Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - bourky 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Metr krychlový vody zdraží Pražanům v příštím roce o šest korun
Ilustrační foto: archiv

Metr krychlový vody zdraží Pražanům v příštím roce o šest korun

Platby Pražanů za vodu v příštím roce meziročně vzrostou o šest procent na 107,72 Kč za metr krychlový. Vyšší meziroční nárůst bude u stočného. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. S šestiprocentním zvýšením ceny počítá podle svého mluvčího Tomáše Mrázka rovněž firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která definitivní sazbu nyní vypočítává. Zdražení kritizují opoziční zastupitelé.

Pro obyvatele metropole to znamená, že měsíčně jim voda zdraží asi o 21 korun na osobu, což představuje 252 korun za osobu za rok. Větší nárůst ceny se podle dokumentu promítne do stočného, které vzroste o 10,7 procenta na 51,84 koruny za metr krychlový. V případě vodného bude cena vyšší o dvě procenta a lidé zaplatí za metr krychlový 55,88 koruny.

Přesná částka, o kterou vodné a stočné podraží, se ale může ještě změnit. „V tuto chvíli se dodělávají kalkulace, předpokládáme, že zvýšení ceny bude okolo šesti procent. Definitivní číslo bychom měli mít v příštím týdnu," řekl mluvčí PVK Mrázek.

Podle materiálu schváleného radními je zdražení způsobeno mj. zdražením dodávané vody z Želivky a Káraného, růstem provozních nákladů Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) o nově vybudovanou infrastrukturu nebo růst nákladů na opravy.

Zdražení se nelíbí opozici. „Jako pražští zastupitelé hnutí ANO považujeme toto rozhodnutí za neúměrné finanční zatížení Pražanů. Zvláště v situaci, kdy na ně dopadá nejen další zdražování z dílny koalice, ale i vysoká inflace, ceny energií, potravin a dalšího," uvedl předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop. Upozornil rovněž na to, že se cena zvýší navzdory tomu, že od 1. května 2020 je snížena sazba DPH u vodného a stočného z 15 na deset procent.

Distribuci vody má v Praze na starosti PVK, která má do roku 2028 pronajatu vodovodní síť od městské firmy PVS. Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým potom hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem.

 


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru