Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Meteostanice a senzory kvality ovzduší byly instalovány ve dvou školách v Praze 4
Jeden z instalovaných senzorů. Foto: Agdata

Meteostanice a senzory kvality ovzduší byly instalovány ve dvou školách v Praze 4

Dvě základní školy na Praze 4 byly osazeny moderními meteostanicemi a senzory kvality ovzduší PM, NO2, CO a O3. Cílem je žákům názorně ukázat, jaký vzduch dýchají, jaké problémy může škodlivé ovzduší přivodit a poukázat na regionální rozdíly zatížení imisemi v Praze 4. V tiskové zprávě o tom informovala platforma Agdata.

Pokud například škodlivé prachové částice překročí limitní imisní hodnoty, systém pověřenou osobu upozorní a ředitel může například lépe plánovat venkovní aktivity dětí po okolí či třeba jen v kritický čas nevětrat. 

S pokračujícím vývojem pandemie covid-19 se neustále zvyšuje počet osob s respiračními potížemi. Právě ti jsou na sníženou kvalitu vzduchu velmi citliví a například prachové částice PM2,5 (maximální velikost pevné částice činí 2,5 mikronu), mohou v důsledku způsobit i případnou smrt. 

Podle Světové zdravotnické organizace je jen v Česku takových úmrtí spojených s prachovou zátěží a na ni vázanými karcinogeny ročně přes 10 tisíc. Moderní senzory Agdata však dokážou měřit i PM 1, které jsou ve větších koncentracích ještě nebezpečnější. 

„Jsme rádi, že se radnice Prahy 4 prostřednictvím pana radního Tomáše Hrdinky rozhodla pilotně osadit dvě základní školy senzory kvality ovzduší, kdy budeme se žáky sledovat stav PM částic, oxidu dusičitého, oxidu uhelnatého a přízemního ozonu přímo v areálu škol. Zároveň si v samotných hodinách budeme ukazovat, co jednotlivé částice mohou způsobovat a jaké jsou možnosti snížení objemu škodlivých látek ve vzduchu a jejich původce,“ uvedl Lukáš Musil, spoluzakladatel projektu Agdata City. Žáci v reálném čase uvidí, jak celý systém funguje a jak monitoring může pomáhat. 

Samotné uvedení do systému proběhlo 17. prosince v hodinách přírodopisu a fyziky se zástupci škol, radního pro životní prostředí a místní Agendy 21 Prahy 4 Tomáše Hrdinky, Lukáše Musila a konzultanta Agdata City Philippa Korotkova. 

„Propojení reálného života a učení je nejlepší způsob smysluplné výuky. Navíc zde hovoříme o přenesení zájmu o životní prostředí ze školního prostředí na rodičovskou veřejnost prostřednictvím jejich dětí, což je podle našeho názoru velmi podstatný detail,” sdělil Daniel Kaiser, ředitel ZŠ Jižní IV. 

„Jsem rád, že se monitoring do škol v rámci místní Agendy 21 podařilo na konec roku z rozpočtu prosadit a že pomůže dobré věci. Nejen že se žáci dozví více o prostředí ve kterém žijí, ale zároveň si osvojí jednoduché statistické postupy a způsoby kritického hodnocení delších časových řad při vzájemném srovnání výsledků mezi oběma školami z odlišného prostředí a profesionálními daty ze stanice ČHMÚ v Praze-Libuši,” uzavřel radní Hrdinka.


Autor: puc

Poznávejte krásy Prahy 10 na kole

Včera v 16:26

Cyklojízdy Prahy 10 s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času.

Prosecco piknik & Itálie v parku Sacré Coeur

Včera ve 13:27

Chutě Itálie v parku Sacré Coeur v Praze 5 v pátek 3. a v sobotu 4. května.

Praha 6: Setkání k unikátní lokalitě Baba

Včera v 11:59

Jak chránit unikátní lokalitu Baba, řešit dopravu v místě a jak dát důstojnou podobu vstupní části architektonicky cenné lokality? Zajímají-li vás odpovědi na tyto otázky nebo máte další, přijďte na setkání, které se koná 25. dubna od 15 hodin v Ballingově sále Národní technické...

Vítání čarodějnic na ostrově

Včera v 10:34

Těšit se 26. a 27. dubna můžete na světelnou show a degustaci vín. Co vinař a co láhev to originál. K degustaci zahraje živá hudba a zážitek dotváří moderní gastronomie a tematické soutěže na podiu.

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Festival Praha žije hudbou opět zaplní ulice metropole

Včera v 09:50

Veřejná prostranství hlavního města opět po roce rozezní a roztančí festival Praha žije hudbou. Na více než dvaceti místech v centru i v přilehlém okolí se 7. a 8. června představí hvězdy rapu, folku, jazzu a popu, písničkáři, dechové bandy i soubory oživující odkaz lidové...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

20. dubna 2024 v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Další články
Nahoru