Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Městské části ubytují ukrajinské uprchlíky, první už přijíždějí
Ubytovací kapacity pro uprchlíky z Ukrajiny poskytla i Praha 3. Foto: FB Jiří Ptáček

Městské části ubytují ukrajinské uprchlíky, první už přijíždějí

Pražské městské části připravují kapacity pro ubytování lidí, kteří prchají z Ukrajiny před válkou. Zajištění pomoci včera schválila Praha 2, 4, 6 nebo 10. Zástupci Prahy 3 uvedli, že městská část již první ukrajinské matky s dětmi ubytovala. Radnice také schválily finanční dary a další opatření na podporu uprchlíků.

Vyhrazení ubytovacích kapacit pro uprchlíky včera schválila zastupitelstva Prahy 10 a Prahy 6. Starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta) na jednání uvedla, že radnice zároveň koordinuje další místa, kde se již lidé z Ukrajiny ubytovávají.

Nabídky pomoci podle ní mohou lidé z desáté městské části posílat na nově zřízenou mailovou adresu ukrajina@praha10.cz. Městská část také vyčlenila rezervu z rozpočtu na financování humanitární pomoci.

Radnice Prahy 10 zřídí zvláštní komisi pro humanitární pomoc Ukrajině a zaměstná ukrajinsky mluvící koordinátorku. Zastupitelé Prahy 6 včera rovněž schválili ubytování ukrajinským uprchlíkům, zajistí i kapacity pro jejich děti v základních uměleckých školách. Vypověděli také partnerskou smlouvu jednomu z obvodů ruského Petrohradu a navýšili rezervu určenou pro krizové situace.

Místostarostka Prahy 3 Margita Brychtová (Piráti) uvedla, že do ubytovny městské části již dorazily dvě matky s dětmi, jejichž muži narukovali k ukrajinské armádě. Další uprchlíky radnice ubytovala včera, k dispozici má zatím 40 lůžek.

V tomto týdnu se podle místostarostky také uskuteční schůzky s řediteli mateřských a základních škol.

Bydlení pro uprchlíky včera vyčlenila Praha 1, která je okamžitě schopna ubytovat 69 rodin a další ubytování by mohla mít k dispozici do měsíce. Radnice rovněž může do svých základních škol přijmout až 72 ukrajinských dětí.

Městskou částí vlastněná Nemocnice Na Františku pak občanům Ukrajiny poskytne lékařskou pomoc. Pracovníci radnice pomohou ukrajinským rodinám s vyřizováním dokladů.

Pomoc uprchlíkům včera schválila i rada Prahy 2, která odsouhlasila dar na podporu Ukrajiny ve výši jednoho milionu korun a okamžitou pomoc ve formě vyčlenění ubytovacích a školských kapacit a zajištění sociální, zdravotní a psychologické péče.

Radnice také zřídila zvláštní účet pro pomoc Ukrajině v rámci svého nadačního fondu Dvojka srdcem.

Vedení Prahy 4 podle mluvčího radnice Jiřího Bigase na žádost ředitele Ústavu pro výzkum totalitních režimů Zdeňka Hazdry schválilo vyhrazení kapacit pro ubytování válečných uprchlíků, konkrétně rodin zaměstnanců archivačních organizací na Ukrajině.

„Jde o historiky a archiváře, kteří pomáhali českým historikům při vyhledávání dokumentů o Češích uvězněných v některém z četných sovětských gulagů," uvedl místostarosta městské části Michal Hroza (TOP 09).

Praha 4 také poskytne organizaci Ukrajinsko Evropská Perspektiva nebytové prostory v Táborské ulici k provozování humanitního centra pro uprchlíky.

Zastupitelé Prahy 7 včera vyzvali, aby městská část využila neobsazený dům v Ovenecké ulici, který stojí na pozemku ve vlastnictví Diplomatického servisu, pro ubytování ukrajinských uprchlíků.

Rovněž požadují, aby učinila kroky k připojení části areálu ruské ambasády, kterou Rusové neoprávněně zabrali v roce 1968, zpět ke Stromovce. Radnice včera rovněž navýšila svůj Humanitní fond, z něhož bude platit pomoc uprchlíkům.

Pomoc připravuje i pražský magistrát, pro uprchlíky má připraveno 2420 lůžek. Od úterý město zřídí v ústřední budově městské knihovny na Mariánském náměstí asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky.

Budou si tam moci mimo jiné vyřídit potřebné dokumenty, k dispozici jim budou zaměstnanci úřadu práce a dostanou základní humanitární pomoc. Centrum bude fungovat pro Prahu i Středočeský kraj. Uprchlíci budou mít rovněž zdarma MHD. Do pomoci jsou zapojeny také domy dětí a mládeže nebo školy a městské firmy.


Autor: ČTK

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru