Dnes Úterý - skorojasno -5°C
Zítra Středa - polojasno -7°C
Úterý 20. 1. 2026
Svátek má Ilona
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Městské části předpokládají, že do mateřských škol přijmou všechny své děti
Ilustrační foto: archiv

Městské části předpokládají, že do mateřských škol přijmou všechny své děti

Dotázané městské části v Praze předpokládají, že budou moci do svých mateřských škol přijmout všechny děti ze svých spádových oblastí, tedy s místem trvalého pobytu v tomto obvodu. Radnice mají pro děti připraveny desítky až stovky otevřených tříd. Vyplývá to z ankety ČTK. Zápisy do mateřských škol pořádají zřizovatelé od 2. do 16. května, přesné počty přijatých dětí tak zatím nejsou jasné.

Mateřské školy stejně jako základní přijímají přednostně děti ze spádových oblastí. V případě, že pro děti kapacita zařízení nestačí, rozhoduje o přijetí los.

Nárok na přijetí do mateřské školy mají všechny děti starší tří let. Pro pětileté děti je předškolní vzdělávání od roku 2017 povinné. Zápis je nezbytný i v případě, že se budou předškoláci starší pěti let vzdělávat doma nebo například v dětské skupině. V takových případech je nutné, aby rodiče předškoláků své potomky přivedli na podzim do školky na přezkoušení.

Potřebné kapacity ve školkách předpokládá například Praha 2. „Ze zkušeností z předchozích let předpokládáme, že se nám podaří zájem ze strany rodičů uspokojit, a budeme moci všechny spádové děti umístit," uvedla mluvčí městské části Andrea Zoulová. Praha 2 má podle ní 1100 volných míst v 52 třídách. Dětí se navíc podle ní hlásí letos o něco méně než loni.

Dostatek míst je i v Praze 3. Podle mluvčího Jiřího Hannicha má městská část k dispozici 694 volných míst, přičemž dětí se přihlásilo 656. „Zbývající volná místa budou poskytnuta dětem z Prahy 3, kterým budou ke konci letošního srpna dva roky věku," řekl Hannich.

Praha 6 má pak připraveno 2907 míst ve 121 třídách. „Předpokládáme, že v průběhu podzimních měsíců přijmeme všechny děti, které se zúčastnily zápisu," sdělil mluvčí Prahy 6 Marek Zeman. Dodal, že ve školním roce 2024/2025 mírně klesl počet dětí, které se k předškolnímu vzdělávání v této městské části hlásí.

V Praze 7 je podle místostarostky Hany Šiškové (Praha 7 Sobě) připraveno 380 míst a asi 70 míst pak bude k dispozici v dětských skupinách, kam docházejí především mladší děti.

„Zajistit každoročně dostatek kapacit pro předškolní děti patří mezi naše klíčové priority. Je důležité, aby rodiče, kteří potřebují chodit do práce, nemuseli s dětmi zůstávat doma," uvedla Šišková.

Dostatečnou kapacitu ve svých školkách na přijetí spádových dětí má i Praha 12. „Dlouhodobě a trvale městská část pracuje na zvyšování kapacity MŠ, a proto v posledních letech nemá problém umístit všechny spádové děti," sdělil radní pro školství Prahy 12 Petr Prchal (TOP 09).

Radnice zatím nemohou upřesnit, kolik přijmou dětí, v některých mateřských školách zápisy ještě neskončily. Mateřské a základní školy provozují v metropoli městské části, pražský magistrát zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy.


Autor: ČTK

Komorní koncert v zámečku Prahy 10: Pražské dechové trio

Dnes v 15:27

Renomovaný soubor Pražské dechové trio vystoupí 22. ledna v 18 hodin ve Vršovickém zámečku.

Hasičský ples v Divadle U22

Dnes v 08:45

Akce pro všechny, kteří chtějí strávit příjemný večer ve společnosti přátel a podpořit hasičský sbor v sobotu 24. ledna v Divadle U22 v 19 hodin.

Houby, jak je neznáte

Dnes v 07:10

Přednáška zahradníka Aleše Dvořáka v úterý 27. ledna od 17 hodin.

Večírek s Dudáckou muzikou Praštěnka

Včera v 10:16

Dudácká muzika Praštěnka pořádá v pátek 23. ledna v klubu Letka na Letné Folklorní večírek, kde si budete moci zazpívat známé i méně známé jihočeské a chodské hity.

Praha 9: Pod bývalou Komerční bankou se bude kácet

18. ledna 2026 v 11:26

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že v pondělí 19.ledna bude pokračovat kácení pod bývalou Komerční bankou na nám. OSN. Dokácena bude část svahu pod objektem nad ul. Freyova, v souladu s povoleným rozsahem.

Do Chuchle míří festival, kde hrají nevidomí DJs

18. ledna 2026 v 10:31

Jak vnímá elektronickou hudbu někdo, kdo nikdy neviděl blikající světla klubu nebo nadšený dav pod pódiem? Odpověď přinese unikátní hudební festival Echoes of Sound (EoS), který se uskuteční v sobotu 14. března v pražském Sálu K8.

Velká letňanská masopustní veselice

18. ledna 2026 v 10:29

Už máte připravenou masku na letošní Masopust? Tradiční letňanský masopustní rej plný barev, hudby, masek a skvělé nálady se koná už 24. ledna.

Letňany: Další WC zdarma pro veřejnost

17. ledna 2026 v 09:03

K iniciativě radnice Prahy 18 WC zdarma se nově přidal také letňanský BeerCheckpoint v ulici Beranových 39. Síť podniků, které ochotně zpřístupnily své toalety veřejnosti, opět rozšířila.

Kreativní dílna Prahy 9: Ozdoby z drátků

17. ledna 2026 v 08:41

Dílna je určena pro všechny věkové kategorie, tvoříme zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění. Za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné, na chvilku se odreagovat od denního shonu, a ještě si odnést vlastní umělecké dílo. Ve středu 21. ledna si vyrobíte ozdoby...

PVK: Výluky dodávek vody ve 4. týdnu

16. ledna 2026 v 10:54

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Blíží se Letňanský reprezentační ples, vstupenky jsou v prodeji

16. ledna 2026 v 08:41

V pátek 6. února se koná v PVA Expo Letňany reprezentační ples, kde se bude tančit, zpívat, připraveno je hned několik speciálních vystoupení včetně půlnočního překvapení. Tématem plesu je Cesta kolem světa.

Novoroční technická hra v muzeu

15. ledna 2026 ve 12:40

Národní technické muzeum spolu s přáteli časopisu Hamík připravilo pro jednotlivce i celou rodinu na sobotu 17. ledna tradiční Novoroční technickou hru.

Lednová vycházka

14. ledna 2026 v 09:02

Poznávací vycházka Pražských domů, která se zabývá především architekturou, historií a uměním na Novém Městě Pražském. V sobotu 17. ledna se bude věnovat novorenesanční budově Sokola Pražského od Vojtěcha Ignáce Ullmanna z let 1863–4 (čp. 1437-II ) a funkcionalistickému nájemnímu domu spolku Sokol...

Venkovní hra: Putování Prahou 2

13. ledna 2026 v 17:00

I v novém roce se můžete vydat na procházku po Vinohradech, kdysi Královských. Na trase si připomenete vznik a vývoj Vinohrad. Od vinic a usedlostí, obce a poté prudce se rozvíjejícího města v sousedství Prahy, která je nakonec pohltila. Také zdejší život v minulosti, zajímavé osobnosti...

Další články
Nahoru