Dnes Čtvrtek - polojasno 26°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 26°C
Čtvrtek 19. 5. 2022
Svátek má Ivo
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Městysi na Rakovnicku daruje Praha kostel, ve kterém býval depozitář soch
Úřad městyse v Pavlíkově, v pozadí barokní kostel. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons - Jan Polák, CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Městysi na Rakovnicku daruje Praha kostel, ve kterém býval depozitář soch

Pražští radní aktuálně odsouhlasili bezúplatný převod objektu kostela na Rakovnicku do vlastnictví městyse Pavlíkov. Býval v něm depozitář kamenných soch. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Hlavní město je vlastníkem objektu pozdně barokního venkovského kostela, který zabírá plochu 360 metrů čtverečních v samotném jádru městyse Pavlíkov v okrese Rakovník ve Středočeském kraji. Pavlíkov se rozkládá zhruba pět kilometrů jižně od Rakovníka.

Dříve kostel sloužil jako depozitář Galerie hl. m. Prahy, dnes je však prázdný a nevyužívaný. Vzhledem k tomu, že jej hlavní město Praha vyhodnotilo jako svůj nepotřebný majetek, rozhodla dnes Rada hl. m. Prahy o jeho bezúplatném převodu.

Jak uvádí ve svém Památkovém katalogu Národní památkový úřadu, kostel v Pavlíkově je pozdně barokní stavbou venkovského kostela s monumentálně řešeným západním průčelím. Kostel byl vybudován v letech 1776 až 1785 na místě na místě původní hřbitovní kaple sv. Vojtěcha ze 14. století. Památkově chráněn je od roku 1958. Okolní pozemek, který po celém obvodu kostel lemuje, je ve vlastnictví městyse Pavlíkov.

„Stavba kostela je ve špatném technickém stavu a vyžaduje rekonstrukci. Na majetkovém výboru se vedla dlouhá diskuse o tom, jak s kostelem dál naložit, jelikož pro město představuje zbytný majetek. Padaly úvahy o jeho prodeji v dražbě. Nicméně jsem moc rád, že jsme se rozhodli k formě daru obci Pavlíkov. Sami totiž v centru Prahy máme příklady z minulosti, kdy se kostely prodávaly, město možné koupě nevyužilo a z kostelů se stal například nevěstinec,“ uvedl radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09). 

Vedení městyse Pavlíkov letos v červenci vyjádřilo o bezúplatný převod nemovitosti zájem. Jedinou podmínkou hlavního města je, že městys nebude oprávněn dále převést objekt na jiného vlastníka po dobu příštích 50 let bez předchozího písemného souhlasu Prahy. Celý záměr musí ještě schválit na svém prosincovém jednání pražské zastupitelstvo.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Včera ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Včera v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru