Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Městské části předpokládají, že do mateřských škol přijmou všechny své děti
Ilustrační foto: archiv

Městské části předpokládají, že do mateřských škol přijmou všechny své děti

Dotázané městské části v Praze předpokládají, že budou moci do svých mateřských škol přijmout všechny děti ze svých spádových oblastí, tedy s místem trvalého pobytu v tomto obvodu. Radnice mají pro děti připraveny desítky až stovky otevřených tříd. Vyplývá to z ankety ČTK. Zápisy do mateřských škol pořádají zřizovatelé od 2. do 16. května, přesné počty přijatých dětí tak zatím nejsou jasné.

Mateřské školy stejně jako základní přijímají přednostně děti ze spádových oblastí. V případě, že pro děti kapacita zařízení nestačí, rozhoduje o přijetí los.

Nárok na přijetí do mateřské školy mají všechny děti starší tří let. Pro pětileté děti je předškolní vzdělávání od roku 2017 povinné. Zápis je nezbytný i v případě, že se budou předškoláci starší pěti let vzdělávat doma nebo například v dětské skupině. V takových případech je nutné, aby rodiče předškoláků své potomky přivedli na podzim do školky na přezkoušení.

Potřebné kapacity ve školkách předpokládá například Praha 2. „Ze zkušeností z předchozích let předpokládáme, že se nám podaří zájem ze strany rodičů uspokojit, a budeme moci všechny spádové děti umístit," uvedla mluvčí městské části Andrea Zoulová. Praha 2 má podle ní 1100 volných míst v 52 třídách. Dětí se navíc podle ní hlásí letos o něco méně než loni.

Dostatek míst je i v Praze 3. Podle mluvčího Jiřího Hannicha má městská část k dispozici 694 volných míst, přičemž dětí se přihlásilo 656. „Zbývající volná místa budou poskytnuta dětem z Prahy 3, kterým budou ke konci letošního srpna dva roky věku," řekl Hannich.

Praha 6 má pak připraveno 2907 míst ve 121 třídách. „Předpokládáme, že v průběhu podzimních měsíců přijmeme všechny děti, které se zúčastnily zápisu," sdělil mluvčí Prahy 6 Marek Zeman. Dodal, že ve školním roce 2024/2025 mírně klesl počet dětí, které se k předškolnímu vzdělávání v této městské části hlásí.

V Praze 7 je podle místostarostky Hany Šiškové (Praha 7 Sobě) připraveno 380 míst a asi 70 míst pak bude k dispozici v dětských skupinách, kam docházejí především mladší děti.

„Zajistit každoročně dostatek kapacit pro předškolní děti patří mezi naše klíčové priority. Je důležité, aby rodiče, kteří potřebují chodit do práce, nemuseli s dětmi zůstávat doma," uvedla Šišková.

Dostatečnou kapacitu ve svých školkách na přijetí spádových dětí má i Praha 12. „Dlouhodobě a trvale městská část pracuje na zvyšování kapacity MŠ, a proto v posledních letech nemá problém umístit všechny spádové děti," sdělil radní pro školství Prahy 12 Petr Prchal (TOP 09).

Radnice zatím nemohou upřesnit, kolik přijmou dětí, v některých mateřských školách zápisy ještě neskončily. Mateřské a základní školy provozují v metropoli městské části, pražský magistrát zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy.


Autor: ČTK

V Kolbenově se bude tančit

Včera ve 14:50

Praha 9 a Škola tance pro všechny zvou na další tančírnu 19. června na plácek u budovy Afi City v Kolbenově ulici.

Zaměstnanci Pragovka Gallery podpořili Fond pomoci zřízený Prahou 9

Včera v 09:37

Letos na jaře Praha 9 založila Fond pomoci, který lidem v nouzi usnadňuje překonat dočasné obtíže. Fond je financován z veřejných prostředků, od individuálních dárců i dárců z řad společností. Jedním z takových dárců jsou nově i zaměstnanci Pragovka Gallery, kteří mezi s sebou do fondu vybrali...

Pietní akt připomene Josefa Fantu

Včera v 07:00

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se Spolkem Svatobor pořádají ve čtvrtek 20. června od 17 hodin pietní akt u příležitosti 70 let od úmrtí významného českého architekta Josefa Fanty (1856–1954).

Opera lidem na Vyšehradě

Včera v 06:36

Ve středu 19. června se na Letní scéně Vyšehradu od 14 hodin zdarma odehraje To nejlepší z Prodané nevěsty. Divákům se tím skýtá neobvyklá možnost prožít kouzlo jedné z nejvýznamnějších českých oper v unikátním prostředí.

Bublinky na náplavce v Praze 2

Včera v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Praha 6: Červnová vycházka

15. června 2024 v 17:09

Do zahrady Černínského paláce se můžete vydat 17. června s průvodkyní Hedvikou Čenkovou. Sraz je v 18 hodin na tramvajové zastávce Sibeliova.

Praha 13: Veletrh sociálních služeb

15. června 2024 v 07:19

Devátý ročník Veletrhu sociálních služeb v Praze 13 vás seznámí s poskytovateli sociálních a návazných služeb. Chybět nebudou ani organizace, které se specializují na služby pro migranty, včetně nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 25. týden

14. června 2024 v 18:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

14. června 2024 v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

14. června 2024 v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

14. června 2024 v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Další články
Nahoru