Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Městysi na Rakovnicku daruje Praha kostel, ve kterém býval depozitář soch
Úřad městyse v Pavlíkově, v pozadí barokní kostel. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons - Jan Polák, CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Městysi na Rakovnicku daruje Praha kostel, ve kterém býval depozitář soch

Pražští radní aktuálně odsouhlasili bezúplatný převod objektu kostela na Rakovnicku do vlastnictví městyse Pavlíkov. Býval v něm depozitář kamenných soch. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Hlavní město je vlastníkem objektu pozdně barokního venkovského kostela, který zabírá plochu 360 metrů čtverečních v samotném jádru městyse Pavlíkov v okrese Rakovník ve Středočeském kraji. Pavlíkov se rozkládá zhruba pět kilometrů jižně od Rakovníka.

Dříve kostel sloužil jako depozitář Galerie hl. m. Prahy, dnes je však prázdný a nevyužívaný. Vzhledem k tomu, že jej hlavní město Praha vyhodnotilo jako svůj nepotřebný majetek, rozhodla dnes Rada hl. m. Prahy o jeho bezúplatném převodu.

Jak uvádí ve svém Památkovém katalogu Národní památkový úřadu, kostel v Pavlíkově je pozdně barokní stavbou venkovského kostela s monumentálně řešeným západním průčelím. Kostel byl vybudován v letech 1776 až 1785 na místě na místě původní hřbitovní kaple sv. Vojtěcha ze 14. století. Památkově chráněn je od roku 1958. Okolní pozemek, který po celém obvodu kostel lemuje, je ve vlastnictví městyse Pavlíkov.

„Stavba kostela je ve špatném technickém stavu a vyžaduje rekonstrukci. Na majetkovém výboru se vedla dlouhá diskuse o tom, jak s kostelem dál naložit, jelikož pro město představuje zbytný majetek. Padaly úvahy o jeho prodeji v dražbě. Nicméně jsem moc rád, že jsme se rozhodli k formě daru obci Pavlíkov. Sami totiž v centru Prahy máme příklady z minulosti, kdy se kostely prodávaly, město možné koupě nevyužilo a z kostelů se stal například nevěstinec,“ uvedl radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09). 

Vedení městyse Pavlíkov letos v červenci vyjádřilo o bezúplatný převod nemovitosti zájem. Jedinou podmínkou hlavního města je, že městys nebude oprávněn dále převést objekt na jiného vlastníka po dobu příštích 50 let bez předchozího písemného souhlasu Prahy. Celý záměr musí ještě schválit na svém prosincovém jednání pražské zastupitelstvo.


Autor: Jan Puci

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru