dnes
Středa - oblacno
7°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
9°C
pozítří
Pátek - skorojasno
3°C
Pražská politikaPražský okruh

Městský okruh: Zastupitelstva Prahy 3 a 9 vyjádřila podporu zahloubené dostavbě

Městské části Praha 3 a Praha 9 chtějí původní hloubenou variantu městského okruhu. Nelíbí se jim návrh Trojkoalice, která chce prosadit povrchovou variantu. Podle městských částí by to vedlo k přetížení dopravy na jejich území. Proto zastupitelé městských částí odsouhlasili výzvy hlavnímu městu, kterými chtějí docílit návrat k původní variantě.

Starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová předložila ke schválení na dnešním jednání zastupitelstva městské části výzvu zastupitelům hl. m. Prahy, která apeluje na pokračování přípravy realizace původního projektu dostavby severovýchodního segmentu městského okruhu dle platného stanoviska EIA ve variantě T1.

„Radnice dlouhodobě požaduje pokračování projektové i realizační přípravy tunelového vedení městského okruhu v původně projednávané tunelové variantě vedené v podzemí v souběhu se Spojovací od křižovatky s Českobrodskou ve směru k Balabence. Chceme tak odlehčit nadměrnému zatížení území dopravou,“ doplnila k návrhu starostka Hujová (TOP 09).

Hlavní město Praha rozhodlo o přípravě studie alternativního vedení městského okruhu. Zástupci Trojkoalice a zejména Strany zelených však požadovali rozpracování alternativy z větší části vedené nad povrchem.

„To by však znamenalo další zatížení území, protože Praha 3 plní tranzitní funkci v době, kdy není dostavěn ani vnější ani vnitřní okruh Prahy. Chceme dostat auta z ulic a zpříjemnit tak život nejen občanům Prahy 3,“ odmítl rozpracování nadzemní varianty návrhu zástupce starostky Alexander Bellu (ODS).

Výzvu podpořila hlasováním koalice TOP 09, ODS, ČSSD včetně opozičních zastupitelů strany Svobodných a KSČM. Návrh nepodpořili členové Ž(n)s v čele s Ondřejem Rutem a předsedou Strany zelených Matějem Stropnickým.

Pokud nebude realizována původní varianta návrhu, vyústil by tunel přímo na jarovské sídliště. „Denně by tu z tunelu vyjíždělo tisíce aut, které by občany zatěžovaly jak z hlediska bezpečnosti, tak hluku i životního prostředí. Toto je pro vedení Prahy 3 nepřijatelná varianta, “ doplnila radní Irena Ropková (ČSSD).

Zastupitel Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09) pochybuje o tom, že by varianta vedená na povrchu, jak to prosazuje Strana zelených a na půdě pražského zastupitelstva celá Trojkoalice, byla ekonomicky výhodnější. Variantu rozšíření povrchových silnic považuje za nehospodárné. Předpokládá, že by za několik let bylo nutné investovat do výstavby tunelové varianty kvůli rostoucí dopravě.

„My nechceme v tuto chvíli nic nového, nic jiného. My chceme pokračovat v tom původním. To je jediné, ať se v tom pokračuje," řekl ČTK Doležal. Pokud by hlavní město začalo jednat o jiné variantě, obává se toho, že se případná realizace odsune o několik let.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Zastupitelstvo Prahy 10 bude zasedat častěji, než v předchozím volebním období

18. prosince 2018 ve 21:17

V minulém volebním období se zastupitelstvo Prahy 10 scházelo jen párkrát do roka. Tuto praxi se nová koalice rozhodla změnit a v příštím roce se bude scházet (kromě července a srpna) každý měsíc.

Další články
Nahoru