dnes
Středa - skorojasno
11°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
14°C
pozítří
Pátek - skorojasno
17°C
Městské židličky a stolky jsou asi na 40 místech v Praze
Na židle se lze posadit i na Smíchovské náplavce. Foto: archiv IPR Praha

Městské židličky a stolky jsou asi na 40 místech v Praze

V letošním roce pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) rozšířil projekt židliček a stolků na zhruba 40 míst v metropoli. Novinářům to řekla šéfka Kanceláře veřejného prostoru IPR Pavla Melková. Výhledově se počítá s dalším rozšiřováním veřejně přístupného posezení. O umístění se mohou hlásit různé organizace, spolky či iniciativy.c

Projekt loni začal v pilotním provozu rozmístěním osmi sad v centru města. „Loňský rok byl testovací a šlo o existenci nebo neexistenci celého projektu," uvedla Melková s tím, že obavy, že stolky a židličky nebudou využívány či že se hned rozkradou se nenaplnily.

Město proto letos přistoupilo k rozšíření projektu. V současné době je na asi 40 místech 1200 židlí a 300 stolků. Další v těchto dnech ještě přibývají. „V příštím týdnu by se měly židle a stolky doplnit i na Václavském náměstí," dodala Melková.

Stolky a židličky město již neumisťuje pouze v centru, ale i v okrajovějších částech Prahy, jako jsou Koloděje, Klánovice, Zbraslav či Čakovice. Posezení podle IPR podporuje komunitní život. „Počítáme s tím, že když někde židle fungují, tak se časem začne třeba stavebními úpravami prostor dále zlepšovat," řekla Melková.

Židle jsou nově například v botanické zahradě na Albertově, na Puškinově náměstí nebo v areálu městské knihovny na Proseku. Už druhým rokem jsou na smíchovské náplavce, u dejvického kampusu, na Malostranském náměstí či na náměstí Václava Havla u Národního divadla.

IPR letos umístil maximum z předem určeného množství židlí a stolků, další by měly následovat příští rok. O jejich umístění se mohou hlásit různé organizace a spolky, ale i jednotlivci. V případě umístění se potom o stolky starají. Mobiliář funguje od jara do podzimu, přes zimu je uskladněn.

Architekti z IPR se při přípravě projektu inspirovali v New Yorku, Kodani, Curychu či Stockholmu, kde se pouliční židle a stolky staly oblíbeným místem sousedského setkávání. Cizinci podle IPR také mobiliář v centru s oblibou užívají, ale podle Melkové si ho oblíbili i Pražané.


Město zajistilo výstavbu dešťové kanalizace v Cholupicích

Včera v 10:05

Městská rada včera rozhodla o výběru dodavatele I. etapy výstavby dešťové kanalizace v Cholupicích. Na doporučení hodnotící komise se jím stala Společnost TV Točná – IS Cholupice, vedoucí společnosti PORR a.s., s nabídkovou cenou 23 533 290 korun s DPH.

Praha 8 je v soutěži Zlatý erb druhá

18. března 2019 v 09:32

Praha 8 získala druhé místo v krajském (pražském) kole soutěže o nejlepší webové stránky města Zlatý erb.

Další články
Nahoru