta na 51,84 koruny za metr krychlový. V případě vodného bude cena vyšší o dvě procenta a lidé zaplatí za metr krychlový 55,88 koruny.

Přesná částka, o kterou vodné a stočné podraží, se ale může ještě změnit. „V tuto chvíli se dodělávají kalkulace, předpokládáme, že zvýšení ceny bude okolo šesti procent. Definitivní číslo bychom měli mít v příštím týdnu," řekl mluvčí PVK Mrázek.

Podle materiálu schváleného radními je zdražení způsobeno mj. zdražením dodávané vody z Želivky a Káraného, růstem provozních nákladů Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) o nově vybudovanou infrastrukturu nebo růst nákladů na opravy.

Zdražení se nelíbí opozici. „Jako pražští zastupitelé hnutí ANO považujeme toto rozhodnutí za neúměrné finanční zatížení Pražanů. Zvláště v situaci, kdy na ně dopadá nejen další zdražování z dílny koalice, ale i vysoká inflace, ceny energií, potravin a dalšího," uvedl předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop. Upozornil rovněž na to, že se cena zvýší navzdory tomu, že od 1. května 2020 je snížena sazba DPH u vodného a stočného z 15 na deset procent.

Distribuci vody má v Praze na starosti PVK, která má do roku 2028 pronajatu vodovodní síť od městské firmy PVS. Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým potom hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem.

 


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru