Dnes Sobota - jasno 21°C
Zítra Neděle - jasno 22°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Městské firmy klíčové pro chod metropole pracují kvůli omikronu na krizových scénářích
Na krizový vývoj se připravují i hasiči. Zdroj foto: HZS Praha

Městské firmy klíčové pro chod metropole pracují kvůli omikronu na krizových scénářích

Pražské městské firmy klíčové pro chod infrastruktury mají kvůli koronavirové variantě omikron připraveny krizové scénáře – rozdělily například provozy či testují zaměstnance. Na další vlnu covidu-19 jsou nachystána i sociální zařízení, záchranná služba nebo magistrát. Upraven byl režim fungování MHD. Všechny instituce jsou vybaveny testy a ochrannými pomůckami. Pracovní karanténu městské instituce využívat nebudou. Představitelé to sdělili po pátečním jednání magistrátního krizového štábu.

Kvůli prověření připravenosti kritické infrastruktury na covidovou variantu omikron svolal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na pátek poprvé v novém roce jednání Krizového štábu hl. m. Prahy.

„Svolal jsem krizový štáb s ohledem na aktuální vývoj situace, kdy má kritická situace s variantou omikron vyvrcholit na přelomu ledna a února. Valí se na nás tsunami omikronu a my chceme být maximálně připravení. Proto proběhlo prověření připravenosti městských společností a složek integrovaného záchranného systému, aby nedošlo k výpadku jejich služeb, které jsou pro Pražany klíčové,” řekl Hřib.

„Sociální služby se připravují na výpadky personálu zejména restrukturalizací pracovních pozic tak, že do přímé péče nastoupí i administrativní pracovníci a manažeři, aktivizují dobrovolníky a bohužel také připravují krizové, časově omezené omezení v oblasti péče. To se týká jak pobytových, tak i terénních sociálních služeb, jako je třeba osobní asistence,“ sdělila pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Složky integrovaného záchranného systému (IZS) mají zpracované krizové scénáře na případnou redukci počtu nakažených. Díky přípravě všech společností v kritické infrastruktuře i složek IZS nejsou žádné služby pro obyvatele města ohroženy, uvedl magistrát. Městské firmy a organizace, včetně magistrátu, mají také obecně vysokou míru proočkovanosti svých zaměstnanců i dostatečnou zásobu ochranných pomůcek a testů.

„S covidem-19 máme dva roky zkušeností, víme, co od onemocnění můžeme čekat a jsme po všech stránkách připraveni. Nicméně máme připraveny i krizové scénáře, abychom byli připraveni na všechny varianty, které mohou nastat. Nyní máme dostatek ochranných pomůcek i kolegů a kolegyň kteří na dispečinku i přímo v terénu pomohou pacientům, kteří nás budou potřebovat,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Petr Kolouch.

Mezi kriticky důležité městské společnosti patří Pražská plynárenská distribuce, Pražská energetika distribuce, Pražská vodohospodářská společnost, Pražské vodovody a kanalizace, Technologie hl. m. Prahy, Technická správa komunikací, Pražské služby a Dopravní podnik. Všechny společnosti jsou připravené na pravidelné testování zaměstnanců dvakrát v týdnu, které začne platit od 17. ledna.  

„Ve všech klíčových městských společnostech je proočkovanost více než 80 procent druhou dávkou. Všechny společnosti mají vypracované krizové scénáře a organizační opatření, kterými se omezují kontakty mezi lidmi. Jednotlivé provozy jsou rozděleny tak, aby se zaměstnanci nepotkávali. Rozdělena je tedy administrativa, terénní pracovníci i dispečinky. Všechny společnosti jsou připravené na testování zaměstnanců a již i testování provádějí,“ vysvětlil radní Jan Chabr (TOP 09).

Složky IZS i společnosti zajišťující služby města se shodly na tom, že pokud to nebude nutné, nebudou využívat takzvané pracovní karantény. Pokud by pak nutnost využití pracovní karantény nastala, nebudou takovým zaměstnancům primárně přidělovat práci, ve které by byli v kontaktu s veřejností.

Na novou vlnu koronaviru reagují také Dopravní podnik hl. m. Prahy a organizace Ropid, kteří zavádějí preventivní pravidla v MHD.

„Praha je aktuálně v přepočtu na 100 000 obyvatel nejpostiženějším krajem v Česku, kdy ke včerejšku dosahuje počet pozitivně testovaných za poslední týden v uváděné hodnotě čísla 1 035. Vzrůstá zároveň počet lidí, kteří jsou pozitivně testováni podruhé. Od začátku ledna se ke včerejšku například procentuálně více než zdvojnásobil počet antigenně pozitivně testovaných žáků v pražských školách,“ poznamenala ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Shumová.

Vzhledem k prokázané daleko vyšší nakažlivosti varianty omikron je z pohledu pražských hygieniků důležité Pražanům připomínat základní a známá preventivní opatření: zvážit omezení vzájemných sociálních kontaktů na nezbytné minimum, používat adekvátní ochranu dýchacích cest, dodržovat vzájemné, minimálně 1,5metrové rozestupy, kýchat či kašlat do kapesníku, případně do předloktí, pravidelně si mýt nebo dezinfikovat ruce a ve vnitřních prostorách pravidelně větrat.

„Variantu omikron v Praze detekujeme v plné síle: z hlášení laboratoří provádějících konfirmace nově pozitivně testovaných vzorků víme, že varianta omikron již v Praze tvoří více polovinu denních, nově pozitivně testovaných případů. V horizontu přibližně následujících dvou týdnů v Praze očekáváme další významné navyšování počtů pozitivně testovaných,“ doplnila Zdeňka Shumová.


Autor: Karel Netolický

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru