Městské části většinou nechtějí upravovat daň z nemovitosti
6. ledna 2024 11:58
Aktuální vyhláška platí v Praze od roku 2020, magistrát při jejím schvalování umožnil jednotlivým radnicím určit si výši daně pro rezidenční objekty s pomocí takzvaného velikostního koeficientu, kterým se daň násobí. Lidé tak v různých městských částech platí daň různě vysokou. Vládní zvýšení se týká všech, protože upravilo samotnou sazbu daně.
Vláda zároveň po diskusi ponechala příjmy ze zvýšení daně obcím. Velkým pražským městským částem zvýšení daně přinese do rozpočtu desítky milionů korun. Například v případě Prahy 6 to podle jejího mluvčího Marka Zemana bude asi 68 milionů korun, v Praze 7 to bude asi 40 milionů Kč, v Praze 2 a Praze 12 pak 36 milionů korun a v Praze 10 až 92 milionů korun.
Peníze podle mluvčích radnice využijí různě, nejsou totiž nijak povinně alokované. Například Praha 7 podle mluvčího Martina Vokuše použije peníze na provoz škol, polikliniky, pečovatelského centra či úklid veřejného prostoru. Praha 6 podle Zemana plánuje peníze vložit do investic, stejně jako Praha 10. Další radnice je využijí na běžné provozní výdaje.
Většina oslovených radnice podle svých zástupců neplánuje žádat magistrát o úpravu vyhlášky, které by mohlo zvýšení daně korigovat. Některé to nicméně do budoucna nevylučují.
„Pro další roky se teprve uvidí, jak se bude vyvíjet rozpočtová situace, kolik dalších povinností bude přesunuto v oblasti státní správy na úřady městské části," uvedl například mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Podobně se vyjádřila mluvčí Prahy 9 Marie Kurková. Starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS) uvedl, že k tématu předpokládá debatu městských částí a magistrátu.
Praha 6 podle Zemana začátkem loňského roku požádala magistrát o otevření vyhlášky za účelem zvýšení koeficientu a tím i daně na území městské části, což však město s ohledem na přijetí vládního konsolidačního balíčku neprojednalo. Nyní se podle Zemana budou žádostí opět zabývat orgány městské části a buď ji potvrdí, nebo revokují.
Úpravu vyhlášky chce Praha 10. Ta si schválila dvojnásobnou výši daně, její zastupitelé však také radě zadali, aby iniciovala do března 2022 snížení na původní výši. To se zatím nestalo. Podle místostarosty městské části Radka Lojdy (TOP 09) zájem městské části na snížení daně stále trvá. „To je však možné pouze otevřením vyhlášky ze strany hlavního města Prahy," uvedl.
Daň z rezidenčních nemovitostí se počítá podle zastavěných metrů, zvlášť se daní pozemky. Základ daně za metr čtvereční činil do ledna v případě obytných nemovitostí dvě koruny, nyní je 3,50 koruny. Tento základ se poté násobí dvěma koeficienty – místním a velikostním. Místní koeficient je v celé Praze na úrovni dva, velikostní koeficient si mohly při schvalování vyhlášky určit radnice mezi hodnotami 2,5 a 5. Nejvyšší úroveň si stanovily například radnice Prahy 1, Prahy 3, Prahy 7, Prahy 8, Prahy 10 a Prahy 18.