dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - skorojasno
15°C
Městské židličky a stolky jsou asi na 40 místech v Praze
Na židle se lze posadit i na Smíchovské náplavce. Foto: archiv IPR Praha

Městské židličky a stolky jsou asi na 40 místech v Praze

V letošním roce pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) rozšířil projekt židliček a stolků na zhruba 40 míst v metropoli. Novinářům to řekla šéfka Kanceláře veřejného prostoru IPR Pavla Melková. Výhledově se počítá s dalším rozšiřováním veřejně přístupného posezení. O umístění se mohou hlásit různé organizace, spolky či iniciativy.c

Projekt loni začal v pilotním provozu rozmístěním osmi sad v centru města. „Loňský rok byl testovací a šlo o existenci nebo neexistenci celého projektu," uvedla Melková s tím, že obavy, že stolky a židličky nebudou využívány či že se hned rozkradou se nenaplnily.

Město proto letos přistoupilo k rozšíření projektu. V současné době je na asi 40 místech 1200 židlí a 300 stolků. Další v těchto dnech ještě přibývají. „V příštím týdnu by se měly židle a stolky doplnit i na Václavském náměstí," dodala Melková.

Stolky a židličky město již neumisťuje pouze v centru, ale i v okrajovějších částech Prahy, jako jsou Koloděje, Klánovice, Zbraslav či Čakovice. Posezení podle IPR podporuje komunitní život. „Počítáme s tím, že když někde židle fungují, tak se časem začne třeba stavebními úpravami prostor dále zlepšovat," řekla Melková.

Židle jsou nově například v botanické zahradě na Albertově, na Puškinově náměstí nebo v areálu městské knihovny na Proseku. Už druhým rokem jsou na smíchovské náplavce, u dejvického kampusu, na Malostranském náměstí či na náměstí Václava Havla u Národního divadla.

IPR letos umístil maximum z předem určeného množství židlí a stolků, další by měly následovat příští rok. O jejich umístění se mohou hlásit různé organizace a spolky, ale i jednotlivci. V případě umístění se potom o stolky starají. Mobiliář funguje od jara do podzimu, přes zimu je uskladněn.

Architekti z IPR se při přípravě projektu inspirovali v New Yorku, Kodani, Curychu či Stockholmu, kde se pouliční židle a stolky staly oblíbeným místem sousedského setkávání. Cizinci podle IPR také mobiliář v centru s oblibou užívají, ale podle Melkové si ho oblíbili i Pražané.


Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Dnes v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Dnes v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

Včera v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru