Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Městské části využijí období letních prázdnin pro úpravy svých škol
Děti se do lavic vrátí až za dva měsíce, do té doby se řada škol dočká zvelebení. Ilustrační foto: ZŠ a MŠ J.A. Komenského

Městské části využijí období letních prázdnin pro úpravy svých škol

Mnohé školy ani v období letních prázdnin neosiřely. Žáky a studenty nahradili stavebníci, protože městské části využijí červenec a srpen pro rekonstrukce, přístavby, modernizace a další práce ve svých školách. Vyplývá to z ankety, kterou server Pražský patriot udělal mezi pražskými radnicemi. 

„V letních měsících se uskuteční tři větší investiční akce. Jedná se o rekonstrukci budovy Mateřské školy Národní v Řásnovce 2, dále to bude oprava fasády, výměna oken a oprava střechy Základní školy Brána jazyků – budova Vojtěšská 13 a také revitalizace dětského hřiště ve vnitrobloku Mateřské školy Masná 11," uvedla Michaela Vencová, vedoucí odboru školství v Praze 1.

Nových oken se v Praze 2 během prázdnin dočkají základní školy Londýnská a Vratislavova nebo mateřská škola Slovenská (pobočka Koperníkova). V základní a mateřské škole Na Smetance proběhne rekonstrukce plynové kotelny a v Sázavské výměna dlažby.

„Rekonstrukce elektroinstalace čeká pobočku mateřské školy Čtyřlístek v Londýnské. A to je jen část našich investic do oblasti školství. Kompletní výčet všech oprav a rekonstrukcí čítá více než dvě desítky investičních akcí,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), podle kterého má městská část letos na provoz, údržbu a opravy základních škol, mateřských škol a jejich příspěvkových organizací vyčleněno celkem 168,4 milionu korun.

Praha 3 během letošních prázdnin zahájí výměnu oken ZŠ a MŠ Jaroslava Seiferta a bude pokračovat v průběhu školního roku. Rekonstrukce sociálního zařízení čeká MŠ Libická a MŠ Jeseniova 4, ve které proběhne i revitalizace zahrady.

V ZŠ Jiřího z Poděbrad bude zahájena dostavba terasy, která bude pokračovat až do ledna 2022. „Zahájí se také výstavba výtahu a oprava elektroinstalace v budově Perunova, která je dislokovaným pracovištěm ZŠ Jiřího z Lobkovic. Tato poslední akce bude rozložena do tří let,“ sdělila mluvčí třetí městské části Zuzana Křížková.

Největší letní investicí do školství bude v Praze 4 rekonstrukce kuchyně v ZŠ Školní. Stát bude skoro 39 milionů korun. Dále budou v ZŠ Horáčkova provedena opatření proti přehřívání učeben (montáž venkovních stínících prvků) a rekonstrukce hřiště pro družinu v ZŠ Jitřní vznikne hřiště na beachvolejbal. V ZŠ Jižní se uskuteční rekonstrukce plynové kotelny. Ve výčtu nesmí chybět rekonstrukce hřiště v UŠ Školní.

FZŠ Drtinova v Praze 5 zkolaudovala nově zrekonstruovanou budovu se třemi novými učebnami a volnočasovými prostory, během prázdnin bude dovybavena nábytkem a učebními pomůckami.

ZŠ a MŠ Weberova čeká v létě rozšíření o jednu učebnu, ale chystá se především komplexní rekonstrukce s rozšířením školního bazénu. Ta by měla být zahájena v roce 2022, ideálně během prázdnin.

V ZŠ a MŠ Grafická začne budování nové polytechnické učebny. Dokončení výměny oken vyhlíží letos v létě ZŠ a MŠ U Santošky 1. Nové sociální zázemí získají děti ZŠ a MŠ Kořenského v objektu MŠ na náměstí 14. října 9a. MŠ Kroupova čeká oprava letních toalet a venkovní terasy.

Praha 6 má zpracovanou odbornou demografickou studii, z níž vyplývá, že dětí bude ve školkách a školách zřizovaných městskou částí v následujících letech přibývat. „Na tuto skutečnost musíme být připraveni, proto cíleně investujeme do zvýšení kapacity našich školek a škol. S nejvýznamnějšími rekonstrukcemi začínáme již nyní v červenci, kdy neprobíhá výuka,“ uvedla radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS).

Jedná se zejména o půdní vestavby na ZŠ Emy Destinnové a ZŠ Náměstí Svobody 2. V těchto školách se po rekonstrukci zvýší celková kapacita o 240 žáků, vzniknou zde specializované učebny, knihovna a také schodišťové věže s výtahy, díky čemuž budou školy přístupnější pro děti s hendikepem.

„Podobnou půdní vestavbu přes léto zahájíme i na ZŠ J. A. Komenského. Stavební práce budou částečně probíhat během následujícího školního roku, neměly by však zasáhnout plynulý chod výuky a celkový provoz škol. Dokončení projektů předpokládáme v srpnu příštího roku. Podobně pak chceme zvládnout celkovou rekonstrukci MŠ Tychonova, která dostane novou fasádu a střechu a modernizací zde projde i kuchyně a zahrada,“ dodala radní.

V Praze 7 bude během probíhajících letních prázdnin probíhat 3. etapa kompletní rekonstrukce elektroinstalace v ZŠ Strossmayerovo náměstí, poslední 4. etapa pak naváže o prázdninách příští rok. Rekonstrukce elektroinstalace bude do konce srpna realizována také v ZŠ Korunovační. V MŠ Na Výšinách probíhá rekonstrukce gastroporovozu, tedy renovace školní kuchyně, včetně vzduchotechniky a vybavení novými spotřebiči.

„Pokračujeme také v rozšiřování kapacit našich školek. V MŠ Tusarova budou v srpnu dokončeny stavební práce a vznikne zde jedna nová třída. Další třída mateřské školy vznikne v ulici Varhulíkové, ta bude k dispozici od ledna příštího roku,“ uvedla radní sedmé městské části Hana Šišková (Praha 7 Sobě).

„Přes léto budeme také finalizovat přípravu dvou větších akcí, a sice rekonstrukci gastroprovozu v ZŠ TGM a rekonstrukci MŠ Janovského, které budou probíhat v následujících měsících. Vedle velkých investic bude tak jako každý rok o prázdninách realizována také řada drobnějších úprav, jako je malování učeben, výměna podlahových krytin, opravy hřišť, nákup nového nábytku, pomůcek a dalšího vybavení,“ dodala.

Praha 8 v létě plánuje ve svých školách několik investic. Patří mezi ně dokončení multifunkčního venkovního sportoviště při ZŠ Bohumila Hrabala (objekt Na Korábě), rekonstrukce dětského hřiště MŠ Na Korábě, rekonstrukce tělocvičny ZŠ Na Šutce, rekonstrukce rozvodů ZŠ Na Šutce, ZŠ Žernosecká, ZŠ Chabařovická, ZŠ Libčická a ZŠ Dolákova. „Uskuteční se také rekonstrukce zázemí softballového hřiště Joudrs při ZŠ Dolákova, což je příprava na ME dorostenek,“ uvedl mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

„Přes léto nás čeká dokončení přístavby nového křídla Starochodovské školy (ZŠ Květnového vítězství 57), které v září slavnostně otevřeme. Z větších investičních akcí chceme dále realizovat první etapu zateplení ZŠ Ke Kateřinkám, což je poslední ještě nezateplená škola na Jižním Městě, a rekonstrukci a rozšíření výdejny stravy v ZŠ Mikulova, kde zároveň dojde k rekonstrukci části sociálních zařízení,“ uvedl místostarosta Prahy 11 pro majetek, investice a podporu podnikání Ondřej Prokop (ANO).

Vedle toho v Praze 11 během prázdnin proběhne výměna PVC a vymalování tříd v ZŠ Jírovcovo náměstí, vymalování tříd v ZŠ Mendelova, částečná výměna osvětlení pavilonu A v ZŠ Pošepného náměstí, vymalování tříd a chodeb v ZŠ K Milíčovu a oprava multifunkčního sportovního hřiště v areálu školy, doplnění chladící jednotky VZT ve školní kuchyni ZŠ Ke Kateřinkám, rekonstrukce basketbalového hřiště v areálu ZŠ Campanus, oprava prádelny, sprch a WC v MŠ V Benátkách a vymalování objektu MŠ Blatenská. „Věřím, že se nám tyto akce podaří do září zdárně dokončit a jihoměstským dětem se bude v novém školním roce zase o něco lépe učit,“ dodal Prokop.

