dnes
Středa - polojasno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
3°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
10°C
Městské židličky a stolky jsou asi na 40 místech v Praze
Na židle se lze posadit i na Smíchovské náplavce. Foto: archiv IPR Praha

Městské židličky a stolky jsou asi na 40 místech v Praze

V letošním roce pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) rozšířil projekt židliček a stolků na zhruba 40 míst v metropoli. Novinářům to řekla šéfka Kanceláře veřejného prostoru IPR Pavla Melková. Výhledově se počítá s dalším rozšiřováním veřejně přístupného posezení. O umístění se mohou hlásit různé organizace, spolky či iniciativy.c

Projekt loni začal v pilotním provozu rozmístěním osmi sad v centru města. „Loňský rok byl testovací a šlo o existenci nebo neexistenci celého projektu," uvedla Melková s tím, že obavy, že stolky a židličky nebudou využívány či že se hned rozkradou se nenaplnily.

Město proto letos přistoupilo k rozšíření projektu. V současné době je na asi 40 místech 1200 židlí a 300 stolků. Další v těchto dnech ještě přibývají. „V příštím týdnu by se měly židle a stolky doplnit i na Václavském náměstí," dodala Melková.

Stolky a židličky město již neumisťuje pouze v centru, ale i v okrajovějších částech Prahy, jako jsou Koloděje, Klánovice, Zbraslav či Čakovice. Posezení podle IPR podporuje komunitní život. „Počítáme s tím, že když někde židle fungují, tak se časem začne třeba stavebními úpravami prostor dále zlepšovat," řekla Melková.

Židle jsou nově například v botanické zahradě na Albertově, na Puškinově náměstí nebo v areálu městské knihovny na Proseku. Už druhým rokem jsou na smíchovské náplavce, u dejvického kampusu, na Malostranském náměstí či na náměstí Václava Havla u Národního divadla.

IPR letos umístil maximum z předem určeného množství židlí a stolků, další by měly následovat příští rok. O jejich umístění se mohou hlásit různé organizace a spolky, ale i jednotlivci. V případě umístění se potom o stolky starají. Mobiliář funguje od jara do podzimu, přes zimu je uskladněn.

Architekti z IPR se při přípravě projektu inspirovali v New Yorku, Kodani, Curychu či Stockholmu, kde se pouliční židle a stolky staly oblíbeným místem sousedského setkávání. Cizinci podle IPR také mobiliář v centru s oblibou užívají, ale podle Melkové si ho oblíbili i Pražané.


První letošní požár vánoční stromku byl likvidován v Uhříněvsi

Dnes v 08:16

První letošní požár vánočního stromku likvidovali včera pražští hasiči v Uhříněvsi, v ulici Pardubická. „Požár byl částečně uhašen majitelem domu, hasiči provedli dohašení a kontrolu po požáru,“ uvedli na svém twitteru pražští hasiči. Příčinu požáru ve zprávě...

Další články
Nahoru