Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Městysi na Rakovnicku daruje Praha kostel, ve kterém býval depozitář soch
Úřad městyse v Pavlíkově, v pozadí barokní kostel. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons - Jan Polák, CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Městysi na Rakovnicku daruje Praha kostel, ve kterém býval depozitář soch

Pražští radní aktuálně odsouhlasili bezúplatný převod objektu kostela na Rakovnicku do vlastnictví městyse Pavlíkov. Býval v něm depozitář kamenných soch. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Hlavní město je vlastníkem objektu pozdně barokního venkovského kostela, který zabírá plochu 360 metrů čtverečních v samotném jádru městyse Pavlíkov v okrese Rakovník ve Středočeském kraji. Pavlíkov se rozkládá zhruba pět kilometrů jižně od Rakovníka.

Dříve kostel sloužil jako depozitář Galerie hl. m. Prahy, dnes je však prázdný a nevyužívaný. Vzhledem k tomu, že jej hlavní město Praha vyhodnotilo jako svůj nepotřebný majetek, rozhodla dnes Rada hl. m. Prahy o jeho bezúplatném převodu.

Jak uvádí ve svém Památkovém katalogu Národní památkový úřadu, kostel v Pavlíkově je pozdně barokní stavbou venkovského kostela s monumentálně řešeným západním průčelím. Kostel byl vybudován v letech 1776 až 1785 na místě na místě původní hřbitovní kaple sv. Vojtěcha ze 14. století. Památkově chráněn je od roku 1958. Okolní pozemek, který po celém obvodu kostel lemuje, je ve vlastnictví městyse Pavlíkov.

„Stavba kostela je ve špatném technickém stavu a vyžaduje rekonstrukci. Na majetkovém výboru se vedla dlouhá diskuse o tom, jak s kostelem dál naložit, jelikož pro město představuje zbytný majetek. Padaly úvahy o jeho prodeji v dražbě. Nicméně jsem moc rád, že jsme se rozhodli k formě daru obci Pavlíkov. Sami totiž v centru Prahy máme příklady z minulosti, kdy se kostely prodávaly, město možné koupě nevyužilo a z kostelů se stal například nevěstinec,“ uvedl radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09). 

Vedení městyse Pavlíkov letos v červenci vyjádřilo o bezúplatný převod nemovitosti zájem. Jedinou podmínkou hlavního města je, že městys nebude oprávněn dále převést objekt na jiného vlastníka po dobu příštích 50 let bez předchozího písemného souhlasu Prahy. Celý záměr musí ještě schválit na svém prosincovém jednání pražské zastupitelstvo.


Autor: Jan Puci

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Další články
Nahoru