Praha 12 každoročně plánuje na dobu prázdnin velké opravy v mateřských a základních školách, které nelze realizovat v době běžného provozu. Nejvýznamnější letošní akcí je rekonstrukce kuchyně v ZŠ Rakovského. Jedná se o velkokapacitní kuchyni a náklady na opravu budou kolem 26 milionů korun. Probíhá i druhá etapa opravy fasády v ZŠ Zárubova za zhruba 12 miliónů a oprava střechy v mateřské škole na Točné za milion korun. Jedná se o malou školku, ale jedinou v lokalitě Točná.

„Začínají i práce na přestavbě jednoho z pavilónů, kde dříve sídlil odbor školství. Ten se nyní stěhuje do budovy nové radnice a místo něj zde vzniknou dvě nové třídy MŠ Oáza. Tyto práce však budou dokončeny až počátkem roku 2022,“ uvedl radní Prahy 12 pro školství Petr Prchal (TOP 09).

„Připravili jsme pro naše školy systémové řešení oprav a rekonstrukcí, do kterého se zapojují prostředky městské části i jednotlivých škol. V rámci tohoto programu se letos bude provádět například výstavba datové sítě v ZŠ Zárubova, rekonstrukce sociálního zařízení v MŠ Urbánkova a celá řada dalších akcí. Patří sem i opravy střech, podlah nebo šaten a podobně. Celkové náklady na tyto opravy přesáhnou o letošních prázdninách 6 miliónů korun,“ dodal.

Na prázdninové měsíce Praha 13 ve svých školských zařízeních opravy a rekonstrukce několik milionů korun. „Tradiční plánování prázdninových aktivit ve školských zařízeních proběhlo ve spolupráci s vedením našich škol a školek. Ředitelé a ředitelky spolu se správcovskou firmou vytipovali údržbu a opravy, které je nejvhodnější realizovat v době, kdy ve školách nejsou děti. Ve velké většině se jedná o rozsáhlejší výmalby učeben a chodeb v jednotlivých budovách a další potřebné úpravy v hodnotě zhruba 6,5 milionů korun,“ řekl starosta David Vodrážka (ODS).

Dalším realizovaným požadavkem pak bude výměna opotřebovaných podlahových krytin v základních školách a nalepení koberců v mateřských školách. Tyto všeobecně nejrozšířenější požadavky jsou pak doplněny některými „specialitami“, jako například dobudování stínidla na pískoviště, vybourání příček mezi učebnami, v jedné z mateřských škol výměna osvětlení apod. Kromě toho začnou práce na výměně oken, a to u vybraných mateřských škol, kde ještě výměna dřevěných oken za plastová neproběhla.

V létě začne oprava běžecké dráhy na školním hřišti FZŠ Mezi Školami, kterou zvlnily kořeny topolů. Zde dojde k rozsáhlé revitalizaci stávajícího prostoru na multifunkční sportovní hřiště s umělým povrchem. Práce potrvají několik měsíců a náklady na ně nespadají do zmíněných 6,5 milionu korun.

A co Praha 14? „Letos v létě začneme například s projektem takzvaných zelených střech na ZŠ Generála Janouška a ZŠ Bratří Venclíků, na jejichž realizaci jsme získali dotaci z evropských fondů. Pokud vše půjde dobře, hotovo bude do konce roku. Zelené střechy nejen krásně vypadají, ale mají také řadu přínosných funkcí. Snižují teplotu střechy, prašnost v okolí i energetickou náročnost budovy, zároveň přispívají ke zvyšování vlhkosti vzduchu v letním období. Mimo to budeme pokračovat v instalaci takzvaného nuceného větrání s rekuperací, tentokrát v budovách mateřských škol, zrealizujeme rekonstrukci gastroprovozu v ZŠ Šimanovská a MŠ Generála Janouška a začneme s budováním čtyř nových kmenových tříd v ZŠ Vybíralova,“ sdělila místostarostka Prahy 14 Irena Kolmanová (TOP 09), do jejíž gesce spadají investice městské části.

„V letošním roce nic nechystáme. Všechny školní zařízení jsou přes prázdniny, kromě drobných oprav, bez větších investic. Městská část v posledních deseti letech navyšovala kapacitu mateřské a základní školy. Do příštího roku je připravena nástavba mateřské školy,“ sdělil místostarosta Prahy 16 Miroslav Knotek (ODS), který má v gesci školství.


Autor: Jan Puci

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru